OYAK’tan Hindistan’a Yatırım – Bloomberg HT

OYAK’tan yapılan modellere göre, OYAK, bundan böyle yarı mamül üretiminin de gerçekleştirileceği Falta tesisi ile Güneydoğu Asya’yı büyütemeyecek kaydetti.

OYAK’ın geriye dönük bütünleşik olduğu Falta’daki tabular alümina tesisi, Hindistan yönetiminin işletmecilerine yönelik “Hindistan’da Üret (Make in India)” sonuçlarına uygun olarak yapılan yatırımla birlikte Almatis, daha önceki üretiminin bir kısmı kendi küresel erişim ağı ile yönetici ve 1995′ on bu yana faaliyette olduğu Hindistan’da, tabular alümina üretiminin tamamını entegre hale getirdi.

Toplam 32 bin 300 metrekare alana kurulu olan tesis son teknolojilerle geliştirme süreci yaklaşık 2,5 yılda tamamlandı. Son faaliyet gösterdiği sektörlerde yurt dışı yatırımlara da ağırlık veren OYAK, Falta ortalamalarının ilk etapta ciroya 40 milyon dolar katkı sağlamasını bekliyor.

Asya Güneydoğu pazarının talebi karışacak

Açıklamada görüşlerine yer verilen OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, alümina ürün gereksinimleri dünyadaki pazar lideri olan Almatis’in yeni yatırımının, OYAK’ın ortaya koyduğu vizyon ve büyüme stratejisinin bir sonucu olduğunu kaydetti.

OYAK’ın gelecek vizyonunu belirlerken, küresel oyuncu olma hedefini ortaya koyduğunu vurgulayan Erdem, “Son yılların büyüme stratejimize paralel olarak bu hedefe ulaşmak için güçlü başarı attık. Resmen gururu muhafaza.

Erdem, Almatis’in bu yatırımla refrakter işiyle bakir alan sayılan Hindistan’daki üretim hacmini artıracağını aktararak, “Falta iklimi, dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerden biri olan Hindistan gibi büyük bir coğrafyada, ‘doğru pazara doğru yatırım’ anlayışıyla hayata geçecek. Tesis üretilecek tabular alümina ile Güneydoğu Asya pazarını bulacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Almatis’in sağladığı bilgilere göre, operasyonlarını yerelleştirerek Hindistan pazarıyla daha uyumlu hale gelmeyi, bu sayede pazar talebindeki dalgalanmaları daha başarılı bir şekilde yönetmeyi hedefliyor.

Leave a Comment