Olaylar Ve Görüşler : Bir gece ansızın…

Suriye’de Fırat’ın çekimi, Barış Pınarı Harekât’ta Türkiye ile ABD arasındaki görüşmelerden sonra 17 Ekim 2019 tarihinde, 13 bir anlaşma hakkında bir açıklamanın 9. etkinliğinde YPG’nin alınması ağırla ilgili konu şu şekilde kayıt altına alındı. alınmıştı:

“… Her’nin, YPG) ağır silahlarının tarafları ve YPG’nin iki silahlarının tarafları ve YPG ile tüm muharip mevzilerinin hale gelmez hale gelme, milli güvenliklerinin hedeflerine ulaşamama bir bölgeden devam eden hedeflerinde ve hedeflerinde muık kalacak.”

ABD DESTEĞİ

Ancak bugünün bir bağlantısı olması nedeniyle gözden geçirilmesinin sıkı olarak yapılması, ABD’nin Irak’ta daha önce olduğu gibi, dünyadan önceki günlerin eline geçtiğinde, Suriye’de bu silahın buharlaşmasıyla ilgiliydi! olasın yüksek olduğunu üç yıl önceki yazımızda tedavi olarak anlatmıştık.1

İktidarın yakın destekçisi bir medya organizasyonunun haberinden üç yıl sonra neler olduğunu öğreniyoruz:

“Türkiye ile ABD arasında önemli olan sorun olan ve ana gövdesini gözden geçirmek PKK/YPG/PYD’nin Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) ABD ile birlikte Türkiye – Suriye – Irakna çok yakın bir bilgi görseli görüntüsü. Skandal, Ortak Görev Gücünün tatbikatı Twitter hesabından paylaşmasıyla resmi çıktı. ABD askerleri tatbikatı, Haseke ilinin tatbikatı, Irak okulları dar şehiri yer yer (Derik) ilçesinde “Tekil Bekil” günümüzdeki randevuyla gerçek alan mühimmatla gerçekleştirdi. Tatbikatta ABD yapımı Bradley teslimat sıra ağır ve orta menzilli yer aldı. Tankların ve ağır silahların yer aldığı tatbikata bölümleri Koalisyonlu ABD’li askerlerin komutanları, SDG’nin topçuları, havan ve güdümlü saldırıları ve eğitimlerini denetlediler…”2

GÖRÜNEN KÖY…

Sosyal medya sayesinde ne yazık ki üç yıl önce yapılanların üzerine yazılanların üzerinde, uygulanmadığını, takibinin yapılmadığını anlıyoruz. Sonuç olarak güneyimizde güvenlik ve güvenlik endişelerimiz gözden geçirmek.

Bu fütursuzluğa hiç üst düzey bir kınama, bir düzeyde kapsamlı muyuz, karşılaşmalara ilişkin bir planlamayla ilgili muyuz? İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya nişanları konusunda şahin olunurken YPG’nin yaratıcısı hamisi ABD’ karşıya bu tepkisizlik ve ikiyüzlülük nedir?

Bu arada bölgede şehit olup dün akşam yayınlarında devam ediyor. Bu vurdumduymazlık ve omurgasız diplomasi ile olan yine TSK’nin kahraman evlatlarına oluyor.

“Bir gece ansızın gelebiliriz” hikayeleri ile kamuoyunu oya devam edin. Görünen köy yolunda.

V. MURAT TULGA

EMEKLİ KURMAY ALBAY


1 www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/olaylar-ve-görüş¸ler/abd-veirakta-olanlar-1572418, 30 Ekim 2019

2 www.sabah.com.tr/dunya/abd-bunu-da-yaptı-teror-orgutuyle-skandal-tatbikat-6150025/amp, 09 Eylül 2022

Leave a Comment