Netflix Dizisi “1899”un Çalıntı Olduğu İddia Edildi!

Brezilyalı bir yazar, Netflix’in yeni dizisi 1899’un kendi çizgi romanından çalıntı olduğunu tek yayınladı. Yazarın çizgi romanı, 2016 yılında yayınlanmıştı.

Netflix’in 2017 yılında bilim dünyasındaki kurgu dizisi Dark, konsept ve özellikle gelecekle büyük bir beğeni toplamıştı. Diziyle birlikte adını tüm dünyayı duyurmayı başaran yaratıcı ekip, geçmişten günümüze yine Netflix’te “1899” adlı yeni bir diziyle daha fazlasını görmeye geldi.

Ancak geçtiğimiz günlerde 1899 dizisi hakkında çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Brezilyalı yazar Meryem Çağın, 1899 dizisinin; birleştiği yıllarda daha önce konuşmuş çizgi romanından çalıntı olduğunu bir ileri sürdü.

  • SPOILER UYARISI: 1899’u henüz izlemenler için bu içerik SPOILER sınırsız yük.

1899, 6 yıl önce yayınlanan çizgi romandan çalıntı olabilir:

netflix 1899

Cagnin, Twitter’da yaptığı paylaşımda çizgi roman ve dizi arasında karşılaştırmaya yer verdi. Paylaşılan görsellerin bir kısmı, dizinin gerçekten de tam olarak çizgi romanın bir uyarlamasını taşıdığını işaret ediyor.

Sözlerine “Şoktayım. 1899 dizisinin 2016’da yayınlanan çizgi romanım Kara Sessizlik ile aynı olduğunu yaşıyor.” diyerek başlayarak Mary, çizgi romanındaki piramit ve dizideki piramit tasvirini şöyle gösterdi:

Ancak tek gösterim doğal bu değildi:

netflix 1899

“Kara Piramit. Gemiler içinde ölümler. Çok uluslu ekip. Garip ve açıklanamayan şeyler. Gözlerdeki semboller ve ne zaman göründükleri… Hepsi orada.

Yazılan kurallar. ahbaplar çağıran sesler. Gizemli ölümleri de dahil olmak üzere karakterlerin kişisel dramaları gibi ince olay örgüsü detayları…”

İyi de Netflix ya da yapımcılar, bu çizgi roman nasıl “çalmış” olabilir? Yazarın anlatımı şu şekilde:

1899 netflix

“Merak ediyor: Bu nasıl mümkün olabilir? 2017’de Brezilya büyükelçiliği tarafından Avrupa’da çok ünlü ve etkili bir uluslararası fuar olan Göteborg Kitap Fuarı’na davet edildim.

Panellerde bulundum ve Black Silence çizgi romanını sayısız yayıncıya ve sektördeki insanlara dağıttım. Çalışmalarımın ulaştığını hayal etmek zor değil.

Sadece fiziki çizgi romanı teslim etmekle kalmadım, aynı zamanda tercüme edilen versiyonun İngilizce olarak da muhafazasını sağladım.

1899

Çok ağladım. Hayalim her zaman çalışmalarımla ulusal ve uluslararası düzeyde tanınmak olmuştur. Böyle bir şeyi görmek gerçekten kalbimi kırıyor. Brezilya’da işletmei var ve bununla tanınmak için çok az fırsatımız var.

Birçok çizgi roman sanatçısının asla sahip olmadığı bir fırsata sahip oldum: Çalışmaları uluslararası bir izleyici kitlesine gösterebilmek. İnsanlara dersler verdim. Olay örgüsü hakkında konuşuldu. Bunu dünyada etkili insanlara sundum. İş ciddi.

Black Silence kısa bir çalışma, neredeyse bir kısa hikâye. Dizinin 12 kullandığı uyarlamasında tüm bu “referansları” yorumlamak çok kolay ama yarattığımın özü orada.”

Yazar, diziyi ve çizgi roman herkesi karşılaştırması için yayınlamak:

Mary, tüm bu sözlerinin ardından doğrulamayı okuyuculara yardımcı olmak için çizgi romanının dijital kitapçıklarını da paylaştı. Çizgi romana bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz (106 sayfa PDF).

Yazarın yorumu ses getirdi, Netflix’ten hala açıklama yok. Ancak dizinin yaratıcıları sessiz kalmadı:

1899’un yaratıcılarından biri olan Baran Bo OdarInstagram hesabından iddialarla ilgili şu cümlede bulundu:

“Ne yazık ki sanatçıyı, eserini ya da çizgi romanını biliyoruz. Kendimizi sanatçı olarak gördüğümüz gibi asla başka bir renkten çalmıyoruz. Ona da ulaştık, umarım bu suçlamaları geri alır. İnternet tuhaf bir yer haline geldi.”

Netflix ise konuğunun sessizliğini devam ettiriyor.

Leave a Comment