OĞUL DAKİKA HABERİ | Düzce’de 5,9’luk deprem: Biri ağır 93 yaralı – Son Dakika Türkiye Haberleri

Son dakika haberi!

Düzce dün geceye 5,9’luk bir depremle geçecek. Vatandaşların panikle çıktıkları sokaklarda bekleyişleri sürerken bölgedeki ekipler, muhafaza etmeye devam ediyor.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgisine göre, saat 04.08’de merkez üretim Düzce’nin Gölyaka ilçesinde 5,9 büyütme kaydedildi. İlçedeki depremin derinliğiyse 6,81 kilometre.

Kentte bazı ev ve iş yerlerinin duvarlarında yıkımlar yaşandı, evlerdeki bazı eşyalar yere düştü.

5,9 büyüklüğündeki deprem sonrası en büyük 4,3 olan 143 artçı hafızaya alındı.

NTV CANLI YAYININDA DEPREM ANI

BİRİ AĞIR 93 KİŞİ YARALANDI

Sağlık Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre; Düzce’de 37, İstanbul’da 2, Bolu’da 14, Zonguldak’ta 10, Sakarya’da 26 ve Bursa’da 4 olmak üzere toplam 93 kişi yaralandı.

Sağlık Bakanı Koca, “Düzce Gölyaka merkezli depremde yara sayımız son belirlemelere göre 93’tür. Düzce’de 1’i ağır 37 yaralı; İstanbul’da 2, Bolu’da 14, Zonguldak’ta 10, Sakarya’da 26, Bursa” da 4 yaralı var. Hastanelerimizde halen 17 hastanın tedavisi devam ediyor. Allah tüm afetlerden korusun” açıklamasını yaptı.

İstanbul Beylikdüzü’nde yaşayan 31 yaşındaki Nijeryalı deprem anında paniğe kapıldı ve evinin balkonundan atlayarak yaralandı.

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU: HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Düzce’de hasarı tespit etmeye devam ettiğini belirterek, “Kentteki spor salonları, fırınlar ve lokantılar açık. Kamu binalarında kayda değer bir hasar yok” dedi. Spor ve Gençlik Bakanı Muammer Kasapoğlu ise Yurt binalarının açık olduğu ve yurtlarda hasar olmadığını bildirdi.

VİDEO: DEPREMİN SESİ DE KAYDEDİLDİ

”5 BİNA AĞIR HASARLI”

Bölgeyi takip eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 321 binada yapılan hasar tespit çalışmasının 5’inin ağır gemisi olduğunu açıkladı.

Hasar tespitlerinin 2 güneşinin tamamlanacağını da sözlerine ekleyen Bakan Kurum, bu akşam yüzde 95’ine elektrik verileceğini de duyurdu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da, ”8 bin konutta özellikle Gölyaka’da hasar tespit çalışması yapılacak” demişti.

“HASARLI BİNALARA GİRMEYİN”

AFAD, ekiplerin hasar tespit etmeye başladığını duyurdu. Yapılan, çapraz yapılara “kesinlikle girilmemesi” gerektiği belirtildi.

ÖNLEM AMAÇLI ELEKTRİK KESİNTİSİ

Bölgede deprem kaza merkezi bazı bölgelerde elektrik kesintisi de yaşandı. AFAD kesintinin kontrol amaçlı olduğunu duyurdu.

OĞUL DAKİKA HABERİ |  Düzce'de 5,9'luk deprem: Biri ağır 93 yaralı - 1
Depremin ardından Düzce Adliyesi’nden bir görüntü

ADLİYE BİNASINDA HASAR

Düzce Adliyesi’nde çatıdan kopan bazı beton parçaların yere düştüğü görüldü. Bu nedenle deprem araçlarına yakıt almak isteyenler, akaryakıt tesislerinde oluşturulmuş. Artçı kaplamaların devam ettiği kentte soğuk hava nedeniyle battaniyelere sarılan ocakta yakarak ısıtmaya çalışıyor.

İZMİR’DEN ANKARA’YA HİSSEDİLDİ

Düzce merkezli deprem İstanbul, Bolu, Sakarya, Ankara, Kocaeli, Kütahya, Bilecik, Bursa, İzmir’e kadar geniş bir alan tısladı.

OĞUL DAKİKA HABERİ |  Düzce'de 5,9'luk deprem: Biri ağır 93 yaralı - 2

DAKİKALAR SONRA ÇİLİMLİ DE SALLANDI

Öte yandan 5,9’luk depremin yarattığı panik sürerken Düzce’nin Çilimli ilçesinde saat 04.30’da 4,7 büyüklüğünde bir deprem daha oldu.

4 İLDE EĞİTİME DEPREM ARASI

Deprem nedeniyle Düzce, Sakarya, Bolu ve Zonguldak Ereğli’de eğitime bir gün ara verildi.

OĞUL DAKİKA HABERİ |  Düzce'de 5,9'luk deprem: Biri ağır 93 yaralı - 3

BELEDİYE BAŞKANI NTV’DE ANLATTI

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü depremin hemen ardından NTV canlı yayınında yaşadıklarını anlattarak bilgi verdi.

Depremin çok evrenin tısladığı çocuklar Özlü, “Uykudaydım, çok içten hissettim. Bütün evin dolap kapıları açıldı, geniş cam eşyalar kırıldı” dedi.

OĞUL DAKİKA HABERİ |  Düzce'de 5,9'luk deprem: Biri ağır 93 yaralı - 4

Halkın yola çıkması ve kentte artçı kurbanların tısladığını dile getiren Özlü, “Depremi bundan yaklaşık 30 yıl önce yaşamış bir şehir olarak biz aslında depreme alışık insanlarız ancak son dönemdeki yeni kuşak buna çok alışkın değil” diye konuştu.

VİDEO: DÜZCELİLER DEPREMİ ANLATTI

700 BİN DİNAMİTİN PATLAMASINA EŞDEĞER

Uzmanlar Düzce’de meydana gelen 5,9’luk depremi, NTV’de yorumladı. Şükrü Ersoy, depremin beklenen İstanbul depremini tetikleyemeyeceğini söyledi. Tüysüz ise depremle 700 bin ton dinamitin eşdeğer bir enerjinin boşaldığını belirtti.

AYRINTILAR İÇİN TIKLAYINIZ

Leave a Comment