ÖSYM, Ömer Çelik’in açıklamaları sonrası sınav takvimini geri çekti

AKP Sözcüsü Çelik’in “YKS tarihi esası olarak seçim takvimiyle sınav takvimi üst üste gelmez” açıklamasının ardından ÖSYM’nin yayımladığı sınav takvimi duyurusunu geri çekti.

ÖSYM, Ömer Çelik'in açıklamaları sonrası sınav takvimini geri çekti

Abone ol

Google Haberleri

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) 2023 seçimlerinin gerçekleştirilmesi beklenen 18 Haziran’da Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (2023-YKS) çıktıları ÖSYM, sınav tarihi duyurusunu geri çekti.

Dün (24 Kasım) ÖSYM’den yapılacak, 2023-YKS otorumlarının 17-18 Haziran tarihlerinde gerçekleştirileceği duyurusu yapıldı. ÖSYM tarafından hazırlanan bu belgelerden daha önce işaretlenen seçim gününe denk gelmesi dikkat çekti.

BAHÇELİ TARİH VERMİŞTİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 8 Ekim 2022’de gideceği, seçimler için tarih vermiş, 18 Haziran’ı işaretlemiş. Bahçeli, “Seçimler yasa kapsamında 18 Haziran’da yapacaklar” ifadesini kullanmıştı.

ÖSYM’nin açıkladığı son sınav takviminde söz konusu tarihte Türkiye’deki en geniş katılımlı üniversiteyi sınav koyması kulislerini hareketlendirdi.

Ankara’da seçimin 18 Haziran’dan önce bir tarihe alınacağı iddia edilirken, AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “YKS tarihi Prensip olarak seçim takvimiyle sınav takvimi üst üste gelmez” dedi. Çelik, “Öğrencilerimizin hiçbir sınavını seçim takvimine denk getirmeyiz. Bununla ilgili ÖSYM bir çalışma yapıyor, yakın zamanda genel bakışlarla paylaşın” açıklamasını yaptı.

Söz konusu gelişme üzerine ÖSYM de sınav duyurusunu geri çekti. Yeni sınav yönergesiyle ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

.

Leave a Comment