Para dolu çanta yine gol atamadı

Büyük spor organizasyonlarının ya da bir final müsabakasının öncesinde şaşaalı gösteriler okuduğum son yıllarda alıştırıldık. Ama dün akşamki seremoni, herhalde şu ana kadar gördüklerimizin başında bir absürtlükteydi.

Devasa boyutlarındaki şişme oyuncakları, “dünyayı birleştirmek”, “farklı kültürleri bir araya getirmek”, “güzel oyun” gibi süslü palavraları sıralayan ünlü Hollywood yıldızı Morgan Freeman, Star Wars’tan fırlamış gibi ışın kılıçları sallayan savaşçılar, paytak paytak yürüyen bedensiz futbolları, sonra eldeki gerçek kılıçlarla bir anda sahaya çıkan ve ne yaptıkları tam olarak anlaşılmayan bir grup adam…

Ve önceki Dünya Kupası maskotlarının geçit törenine yukarıdan salınarak katılan Katar 2022’nin hayalet kılığındaki maskotu La’eeb… göçmen işçilerinin cesetleri üzerinde bulundukları bir turnuva için daha iyi bir maskot düşünülemezdi.

FUTBOL GERÇEKTE NEYİ BİRLEŞTİRİYOR MUSUNUZ?

Seremoni boyunca bol bol sevgi ve barış mesajı verildi.

“Tek bir yol olduğu kabul edilirse bu kadar ülke nasıl bir araya gelebilir? Birbirimizden aldığımız, vücutlarımızda güzellikler yaşarız. Hoşgörü ve saygıyla tek bir büyük çadırda, bir Bedevî çadırında birlikte yaşamanız” dedi Freeman.

Törenin sonunda söz alan FIFA Başkanı Gianni Infantino da, “Futbolu kutlamaya hazırlanıyor, çünkü futbol dünyasını birleştiriyor” diyerek Freeman’ın klişelerle dolu tiradının üzerinden bir kere daha geçti. Acaba birleşmeden kastı neydi? Katar Emiri Şeyh Temim ile Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman’ın arasında oturmak mı? Ya da Recep Tayyip Erdoğan’ın yıllarca kavgalı olduğu Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’yle el sıkışması mı?

Gerçekteyse bir araya gelen farklı kültürler falan değildi. Zaten ev sahibi adına ortada söz isteyecek bir kültür de bulunmuyordu. Katar ile Ekvador’un karşılaşması da yoktu söz konusu olan. Olsa olsa, rüşvet ve yolsuzluklarla yozlaşmış bir kurumla insan hakları konusunda sicili berbat bir uyum buluşmasıydı.

Tarihin bir ilk Dünya Kupası’nın ilk golünün yarı otomatik VAR tarafından iptal edilmesi ise oldukça ironikti. Bu iptal edilen golün Katar kalesine atılmış olması daha da ironikti. Ama Fenerbahçe’nin formda golcüsü Enner Valencia’nın durmaya niyeti yoktu, yarım saat içinde iki gol daha attı. Aynı şekilde Katar kalecisi Saad Al Sheeb’in de. Hem ofsayt nedeniyle iptal edilen golün öncesindeki hem de Valencia’yı düşürüp penaltıya olayıyetki haftanın haftalarındaki Dünya Kupası’nda karşılaşma alışık olmadığımız genel olarak acemilikteydi.

PARA HER ŞEYE YETMİYOR

Katar dün akşam Dünya Kupası maçlarında zayıf bir takım görüntüsündeydi. Oysa Asya şampiyonu olmuşlardı, Altın Kupa’da yarı finale ulaşmışlardı. Ama genel olarak görülen ki, Dünya Kupası için yeterli değillerdi.

Dünya Kupası’nda yer alabilmek, hele ki ev sahibini üstlenebilmek yanında bir kültür ve gelenek istiyor. Katar’ın elindeyse Şeyh Temim’in gençliğinde futbol tahmini görüntülerinden başka bir şey yoktu.

Bunu yalnızca sahadaki futbol değil, henüz devre arasında boşalan tribünler de gösteriyordu. Tribünler boşalırken kale arkasında maç boyunca tezahürat yapan bordo tişörtlü Katar taraftarlarıysa dikkat çekiyor. Ama aslında onlar da Katarlı değildi, Lübnan’dan satın alınanlar profesyonel taraftarlardı.

Nitekim Şatafatla gizlenmeye çalışılan bu kültürsüzlük ve geleneksizliğin sonucu Katar, turnuvanın açılış maçını kaybeden ilk ev sahibi oldu.

Katar’ın bu Dünya Kupası’nı düzenleyebilmek için yaklaşık 250 milyar dolar harcadığı söyleniyor. Bu daha önceki Dünya Kupası ve Olimpiyat oyunlarının toplam maliyetinden daha fazladır.

Açgözlü FIFA ve ikiyüzlü Avrupa ortakları, Dünya Kupası’nı Katar’a maçlar. Parası olanın her şeyi çoktur olduğu bir dünyada geçireceğimizi bir an bile unutmamızı istemiyorlar. Ama işte, daha çok parası olanın değil, daha iyi olanın kazanabildiği bir yerde var gördüğü: Yeşil zemin. Etraftaki sahtekârlıklarla bakılsa da futbol bize gerçekleri göstermekte ısrar ediyor.

Johan Cruyff bir keresinde, “Neden zengin bir takım yenemeyesiniz ki?” diye sormuştu ve eklemişti: “Ben para dolu bir çantanın gol attığını hiç toplamını.” Dün akşam bir kere daha haklı çıktı.

Leave a Comment