NASA, insanların Ay’da yaşayacağı tarihi açıkladı

Uzay ajansından bir yetkili, 2030 öncesini işaretledi. Aynı isim, “Ay’a geri dönüyoruz” dedi.

NASA, insanların Ay'da yaşayacağı tarihi açıkladı

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Ay’a yeniden dönmek için Artemis programını başlattı.

Ay’a dönüş hedefini gerçekleştirmek için Orion uzay kapsülü geçmiş günlerde üç kez işletim sisteminin ilk aşaması olan Artemis 1 çevre fırlatıldı.

NASA’nın Orion Ay uzay aracı girişimini yöneten Howard Hu, bilimsel işlemcileri desteklemek üzere habitat gereksinimlerine duyulacağını söyledi.

Ay’da konaklama tarihi ilan edildi

BBC’ye konuşan Howard, “İnsanlar bu 10 yıl içinde Ay’da uzun süre kalabilirler.” söyleyerek, söz ihtimali ihtimali dile getirdi.

Artemis 1 misyonunu “insanlı uzay uçuşu için tarihi gün” şeklinde nitelendiren uzay ajansı yetkilisi, “Sadece ABD için değil, dünya için uzun vadeli derin uzay araştırmalarına attığımız ilk adım.” ifadesini kullandı.

NASA yetkilisi: Ay’a geri dönüyoruz

aynı yetkili, “NASA için tarihi bir gün ama aynı zamanda insanlı uzay uçuşunu ve derin uzay araştırmalarını seven tüm insanlar için tarihi bir gün.

Ay’a geri dönüyoruz, sürdürülebilir bir program için çalışıyoruz ve bu bizi tekrar Ay’a indirecek insanları taşıyacak araç.” diye ekledi.

NASA, insanların Ay da tarihi yaşayacağını açıkladı #1

Orion, Dünya’ya geri verebilir

Artemis 1 görevinin en kritik yapılarından biri, Orion modülünü güvenli bir şekilde Dünya’ya geri getirmek.

Modül, Dünya’nın romantizmine son 38 bin kilometre hızla giriş yapacak. Aracın içinde kalkan, 3 bin santigrat dereceye ulaşan sıcaklıklara maruz kalır.

NASA, insanların Ay da tarihi yaşayacağını açıkladı #2

Leave a Comment