Pençe Kılıç Operasyonu… Kara Harekatı mı başlıyor? ‘Kimsenin beklemediği bir nokta…’

class=”medyanet-inline-adv”>

Millî Savunma Bakanlığı, Irak’ın ve Suriye’nin topraklarında bulunan ve teröristler tarafından üs olarak kullanılan yerde “Pençe-Kılıç Hava Harekâtı” şikayeti bildirildi. Bakanlıktan, gece saatlerinde bulunduğu hava harekâtına götürüldüğünde, koridorda kaydedildi:

“PKK/KCK/YPG ve diğer terörist unsurlar etkisiz hale getirebilir; Irak’ın ve Suriye’nin topraklarındaki halkına ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını sınırlamak ve hudut korunmalarını sağlamak, terörü kaynağında yok etmek maksadıyla; Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51’incisi Ana vatandan doğan meşru müdafaa haklarımız, Irak’ın ve Suriye’nin topraklarında bulunan ve teröristler tarafından sergilenen saldırılarda üs olarak kullanılan yer Pençe-Kılıç Hava Harekatı icra edilmiştir.”

class=”medyanet-inline-adv”>

Öte yandan Millî Savunma Bakanlığı (MSB), Suriye ve Irak’ın kuzeydoğudaki terör muhafazasına yönelik hava harekatının ilk görüntülerini paylaştı.

“KİMSENİN BEKLEMEDİĞİ BİR NOKTADA…”

(Hava harekatının 611 km’lik geniş bir alanda yapılması…) Bir kere meşru bir harekât. Bize yönelik bir terör tehdidi var, bu Taksim’deki saldırıda ortaya çıktı. Suriye ve Irak’ın kendi sınırları içinde bu terörden emin olmama imkânı yok. Eğer siz harekete geçmezseniz tekrarlanma ihtimali var ve bu meşruiyet çizgisini oluşturuyorsunuz. Hem Rusya ile hem de ABD ile mutabakat sağlanmıştı. Terör unsurlarının yarattığı tehlikenin sınırlandırılması için Suriye coğrafyasında, Fırat’ın doğusunu kontrol altına almak için Rusya ile taahhüt sağlanmıştı ama Rusya buna uymamıştı. Ayn el Arap’ta Kamışlı bölgede de ABD terör unsurlarına eğitim veriyor. Türkiye uzun bir süre sabretti ve uygun konjonktürün ortaya çıkması bekleniyor.

Haklı bulunduğumuz nokta, kimsenin beklemediği bir noktada aynı anda 50 F-16 ve 20 SİHA ile çok geniş bir alan, Türkiye haklı bir mücadele başlattı. Neden önce hava sahasını kullanma konusunda bizi daha fazla engelleyebilir Rusya onay verdi? Çünkü Ukrayna savaşında arabulucu olarak kullanıcı desteğini biliyor. Rusya’nın dünyaya açılan tek kapısı biziz. Hava savunmasını kullanarak blokajını kaldırdı. ABD’ye rağmen ve Irak yönetimine rağmen operasyon gerçekleştirdi Türkiye. Engelleyici yaklaşımları bekleyenler peki şimdi neden engelleyemiyorlar? Çünkü saldırının ardından haklı bir tepki bu. Eskiden Batı’da kampanya başlatılırdı. Batılılar da haklılığımızı kabul ediyorlar.

class=”medyanet-inline-adv”>

ABD buna neden onay verdi? Çünkü bizim ABD’ye karşı geldikleri çok önemli bir koz var. İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılması… Türkiye bu bağlılığa sadık kalmasını istiyor. Bir Macaristan bir Türkiye de kaldı. Biz ulusal çıkarlarımız çevresini bunu sonuna kadar kullanmalıyız. Bu blokajı Türkiye 2023’e taşıyacak gibi de görünüyor. Bunlar Türkiye’ye bir kapı hazırladı.

KARA HAREKÂTİ BAŞLAR MI?

Çok iyi hazırlık yapıyorlar. İstihbarat birimleri oralarda olan biteni yakın markaj takip ediyor. Güçlü bir istihbarat yapılanması var. Bilgi ve teknikleri kullanarak bu operasyonu aktarıyorsunuz ve bu sizi ahlaki motivasyon olarak güçlü kılıyor. Bu kategorideki bir operasyon Avrupa’da herhangi bir ülkedeki kanaatinde değilim. ABD yapabilir ama Türkiye’nin sergilediği bilgileri göstermezdi. Çok iyi planlandı, kurgulandı ve pratiğe aktarıldı. Bunun devamı gelecek mi alınacak. Aslında bir yandan da Suriye rejimi ile Türkiye arasında bir yakınlaşma ihtimali ortaya çıktı. Normalleşme sağlanmaya çalışılacak. Ebedi düşmanlık ebedi dostluk olmaz. Sonraki dönemde siyasi gelişmeler için de kapı aralandı. ABD’nin etkisi, miktarının buna izin vermeyeceğini de yaklaşan dönemden korunuyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

(Kara harekatı olursa ilk giriş Ayn el Arap bölgesinden mi olur?) Evet bu noktanın daha uygun olduğunu düşünüyorum. Rusya daha önce rejim ile Türkiye’nin hapsedilmesi konusunda ısrarcı olmuştu, blokaj uygulamıştı. Şimdi bunu gevşettiğini söylemek. Kobani, Ayn el Arap sınırında 35 km derinliğindeki bu hat burada kopuyor, buradaki Terör örgütünün elinde. Tel Rıfat konusunda da Rusya taahhütlerinde bulunmuştu ama şimdi Rusya’nın örtülü bir şekilde bir yere yönelik bir operasyon yürütüyor. Fırat’ın doğusu konusunda ABD ile belki ortak mutabakat arayışına ihtiyaç var. ABD’ye rağmen operasyon yapıyoruz. Türkiye hassasiyetini sonuna kadar koruyor. Türkiye Suriye’de toprak sınırlarını savunuyor. Burada bir araya gelmek, demokratik bir yapı kurmak için görüşmeler yapıyor. Batı’da Suriye anayasası hazırlıkları devam ediyor, Türkiye orada da var.

class=”medyanet-inline-adv”>

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

.

Leave a Comment