Pençe Kılıç’a Rusya ‘itidal’ dedi, ABD sert çıktı: Türkiye’yi yapmaması konusunda uyardık

Türkiye’nin Suriye ve Irak’ın iç kesimlerinde Pençe-Kılıç Hava Harekatı’na karşı Rusya ve ABD’den art arda açıklamalar geldi. ABD, “Türkiye’yi uyardık” Rusya derken ise itidal denetimde bulundu.

İsmi verilmeyen ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü İngiliz haber ajansı Reuters’a verdiği demeçte, Washington’ın Türkiye’nin Suriye’ye yönelik operasyonla ilgili endişelerini Türk icracılarla görüştüğünü söyledi. Aynı anda bu tür bir askeri operasyonun terör örgütü IŞİD’le mücadele hedefine zarar verecek.

“Türkiye’nin bu tür bir operasyonu gerçekleştirmesi konusunda uyardık ve biz Suriyeli ortaklarımızdan de bu tür gerilimleri büyütmemelerini istiyoruz” icra kullanan ABD’li yetkili ayrıca, “Suriye’deki durumu istikrarsızlaştıracak ya da Irak’ın yöneticilerini Irak hükümetiyle karşılamalı olmadan askeri mezralarla savunmaya karşıyız. Biz ayrıca son dönemde Türkiye’nin güneyinde düzenlenen ve sivillerin saldırılarına da karşıyız” dedi.

Rusya’dan da açıklama geldi

Rusya’nın Suriye Büyükelçisi Alexander Lavrentyev de “Türkiye, Suriye’de aşırı askeri güç kullanmaktan çekinmeli ve Kürt sorunu için barışçıl bir çözüm aramalı” dedi.

Lavrentyev, Moskova’nın çatışmaya bir çözüm bulmak adına ortaklarıyla birlikte çalışacağını da sözlerine ekledi.

Erdoğan Rusya’ya sitem gitmişti

cumhurbaşkanı Tayyip ErdoğanDünya Kupası açılış törenine katılan Katar’dan dönüş yolunda yanında götürdüğü gazetecilerin sorularını cevaplamış ve Rusya’ya 2019 yılı Soçi görüşmesini anımsatarak sitem geçmişti.

Erdoğan şöyle demişti: “Ruslarla da 2019’da Soçi’de yapılan bir anlaşmamız var. Adım atacağımızı söyledik. Dün de bu zamanlar Kobani’de yuvalanan teröristlere karşı 12 hedefi vurmak suretiyle orada etkisiz hale getirdik.Burada herhangi bir tahdit yok.Bu harekâtın sürekliliği sözkonusu.Karadan ve havadan olması gereken neyse yaptık.

‘Silahları ABD göndermiştir’

ABD’nin operasyonuyla ilgili kümeyle ilgili bir aygıtı da Erdoğan, “Suriye’deki terör bölgesi maalesef bu Amerika’ya göndermiştir. Bu sayın Obama döneminden itibaren olmuş, sayın Trump döneminde sürmüş, sayın Biden döneminde de devam etmektedir. Trump’la da paylaştım, sayın Biden’la da paylaştım Kendilerine ‘Biz birlikte NATO’da beraberiz, iki büyük müttefikiz. .Gerektiğinde cevap vermesi gerekene cevap vermek durumunda durmakz’ dedim.Tabii ki bir şey söyleyemiyorlar.Biz de gerekeni bu noktayı yaptık, yapıyoruz, yapmaya da yine devam tavsiye ediyoruz.Buralardan asla taviz veremeyiz, çünkü bu tür tavizler montajı için sıkıntıdır” diye cevap veriyor.

halktv.com.tr // Dış Haberler

Leave a Comment