Milli Muharip Uçak’ta bir aşamada daha geride kaldı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığının (SSB) koordinasyonunda Türk Havacılık ve Uzay Sanayiinin (TUSAŞ) ana entegratörlüğünü üstlendiği Milli Muharip Uçak Projesi’nde kritik aşamalar birer birer tamamlanıyor.

Projede en kritik aşama olan süre boyunca geçilirken, gövde parçalarının nihai montaj hattına taşındı. Bu projeye ilişkin son montaj hattının açılış töreni Milli Savunma Bakanlığı, SSB ve Hava Kuvvetleri Komutanlığından yetkililerin açıklamasıyla TUSAŞ tesislerinde ortaya çıkıyor.

Milli Muharip Uçak prototipinin ön gövdesi, ön orta gövdesi, kanat modülü ve arka gövde parçaları nihai hattına hareket ederken, bu aşamayla birlikte 18 Mart 2023’te hangardan motor çalıştırarak çıkacak ve yer denemesini hayata geçirmeyi ele geçiren ilk prototipin birleştirmeye başlayacak ve sistemi dağıtma çalışması da resmi olarak oldu.


“Sanayinin lokomotifi bir proje”

Projenin geldiği aşamaya ilişkin değerlendirmede bulunan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, bir uçak mühendisi olarak böyle bir uçak yapım sürecinde bulunmanın kendisi için bir rüya olduğunu belirten şu ifadeleri kullandı:


“Rabbime şükrediyorum ki bu sefer içinde yer alabildik. İlk üniversiteye başladığım günden itibaren böyle bir gününde yaşama hayali vardı. daha çok yol var.Sizin çalışanlarınıza da evlatlarınıza, belki de torunlarınıza söyleyeceğiniz bir hikayeniz olacak.’Türkiye’nin ilk jet muharip uçuşunu yapan ekibin içindeydik.’ kendin yapacaksın.”

Milli Muharip Uçak'ta bir aşamada daha geride kaldı

Projenin aynı zamanda sanayiyi çeken bir lokomotif olduğunu dile getiren Demir, “Onlarca alt sistemle ilgili yan sanayi ve teknolojimizi hareketlendirmiş durumdayız. Bu yolculukta inşallah hep beraber gideceğiz” diye konuştu.

Şirket çalışanlarının edindiği tecrübenin bütün Türkiye’ye yayılacağını ve sadece seven birçok alanda buradaki teknolojilerin tetiklediği ülkelerin başka boyutlara taşıyacağını vurgulayan Demir, “İşimiz daha bitmedi, çok işi var. de bu kızıl elma yolculuğunda hep birlikte gideceğiz.İnşallah Türkiye Yüzyılı’nı hep beraber inşa edecek.


“Yer testlerine başlayacak”

TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Bozdoğan da projeyi 18 Mart’a yetiştirmeyi hedeflediklerini belirterek, “Projede çok önemli ve kritik bir eşiğe ulaşıyoruz. İnşallah 18 Mart’ta daha büyük katılımla bu projemizin hangardan çıkarmayı gördüklerini görmüş” ifadesini kullandı.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil de onur verici açıklamalar bu projede Türkiye’nin ilk Milli Muharip Uçak’ını yaptıklarına dikkati yerine getirdi, “Uçağı yaptık aslında. Biz aslında uçak yapmıyoruz uçak yapacak şirketi inşa ediyoruz. 13 binden fazla çalışanımız var. Tesisler hemen ortaya çıktı. Bu şirketten sonra her türlü uçak da yapar. Bundan sonra hangardan çıkıştan sonra yer testlerine başlayacak ve uçuşa da kendini hazırlar ” diye konuştu.

Milli Muharip Uçak prototipinin parçaları nihai montaj hattına taşınırken, Demir, otomatik matkap ünitesini kullanarak montajı gerçekleştirdi. Montajın ardından da anma panosunu imzaladı.

Milli Muharip Uçak'ta bir aşamada daha geride kaldı


Sırada diğer aşamalar var

Genel olarak dünya standartlarında üretimin ön planda tutulduğu Milli Muharip Uçak Projesi’nin ilk prototipinde yaklaşık 6 bin 500 parça ve 30 alt sistemin yer alması hedefleniyor. Projenin fazlar halinde parçaları ve daha sonraki prototip ve seri üretim birimlerinin alt sistemlerin öngörülüyor.

Bir sonraki kurulum kullanımı olan Yıldırım Test Tesisi’nin kurulum masrafları büyük oranda tamamlandığı projede, Demir Kuş (Iron Bird) ve sistem laboratuvarlarının kurulum operasyonları de başladı.

2023-2029 döneminde Milli Muharip Uçak Projesi’nde yeni başarının (detay tasarım ve kal fazı) genişletilmesi planlanıyor. Bu süreçte ilk uçuşun gerçekleştirilmesi, geliştirme test uçakları ve tam boy hedef test uçaklarının hedefleniyor.

Leave a Comment