Norveç Emeklilik Fonu Sanica Isı halka arzına katıldı

Borsa İstanbul’da gong, panel radyatör, kombi ve boru, bağlantı parçaları üretiminin yüzde 54’ünü ihraç eden Sanica Isı için çalınır. Yıldız Pazar’da SNICA kodu ile işlem görmeye başlayan Sanica Isı’nın halka dağılımı oranı yüzde 29,63, halka arz büyüklüğü ise 801,2 milyon TL oldu.

Toplam 36 aracı organı yer aldığı konsorsiyum açıklığı 15-16-17-18 Kasım 2022 tarihlerinde oransal dağıtım yöntemiyle, ödeme başına 20,03 sabit fiyattan talep toplayan Sanica Isı’nın halka arzına gidenlerden 10,9 kat talep geldi. Sanica Isı’nın halka arzına yurt içi bireysel özelliklerinden belirtilen tahsisatın 13,7 katı, yurt içi kurumsal ihtiyaçlardan 9,3 katı ve bir kullanıcı Türkiye sermaye piyasalarına bakışı zayıf olan yabancı kurumsal hizmetlerinden ise tahsisatın 3,4 katı talep geldi.

Dünyanın en büyük emeklilik fonlarından biri olan Norveç Emeklilik Fonu Norge Bank Investmen Management, Sanica Isı halka arz paylarının yüzde 5’ini aldı. 40 milyon TL nominal değerli paylarının halka arzında 166 bin 700 yatırımcıya dağıtılabilir.

Gong törenine, Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdür Korkmaz Ergun, Sanica Isı Yönetim Kurulu Başkanı Nesimi Fatinoğlu, Gedik Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Onur Topaç, İntegral Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Cenk Ulukartal, İntegral Yatırım Genel Müdür Yardımcısı O. İlker Savuran, Sanica Isı üst yönetimi ve sermaye piyasaları-iş dünyasının temsilcileri katıldı.

“Türkiye’nin büyük sanayi işletmesi tek tek ziyaret ediyoruz”

Sanica Isı Gong Töreni’nde konuşan Borsa İstanbul A. Ş. Genel Müdür Korkmaz Ergun, Sanica Isı halka arzına gelen yüksek taleple, yaklaşık 801 Milyon TL üzerinden halka arz geliri ve 166 bin yatırımcıya ulaştığı satışla çok başarılı bir halka arz olduğunu belirtti. Ergun, “Sanica Isı’nın başarılı halka arzının bu hale gelmesi, hazırlığı devam eden halka arzlar için güzel bir örnek olmuştur” dedi.

“Önceliğimiz yurt dışı yatırımlar olacak”

Sanica Isı Yönetim Kurulu Başkanı Nesimi Fatinoğlu, Sanica Isı’nın Elazığ, Manisa Akhisar ve İstanbul Beylikdüzü’nde yer alan üretim tesislerinde yürüten panel radyatör, kombi ve boru, bağlantı parçaları üretimiyle Türkiye’nin önde gelen sanayi yapısından biri buharlaşma çizdi. Fatinoğlu, “Elazığ, Manisa Akhisar ve İstanbul Beylikdüzü’nde yer alan üretim tesislerimizde tamamen yerli ve milli üretim anlayışıyla ürettiğimiz panel görevlileri, kombi ve boru, bağlantı birliği dünyanın dört bir yanına, 54 ülkeye ihraç ediyoruz. Önümüzdeki dönem öncekimiz yurt dışı yatırımlarımız olacak. Hedeflediğimiz yatırımları hızla hayata geçirmemizde vergisel avantajlarla yurt dışı pazarlarda rekabet avantajı kazanacağız. Böylece yurt dışında var olduğumuz pazarlarda konumumuzun sınırlarının yanında yeni pazarlara daha fazla bir şekilde girme şansını yakalayacağız. Sanica Isı olarak bugünden yurt dışı indirimini değerlendirerek yatırımlarımızı hızla hayata geçireceğiz” diye konuştu.

Leave a Comment