Pahalı ‘cep’lere korsan kılıf – Güncel Haberler

class=”medyanet-inline-adv”>

Dolar ve Euro’daki dizi özendirici olan bölümlerdeki bütçe dizisini hızlandırdı. Bu aşktan en fazla nasibini alan bölümlerin biri de telefon diyarı. Teknoloji devlerinin pazara sundukları son ürünlerde bazı modellerin fiyat etiketlerinde 50 bin TL’yi gördü. Öyle ki satın alınan bu telefonlara en ufak bir zarar gelmesi halinde tamir masraflarının altından kalkmak da mümkün değil. Durum böyle olunca ekran koruması ve telefon kapakları gibi aksesuarları izlemek için en iyi seçenek.

ORİJİNALİ BİN TL’Yİ BULUYOR

Ancak servet değerindeki bu şebekeler alan alıcı aksesuar tercihi için ilk adresi Kadıköy gibi kopyaların bolca satıldığı yerler oluyor. Zira mağazalarında telefon fiyatlarındaki dizinin aynı şekilde aksesuarlarda da kendisini gösteriyor. Mağazalardaki orijinal ürünlerde telefon kılıfları 500 TL’den başlıyor. Bazı telefonlarda kılıf fiyatları bin TL’nin üzerine çıkıyor. Şarj adaptörü ve kablosunun toplam fiyatı ise 800 TL’yi aşıyor. Dağıtımı yüksek fiyatlar gören konutlar de haklı olarak alternatif noktalara yöneliyor. Biz de Hürriyet olarak Kadıköy’de telefon aksesuarı satan esnafa bu durumu sorduk.

class=”medyanet-inline-adv”>

MAĞAZANIN ACISINI ÇIKARIYORLAR

Aksesuar bayisi Bayram Güner, Çin’den geldikleri kendilerinen de Tahtakale’den geldiğini anlatıyor. Güner’e göre insanlar aksesuarlarda orijinal ürüne para harcamak istemiyor. Bir dükkân sahibi olan Bekir Aksoy ise, “Vatandaşlar kablosuz mağazalardan oldukça yüksek fiyata satın alıyor. Orada pahalıya gördüklerini acı ürünlerini burada bulmaya çalışıyorlar. Kendi vatandaşlarımız da yiyiciler de sürekli tartışıyorlar” diye konuşuyor. Başka bir dükkân sahibi Eyüp Yıldız da, “Telefona 40-50 bin TL verince aksesuara 100 TL bile vermek çok geliyor” diyor.

Pahalı 'cep'lere korsan kılıf

KADIKÖY’DE KAÇA SATILIYOR?

Kadıköy’de telefon kılıfları 50 TL’den aydınlatma kalitesine göre 300 TL’ye kadar çıkıyor. Ekran koruyucular 50-100-150 TL arasında değişiyor. Kablosuz kulaklıkların kılıfı 60 TL’ye de var, 150 TL’ye de. Şarj kabloları 40-90-150 TL arasında değişirken, adaptörler ise 120-150-250 TL arasında. Telefon açıkları ise 100 TL’ye kadar çıkabiliyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

‘SAATTE 1000 LİRA KAZANIYORUZ’

Aksesuar tüccarı Bayram Güner, yüzde 30’luk kâr oranıyla yaptıklarını belirtirken dükkân sahibi Bekir Aksoy, “Ayda 80-100 bin TL yatırım yapıyorum. Yaptığım cironun 3’te 2’si bana kalıyor” diyor. Başka bir dükkân sahibi Eyüp Yıldız ise şöyle diyor: “Satıştan yana bir sıkıntımız yok. Bazen seans bin lira kazanıyoruz. Geçen sene fiyatları yarı yarıya daha ucuz ve daha fazla kârımız olacak. Şimdi ise şarkımız paranın yüzde 50’si gidera gidiyor yüzde 50’sini de kendimizi paylaştırıyoruz.”

SAHTE ÜRÜNE CEZA

Avukat Cesim Parlak, ürünlerin korsanlığı hakkında ancak marka sahibinin şikayeti işlem süreci üzerine söyledi. Parlak, Çin’den gelen müşterilerde başka bir ürün koduyla beyan ediliyor, bu yüzden ülkeye girişin kolay olduğunu belirterek, “Ürünlerin taklit edilmemesi marka aleyhine taciz sayılıyor. Bu ürünler tespit edilirse, devlet ürünleri imha ediyor. 1 toplama 3 yıla kadar hapishane ve 20 bin güneşe kadar adli para cezası ile cezalandırılıyor” dedi.

.

Leave a Comment