Merkez Bankası Açıkladı! Memur ve Emekli Zam Oranları Netleşti!

Geçen gün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Kasım 2022 tarihli piyasa incelemesi anketi sonuçlarını açıkladı. Açıklanan anketin ardından memur ve emekli maaş tablosu araştırılmaya başlandı. İşte detaylar…

Son zamanlarda yıl sonunun yaklaşması ile emekli ve memur maaş zam oranları en çok konuşulan konular arasında yer alıyor. MB’nin eski gün kasım ayı piyasa görüşü anketi sonuçlarının paylaşımı ile memur ve emekli zam oranları araştırılmaya başlandı. Finansal ve reel sektörün kapsadığı 41 profesyonelin cevapladığı anket sonrası memur ve emekli maaş zam oranları netleşti.

Merkez Bankası Açıkladı!

Küresel piyasalarda yüksek yayılma ile mücadeleye devam ediyor. Bu yüksek baskının temel nedenlerinden bir tanesi de 2019 yılında bütün dünyaya hızla yayılan ve etkili olan korona saldırganların öfkesini ifade etmemek. Dolayısı ile bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de günlerce görenler yaşandı. Yaşayan kriz ile de üretim ve zincirinde kopmalar meydana getirdi. Bu da yüksek çalıştırmaya sebep oldu.

Peki pandeminin temel sebebi ne diye soracak olursak. Uzmanlara göre bunda iklim değişikliğinin etkileri anlatılır. İklim değişikliği aslında artık iklim krizi olarak anılmakta ve bunun birçok havalandırmayı sağlayacak. Dolayısı ile bugün bütün dünyada etkili olan ekonomik krizin geçmesi doğrudan olmasa da mağlup olarak iklim krizinin etkilerini ifade edebilir.

Merkez Bankası kasım ayı piyasa görüşü anketin sonuçlarını açıkladı. Açıklanan belgeler ardından gizli memur ve emekli zam oranlarına çevrildi. 2022 yılının sonuna doğru gelirken yüksek enflasyondan kaynaklı olarak özellikle memur, emekli maaşları ve asgari ücrete gelecek zam oranları araştırılmaya başlandı. Bu aralık aralığı da kapsama oranlarını açıkladıktan sonra tam anlamıyla kesinleştireceğini ifade edebileceği. Bu bağlamda Ocak 2023 tarihinde memur, emekli ve asgari ücret zamları netleşmiş olacaktır.

Memur ve Emekli Zam Oranları Netleşti!

2022 senesi kasım ayı piyasa görünümü anketin sonuçları Merkez Bankası tarafından açıklandı. 41 kullanıcı tarafından cevaplanan ankete reel ve finansal sektöre katıldı. Ayrıca elde edilen cevaplar toplulaştırılarak değerlendirme yapıldı. Yapılan anketin muhafaza edildiği zamanımız bir önceki anket dönemindeki cari yıl sonu incelemesini (TÜFE) beklenti %67,78 iken bu anket döneminde %68,06 oranında oturum. Bir yıl sonra TÜFE beklentisi bir öncekinde %37,34 iken bu ankette %37,47 olarak gerçekleşti. İki yıl sonra TÜFE beklentisi de aynı anketin başlangıç ​​şekli ile %21,17 ve %20,76 oranında açıklandı.

Anketin değerlendirmesine göre enflasyon beklentisi %68,06 oranında olması hesapların tekrardan yapılmasına sebep oldu. Bu emekli maaşları zamlı emekli ve memur maaşları tablosu da yeniden gerçekleşti. Değişen tabloya göre maaşlara baktığımızda zaman yolcuları bulunuyor. Yeni hesap kapsamında en düşük memur maaşının son Merkez Bankası anketine göre 10 bin 845 TL olması beklendiği belirtildi. Ayrıca en düşük memur emeklisi maaşı ise aynı hesap kapsamında 7235 TL olacak şekilde beklenti oluştu.

Ayrıca 2000 yılı öncesi SSK emeklisinin en düşük maaşı, Merkez Bankası’nın kasım tahmini anketi kapsamında 5 bin 533 TL olacağı ve 2000 sonrası en düşük SSK emeklisi maaşı ise 3 bin 413 TL olacağı beklentileri var. Öte yandan Bağ -Kur esnaf emeklisinde aynı hesap ile en düşük maaş 4955 TL olması beklenirken Bağ- Kur tarım emeklisinde bu rakamın 3937 TL olacağı belirtiliyor. Memur maaşlarına baktığımız zaman ise genel müdür yani ¼ maaşı 35 bin 490 TL’ ye yükseleceği mağazası müdürü yani lisans ¼ ‘ü 18 bin 868 TL maaş alacağı ve lisans mezunu kişi 9/1 memurun maaşı 11 bin 557 TL’ ye yükseleceği beklentisi beklentilerin olduğunu ifade yapabiliriz.

Leave a Comment