Ömer Koç’tan bayilere rica: Nakit akışlarınızı yakından takip edin

Koç Topluluğu’nun yurt içinde ve yurt dışında bayileri ve yetkili servisleri ile fikir alışverişinde bulunmak üzere geleneksel Anadolu Buluşmaları’nın 30’uncusu toplantısı.

10 bin aşkın iş ortağını dijital gücü bir araya getiren etkinliğe Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu ve Koç Holding Grup Başkanları katıldı.

Koç Holding Ekonomik Araştırmalar Koordinatörü Ahmet Çimenoğlu’nun moderatörlüğünü üstlendiği kayıtda ise Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Refet Gürkaynak ile Kamuoyu Araştırmacısı ve Siyasal İletişim Uzmanı Dr. İbrahim Uslu ekonomi ve politika değerlendirmeni değerlendirdi.

“Cumhuriyet değerlerine sarılarak, ikinci asra emin adımlarla ilerliyoruz”

Holdingin kurucusu merhum Vehbi Koç’un Cumhuriyetle neredeyse eş zamanlı olarak temellerini attığı Koç Topluluğu’nun, dört sene sonra yerel az elindeki asırlık evinden birilerine dikkat çeken Ömer Koç, “Bir asır boyunca, Vehbi Bey’in ‘Ülkem varsa ben de varım, Demokrasi varsa hepimiz varız’ ilkesinden yola çıkarak, memleketimizin ekonomik ve toplumsal yayılmasını başlatmayı görev bildik. Ne mutlu ki artık memleketimizin verimi mâl olan, milletimize büyük faydalar sağlayan pek çok girişimde ve projede Koç Topluluğu’nun izi, çalışanlarımızın ve sizlerin emeği var. Ancak, her daim vurguladığım gibi, bizim asıl başarımız tüm yapılarımız nezdindeki güçlü itibarımızdır. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bize miras bıraktığı Cumhuriyet değerlerine sarılarak, icrain ve topluluğunun daha da parlak evini ele geçirme ikinci asrına emin adımlarla ilerliyoruz” diye konuştu.

Konuşmasında küresel ve ulusal ölçekteki ekonomik ve politik gelişmelere de dikkat çeken yönetmen Ömer M. Koç, “Tüm işlerimizde son derece hesaplı olmamız ve basiretle davranmamız gereken bir dönemi gözden kaçırmak istiyoruz. Masraflarınıza dikkat ederek, çok elzem olmayan harcamalarınızı ertelemenizi ve tahliye çıkışlarınızı yakından takip ederek bilhassa rica ederim. İçeride ve ağırlıkta ekonomi üzerindeki olumsuz etkiler artık açıkça hissedilen sonuçlar süreci maalesef yakın zamanda sona ermeyecek” dedi.

“Ödediğimiz vergiler, ülke vergi gelirlerinin yüzde 7,5’ine tekabül ediyor”

Topluluk olarak ülkenin geleceğine olan inançla yatırımları sürdürenküklerini dile getiren Ömer M. Koç, oğlu 5 yılda 9,4 milyar dolar yatırım harcaması harcaması, komine gelirlerinin Türkiye milli gelirinin yüzde 8’ine eklendiğini aktardı. “Şirketlerimiz, sunumun yüzde 7’sini gerçekleştiriyor. Ciro yapısına göre en büyük 10 şirket 4’ü, en çok ihracat yapan ilk 10 şirket 3’ü ise Koç Topluluğu’ndan. Son 10 yılda, topluluk olarak ödediğimiz vergiler, işletme vergi gelirlerinin yüzde 7,5’ine tekabül ediyor” diyen Ömer M. Koç, özel sektör Ar-Ge yatırımının yüzde 7’sini gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Türkiye’nin en büyük fikri haklar portföyüne sahip olması söyelyen Ömer M. Koç, “Borsa İstanbul’da halka açık şirketlerimizin piyasa değeri, toplam piyasa beklentisi yüzde 21’i. Dünyanın en büyük şirketlerinin listelendiği Fortune Global 500’de bu yıl da gösteriyi temsil eden tek şirket olduk. Bu neticeler tabii ki bize gurur veriyor. Ancak, Koç Topluluğu için en değerli emanet korumalarımız nezdindeki itibarımızdır. Ne mutlu ki, uzun cihazların tasarımında en itibarlı marka gösterisinin de gururunu yaşama” ifadesi kullanıldı.

Levent Çakıroğlu: Riskler karşısında bölümler olarak dayanıklıyız

30’uncu Anadolu Buluşmaları Toplantısı’nda Koç Topluluğu bayileri ve yetkili servisleriyle bir araya gelmekten büyük mutluluk gördüklerini kendilerine Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, “Güçlü çerçevemiz, kullanım portföy yapımız, yurt dışı gelirlerimiz ve risk yönetimi politikalarımız sayesinde, ekonomik konjonktürden harcamalar riskler karşısında bölmeler olarak dayanıklıyız. Tüm bu gayretlerimizin sonucu elde ettikleri mali neticeler tabii ki çok önemli. Ancak, Ömer Bey’in de vurguladığı üzere, bizim en değerli varlığımız, koruyucularımız ve dünyada, tüm kalıntılarımız nezdindeki itibarımız. Yönetim felsefemizin merkezindeki insan kaynağımız var. Forbes dergisini yayınlamak ‘Dünyanın En İyi İşverenleri’ araştırma listeleri, son 6 yıldır olduğu gibi bu yıl da Türkiye’nin bir misafirhanesi seçilmiş olmaktan gurur verici” dedi.

İşleri büyütmek, rakiplerine karşı ve kazançlarını artırmak için bayileri genelinden beri bu dijital iletişim ekibi da önemli bir paydaşı olarak görülmesinin kuzeyini çizen Çakıroğlu, “Sizlerin de merkezi olduğu geniş ekosistemiz sayesinde, elde ettiğiniz verilerin ileri analitik dağıtım anlamlandırarak iş süreçlerini iyileştiriyor, dönüştürüyor ve yeniden tasarlıyoruz. Karar alma süreçlerinde verinin kullanan, doğru alanlara odaklanıyoruz” ifadesini kullandı.

“Ülkemizin geleceğine destek ve yatırımlarımızı sürdürüyoruz”

Koç markalarının itibarını bayilerle birlikte daha da güçlendiricilerini vereceklerini verecek Çakıroğlu, bayilere “Başarıyla devam ettirdiğiniz işler sizlerden devralacak yeni nesilleri, kızlarınızı ve oğullarınızı göreve layıkıyla hazırlamanızı uzmanlıkla rica ediyorum” dedi.

Zorluklara ev sahipliğindeki büyüme güvenlerinin gökyüzünü çizen Çakıroğlu, “İçinden geçilen zorluklar tüma rağmen; Koç Topluluğu olarak eğitimin geleceğine koruma ve uzun vadeli beklentiyle yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Şartlar ne olursa olsun; faaliyette bulunmak tüm sektörleri işlerimizi büyütmeye ve yeni ürünlere yatırım yapmaya hedefleyerek devam ediyoruz” hedefini kullandı.

Leave a Comment