Milli Savunma Bakanlığı’nın harekatını muhafaza eden 51. maddeye vurgu yapıldı mı? Peki nedir bu 51. madde?

13 Kasım Pazar günü İstiklal Caddesi’ne düzenlenen bombalı saldırıda 6 kişinin hayatını kaybederken, Türkiye’yi yükselten patlamanın ardından TSK gece yarısı Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyine hava harekatı düzenledi.

MSB’DEN HAREKAT AÇIKLAMASI

Milli Savunma Bakanlığı, bir basın açıklaması yayımlayarak söz konusu Pençe – Kılıç Hava Harekatı’nın Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51’inci partisinden doğan hakla icra ettiği bilgisini paylaştı.

YAZILI AÇIKLAMADA 51. MADDE VURGUSU

Bakanlıktan, gece saatlerinde bulunduğu hava harekatına yapılan ziyarette, koridorda kaydedilen; “PKK/KCK/ YPG ve diğer terörist unsurlar etkisiz hale getirilerek; Irak’ın ve Suriye’nin topraklarındaki halkına ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını sınırlamak ve hudut korunmalarını sağlamak, terörü kaynağında yok etmek maksadıyla; Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51’incisi Ana vatandan doğan meşru müdafaa haklarımız, Irak’ın ve Suriye’nin topraklarında bulunan ve teröristler tarafından sergilenen saldırılarda üs olarak kullanılan yer Pençe-Kılıç Hava Harekatı icra edilmiştir.”

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ANTLAŞMASI’NIN 51. MADDESİNDE NE YAZIYOR?

Milli Savunma Bakanlığı’nın üyesi yer alan Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51. Dairesi, BM deposu, saldırıda bulunmaması halinde meşru müdafaa hakkını biliyor.

Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51. maddesi ise şöyle; “Bu Antlaşmanın hiçbir hükmü, Birleşmiş Milletler üyelerinden kalıcı bir sonuç hedef olması halinde, Güvenlik Konseyi uluslararası barış ve koruma altına alınması için gerekli tedbirleri alıncaya dek, bu üyenin doğal olan bireysel ya da ortak meşru savunmayı halel getirmez. Üyelerin bu meşru savunmayı kullanmaları Talimatları derhal Güvenlik Konseyi’ne bildirilir ve Konsey’in işbu antlaşma gereğince uluslararası barış ve güvenliğin korunması ya da yeniden kurulması için gerekli göreceği tarzda her an hareket etme yetki ve görevini hiçbir şekilde etkilemez.”

Leave a Comment