Merkez Bankası faiz komisyonlarını açıklayacak… Dolar ve altın için İslam Memiş’ten ezber bozan yorum: ‘Bu klasiği unutmak gerek…’ – Finans haberlerinin doğru adresi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) faiz soruşturması bugün açıklayacak. Alınacak karar, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığındaki toplantı sonrası saat 14.00’te açıklanacak. PPK tahminine yönelik piyasa beklenti anketi verilerine göre, ekonomistler politika faizinin 150 baz indirilerek yüzde 9’a çıkmasını bekliyor.

TCMB geçen ay politikası faizini 150 baz puan düşürerek yüzde 10,5 kale çekmişti. Bu aylık beklentileri karşılama kararı alınması durumunda reel faizlerin yüzde -76 olarak rekor kıracağı ifade ediliyor.

1072599

TEK HANE HEDEFİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faiz konusunda yaptığı açıklamalarda yıl sonuna kadar tek haneye indirilmesi yönündeki golün olduğunu belirtmişti. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise, “Yaklaşık bir yıl önce elinde bulundurduğumuz yüksek olmayan faiz politikasıyla çok sert eleştirilere maruz kaldı. Hatta ‘Tüm dünya yanlış biliyor, bir tek siz mi doğru biliyor?’ Oluşturma ifadeleri kullanılmıştı.Ancak şimdi diğer ülkelerde de bizim politikamızı takdir etmeye devam ediyor.Onlar da yüksek olmayan faiz politikasını uyguluyorlar.Hatta son dönemdeki faiz artışlarına rağmen 131 ülkedeki politika faizi uygulamasının altında belirleniyor” değerlendirmeleri kullanılmıştı.

son-dakika-haberi-merkez-bankasindan-yeni-atilim-o8gqksh9

FAİZ İNDİRİMİ İÇİN SON ADIM

Ekim ayındaki kararının ardından yapılan PPK toplantısında “Kurul, politika faizinin 150 baz puan düşürülmesine karar verdi. Kurul, takip eden toplantıda da benzer bir adım atıldıktan sonra faiz indiriminin sona ermesine sahip olmuştur” denildi ve Kasım toplantısında da final kararının ardından faizde frene basma mesajı verildi.

DOLAR/TL KURU VE ALTIN ​​avantajıNDA SON DURUM

Merkez Bankası faiz kararı öncesi altın ve dolar birikimleri tarafından yakından takip ediliyor. Dolar/TL kuru faiz kararı öncesi 18,61 seviyesindeki sakin seyrini sürdürürken, altının gram fiyatı yükselişe geçti. Gram altın fiyatı 24 Kasım Perşembe günü 1.050 TL’nin üzerinde değerleniyor. Çeyrek altın 1.742 TL, Cumhuriyet gökyüzü ise 6.945 TL’den değerleniyor.

iStock-1391242677

İSLAM MEMİŞ’TEN DOLAR YORUMU

Merkez Bankası faiz kararı ile piyasaların nasıl etkileneceğine ilişkin değerlendirmede bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, “TCMB faiz indirecek, dolar yükselecek sınıfını unutmak gerek. Uluslararası piyasada doların değer kaybetmesi, bizim gibi kullanım gücü olan ülkeler için iyi bir gelişme. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Suudi Arabistan’ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bünyesinde 5 milyarlık mevduat hesabında nihai aşamaya gelindiğini doğruladı. Yıl sonuna kadar dolar dalgalanmaları devam etse de, son çıkışa yakın çıkışlardan geliyor. Dolar için bu iki tehdit agresif yükselişi frenleyebilir. Yükselişi değil, agresif yükselişi frenler” dedi.

iStock-1411917404

GRAM ALTIN ​​TAHMİNİ DİKKAT ÇEKTİ

Memiş’e göre bu haftalarda önemli hizmetler yakalayacak. Memiş, kısa vadeli satışlardan uzak durulmasının kuzeyini çizerken uzun vadede 1400 TL beklentisinin görülebileceğini belirtti. Ünlü ekonomist, altın fiyatlarında sert yükselişlerin devam edeceği yönünde uyarılar yaptı. Yatırımcıların elindeki altınların bozulmaması gerektiğinin altını çizen Memiş, yeni zirvelere henüz ulaşılmadığını belirtiyor.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Dolar/TL kurunda günün ilk savaşındaDolar/TL kurunda günün ilk savaşında
Asgari Ücreti 2023 için tek tek hesaplandıAsgari Ücreti 2023 için tek tek hesaplandı
Emlak vergisi 2022 ikinci taksit için son gün 8 günEmlak vergisi 2022 ikinci taksit için son gün 8 gün

.

Leave a Comment