Merkez Bankası’ndan yeni adım! Türk lirasına dönmeyen ödemeye yüzde 8 komisyon binecek – Finans haberlerinin doğru adresi

TCMB, bugün ödemelere yönelik yazı ile yabancı para maliyetlerinin hakları ve Türk lirası mevduat mevduatını desteklemek amacıyla bazı yerlere gitti.

Buna göre ödemeler için dönüştürme oranlarına göre farklılaşan komisyon uygulamasına son verilirken, mevduatlardaki Türk lirasının payına göre oranlarda komisyon alınmasına karar verilir.

TL’YE DÖNMEYEN BANKALARA YÜZDE 8 KOMİSYON

TL mevduat oranı yüzde 60 ve üzeri olan harçlar için yüzde sıfır, yüzde 50-60 bant için yüzde 3 komisyon gidecek. Daha önce yüzde 3 olan TL mevduat oranı yüzde 50’nin altında kalan bankalardan alınan komisyon ise yüzde 8’e çıkarıldı.

qq

Komisyonlar, TCMB nezdindeki zorunlu karşılık ve ihbarlı döviz mevduat hesaplarında döviz olarak mevduat tutarları üzerinden tahsilat yapılacak.

Yeni oranlar 23 Aralık hesaplama süresinden itibaren. Böylece, daha önce dövizden TL’ye dönüşlere göre yüzde 5 olarak belirtilen komisyon uygulamasına da 23 Aralık hesaplama bitiş tarihi son verilecek.

ww

TCMB bu uygulama ile 2022 Para ve Kur Politikası görüşünde bulunduran yabancı para depolama maliyetlerin bekleticiler ve TL mevduat müşterisi koruyucu yargının genel değerlendirmesi kapsamında yeni bir adım daha atmış oldu. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Sözleşmeli personeli heyecanlandıran gelişme!Sözleşmeli personeli heyecanlandıran gelişme!
Kripto para borsası FTX'le ilgili flaş kararı!Kripto para borsası FTX’le ilgili flaş kararı!
Meyve değil para yetiştiriyorlar: Bir ağaçtan 190 bin TL!Meyve değil para yetiştiriyorlar: Bir ağaçtan 190 bin TL!

.

Leave a Comment