Öğretmenler Günü neden 24 Kasım’da kutlanıyor?

öğretmen ve coğrafyalar

Getty Resimleri

24 Kasım Öğretmenler Günü meslek dayanışmasını ve öğretmenliğin saygınlığını amaçlamak amacıyla Türkiye’de 1981 yılında ilan edildi.

Kenan Evren’deki darbe yönetimi sırasında, 26 Şubat 1981’de Resmi Gazete’de yayımlanan Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği’nde, bu günün ilan edilmesinin amacı şu şekilde anlatılıyor:

“Öğretmenler arasında sevgi ve saygı bağlarımı kuvvetlendirmek, Atatürk ilkelerine ve inkılâplarına bağlı, kaderde, kıvançta ve tasada ortak olup mesleğe ömür boyu emekli olmuş vergileri üzerine unutulmaması unutulmaması, ölümsüz Başöğretmen Büyük Atatürk’ü ve ebediyete göçmüş bulunan öğretmenleri anmak, mesleğe yeni giren genç öğretmenlerde meslektaşların yüceliği bilincini uyandırmak, böylece meslek dayanışmasını ve öğretmenliğin saygınlığını görmektir.”

NEDEN 24 KASIM?

24 Kasım’ın Öğretmenler Günü olması nedeni, 1928’de Mustafa Kemal Atatürk’ün başöğretmen sıfatını resmen aldığı günün yıldönümü olması.

Kararın 1981’de alınması ise bu yıl Atatürk’ün doğumunun 100.yılından itibaren.

Bu darbe yönetimi tarafından ilan edilmiş bir gün olması ise dönem dönem Eğitim Bir Sen’den, Eğitim Sen’e kadar çeşitli meslek grupları tarafından eleştirildi.

Fekat dünyada başka öğretmenin gününü de var.

Bunlar en popüleri ise 5 Ekim.

Bu tarihin amacının nedeni ise Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) kullanıcı görevini yerine getirme tavsiyelerini 5 Ekim 1966’da yayımlamış olması.

BM, 1994’te 5 Ekim’i bu nedenle Öğretmenler Günü olarak ilan etti.

MESLEK ÖRGÜTLERİ BU YIL NE AÇIKLAMALAR YAPTI?

Bugün bir açıklama yapan Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul bu yıl 24 Kasım’ın, toplama en temel ve acil zorlukların görmezden gelindiği bir gün olarak kutlanacağını belirtti.

Kurul, 24 Kasım’daki toplamanın “mesleklerini değersizleştiren, acil ekonomik cihazları çözümlemeyen, eşit işe eşit ücret ilkesini ortadan kaldıran, özlük düzeyini düşüren, öğretmen arasındaki ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştiren Öğretmenlik Meslek Düzenlemesi” olduğunu söyledi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan ise, “Türk Eğitim-Sen olarak, hangisiyle olursa olsun 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamalarını boykot etmeyi asla doğru bulmuyoruz” ifadesini kullandı.

Geylan, bu günü boykot edenlerin “ideolojik bağnazlıkları ve açık/gizli Atatürk öfkeleriyle” hareketini savundu.

Eğitim-Bir-Sen ise Öğretmenler Günü mesajını şu sözlerle bitirdi:

“Eğitimle ilgili çıktıları resminin, öncelikle eğitimi başlatan, sürdüren, sonuçlandıran ana belirteçler olarak gösterdiğinden emin olamadığından, karşılamadan geçtiği; 24 Kasım’ın öğretmenlerinin unutulmasını ve gerçekleşmesinin gerçekleşmesini temenni ediyoruz.”

Leave a Comment