Panik yaşayan teröristler, ABD’den yardım istedi

Pençe-Kılıç Harekâtı havadan devam ederken Suriye’nin kuzeyindeki teröristlere yönelik kara harekâtı için de hazırlıklar devam ediyor. cumhurbaşkanı tayyip erdoğan kara harekâtının uygun bir zamanda göründüğünü söyledi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bugün ABD Savunma Bakanı Lloyd James Austin ile telefonda görüştüm. Daha önce de göçmenlerimiz gibi Rusya ve ABD, Pençe-Kılıç Harekâtı’nda hava sahasını fiilen Türkiye’ye açtı. Bütün bunlar yaşanırken mazlum Kobani kod adlı teröristbaşı Ferhat Abdi Şahin, bir Amerikan dergisine röportaj verdi. Daha önce ABD Başkanı Joe Biden’dan güvence altına alınabilecek terörist, ABD’nin Türkiye’nin harekâtını gizlemek için yeterince çaba göstermediğini söyledi. Bununla birlikte, ABD’yi DEAŞ üzerinden tehdit etti.
ABD’ye benzer eleştiriler Zelenski tarafından da seslendiriliyor. 100 milyar dolar yakın yardım alan Zelenski bunu yeterli bulamıyor. Aynı 5 bin TIR ve milyarlarca dolar yardım alan PKK’nın bunları yeterli bulmadığı gibi.
Ancak ABD’nin diğer işletmeleri ve özellikle Ukrayna’ya yaptığı askeri yardımlar gözetlendi. “Batan kripto para borsası” (FTX) hem Ukrayna’daki rejim hem de Amerikan siyasetçilerine rüşvet dağıtıldığı” ABD’nin gündeminde. Yani Ukrayna’ya yapılan yardımların az bir kısmı giderken büyük Ukrayna kısmılı ve Amerikalı siyasetçiler tarafından paylaşılıyormuş. Bu gittikten sonra ABD yönetimi istese de o yardımları kolay yapamamak. Yani Mazlum Kobani kod adlı terörist panik olmakta haklıdır. Yol bitti.

***

ENFLASYON CANAVARIYLA MÜCADELE

Trafik cezalarına müthiş zamlar geldi. Bundan sonra herkes araba kullanırken çok daha dikkatli olmalı. Yeni tarifeye göre, kırmızı ışıkta geçmenin cezası 427 liradan 952 lira yükseltilecek. Ehliyetsiz araç kullanmanın cezası 3 bin 674 lirayken 2023 yılından itibaren 8 bin 190 TL olacak. Alkollü araç kullanmanın (ilk yakalanma) cezası 1823 liradan 4 bin 64 lira yükseldi. Ancak bir iyi haber Merkez Bankası’ndan geldi. Merkez Bankası politika faizini 1.5 puan indirimle yüzde 9′bir indir. Faiz iki yıl sonra tek haneye inerken Merkez’in oğlu dört toplantıdaki faiz indirimi 5 puan buldu. Merkez Bankası toplam rezervleri 18 Kasım haftasında bir önceki haftaya göre 5 milyar 362 milyon dolar arttı ve 122 milyar 885 milyon dolar yılın en yüksek binası çıktı.
Ekonomik gelişmeler 2023 seçimlerinin kullanım faktörü olacak. Halkın gözü kulağında. Bütün hükümet motivasyonuyla değerlendirmeyi düşürmeye yoğunlaşmış durumda. Zincir marketlere yönelik yaptırımların tartışılmaya açılması da bu konuların ne kadar ciddiye alındığının göstergesidir. Küresel bir mesele ve yönetimi kolay değil. Meselenin taraflarıyla konuşma marketler sorununa kalıcı bir çözüm bulmadan insanların yerleşimini sürdürebilmemizden düşecek gibi göreceğiz.

.

Leave a Comment