O ikisi çökerse oyun biter

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından FTX etkilerinin ardından dünyanın en zengin insanı Elon Musk’ın çalışmaları Dogeceoin yöneticisi, ünlü girişimci Billy Markus’tan kripto paranın kaderini çizen bir açıklama geldi. Billy Markus, kripto borsası Binance’in veya sabit coin Tether’in olası sonucunun tüm sektör biçimlerinde ciddi istikrarsızlaştıracağını ve oyunun biteceğini söyledi.

Dogeceoin kurucusu Billy Markus (Shibetoshi Nakamoto), Binance veya Tether’in çökmesinin büyük bir piyasa ortamına neden olabileceğini belirtti. Dikkat çekici yorumun FTX sonuçlarının ardından gelmesi kripto varlıklarına damga vurdu. Markus, kripto borsası Binance’in veya stablecoin veya sabit coin olarak bilinen Tether’in olası bir etkisinin tüm sektörleri ciddi şekilde istikrarsızlaştırabileceğini söyledi.

Şaka coini olarak oluşturduğu ancak ardından ünlü milyarder Elon Musk’ın desteği ile büyük çıkış yakalayan Dogecoin’in kurucusu Shibetoshi Nakamoto takma adlı Billy Markus, eski Twitter CEO’su Jack Dorsey’le Twitter’da konuşmada piyasadaki yüküne yönelik yorumlarda bulundu.

‘SEKTÖR FAZLA MERKEZİLEŞTİ’

Markus Twitter’da paylaştığı bir gönderide, notların merkezi kripto para borsalarına kaydolması nedeniyle sektörün fazla merkezileştiğini ve bunun ‘büyük bir zayıflık’ olduğunu söyledi.

Markus paylaşımında “Binance veya Tether’in çöküşünden endişe duyan herkesi… Eğer herhangi biri çökerse oyun hemen hemen biter. Hepinizin sonunda merkezi olan şeyler nasıl büyük bir zayıflık olduğunu anlaması iyi. Ancak siz bu işe girdiğinizde de bu böyleydi” dedi.

‘OYUN GERÇEKTEN BİTEBİLİR’

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey de Markus’a cevap vererek ünlü yazılımcıyı destekledi. Kripto paralara desteklediklerini destekleyen Dorsey, “Oyunu gerçekten çok acıtıyor” diye yazdı. Markus sonrasında paylaşımını sildi.

FTX ÇÖKÜŞÜ KORKULARI TETİKLİYOR

Kripto doktorunun FTX geleceği nedeniyle diken üstünde olduğu bir dönemin ünlü yazılımcıdan böyle bir yorum gelmesi dikkat çekti. FTX borsasında yaşanan son ölümlerinde de dahil olmak üzere geçmişteki hemen hemen her sorun, kripto yatırımcıları arasında ciddi bir paniğe yol açmıştı.

FTX’in iflas alacağı alacaklılara 3,1 milyar dolar borçlu olduğu, en yüksek seviyede alacaklı olan 50 mülkün tamamının 21 milyon dolar üzerinde, dinlemenin başında yer alan iki mülkü ise 200 milyon dolar üzerine çıktığı ortaya çıktı.

Alacak haklarının yüksek olması FTX sonuçlarında ‘bulaşma riski’ endişelerini artırırken kripto varlık fiyatları da bu olumsuz etkileri etkilemeye devam etti.

EN BÜYÜK BORSALARDAN BİRİ NASIL ÇÖKTÜ?

Kripto para borsası FTX’in alt şirketi Alameda Research’ün tablosunu kendi dijital token’ı olan FTT’yle desteklendiği ortaya çıktı. Alameda’nın varlıklarının büyük bölüm itibari para birimiyle ya da kripto varlıklarının yerine FTX’in kendi tokenlarından oluşan, şirketin zayıf bir finansal yapısına sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Piyasaların hafızasında Luna ve Terra kalıntısı henüz tazeliğini korurken FTX’in teminat olarak sabit kripto varlıkları veya dolar, euro gibi itibari paralar yerine kendi dijital tokenlerini gözlemdeki gözlemdeki endişelerini yeniden tetikledi.

Ardından Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), Twitter üzerinden bu duruma tepki görmediklerinde FTT’leri satacaklarını duyurdu. Ancak CZ bir twit daha atarak FTX’i kurtaracaklarını açıklasa da anlaşmadan döndü. Ardından FTT iflasları açıklarken FTT yöneticisi Sam Bankman-Fried CEO’luk görevinden istifade etti.

Leave a Comment