PKK’nın Gaziantep Karkamış’a saldırısı sonrası HDP’den açıklama

Gaziantep Karkamış’ta 3 kişinin hayatını kaybettiği terör örgütü PKK’nın hain saldırısıyla ilgili HDP, “Kobani ve Rojava’yı savunmadan ve sahiplenmekten bir bile vazgeçmeyeceğiz” dedi.

İstanbul’da İstiklal Caddesi’ni hedef alan hain terör örgütü, 6 masum sivilin ölümü, 81 kişinin de yaralanmasına neden olmuştur.

Kanlı saldırının ardından yapılan operasyonla Suriye’nin ve Irak’ın kuzeydoğudaki terör golü Pençe Kılıç Harekatı ile tek tek vuruldu.

Büyük darbe alan PKK, bu kez de güney sınırından ateşledikleri roketlerle yine sivilleri hedef aldı.

Gaziantep’in Karkamış ilçesine düşen roketler, 1’i çocuk 1’i öğretmen 3 kişinin şehit olmasına neden oldu.

“HDP olarak Kobani ve Rojava’yı sahiplenmekten vazgeçmeyeceğiz”

Saldırıyla ilgili HDP, 11 saat sonra bir açıklama yayınladı.

HDP, kalıcı parti olarak Kobani ve Rojava’yı savunmaktan ve sahiplenmekten vazgeçmeyeceklerini vurgulayarak “Bugüne kadar Rojava’dan Türkiye’ye yönelik tek bir saldırı dahi olmamıştır.” dedi.

HDP’den yapılan açıklama

HDP’den yapılan “İktidarın savaş tuzağına düşen ve destek veren herkes Türkiye’nin sürüklenmek istediği yıkımın da parçası olacak” Yakaladığınız şu ifadeler şiddeti:

“Merkez Yürütme Kurulumuz, Kobanî başta olmak üzere Kuzey ve Doğu Suriye kentleri ile Federe Kürdistan Bölgesine yönelik hava saldırılarını patlatmak üzere Eş Genel Başkanlarımız başkanlığında olağanüstü toplantısını gerçekleştirmiştir.

Toplantıda, devreye sokulmak istenen yeni saldırı konsepti ile Taksim başta olmak üzere bunun için tezgahlanan gelişmeler ele alınmıştır. AKP-MHP bloğunun Türkiye halklarına dayattığı idari rejimi yürütmek, kendi iktidarının ömrünü uzatmak ve bekasını korumak için yürüttüğü savaş politikalarının muhafazasını kaybettiği, halkın muhafazakarlığına mahkûm ettiği ve geleceksizliğe sürüklediği hücrelerde yapılan toplantıda; bu ilkeler aynı zamanda bölge halklarının yaşadığı hiçe saydığı, Kürt halkı başta olmak üzere bölge halklarına düşmanlık barındırdığı barındırdığı barındırıyor. Yürütülen tartışmaların sonucu olarak MYK’mızda şu sonuçlar ve değerlendirmelere varılmıştır:

“Karkamış’ta yaşananlar, savaş politikalarını beraberinde götürmeyi kabul edemeyen acıların somut bir göstergesidir”

Öncelikli olarak Antep’in Karkamış ilçesi başta olmak üzere evliliğini yitiren yurttaşlarımızın ailelerine taziye dileklerimizi iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Karkamış’ta yaşananlar, savaş politikalarını beraberinde götürmeyi kabul edemeyen acıların somut bir göstergesidir. Bizim politikamız barışmamız tek bir insanın burnunun kanaması ağırlıklı, yöneticin geçidi acılara sürükleyici siyasetini durdurmaya yöneliktir.

Taksim’deki katliamın karanlık ve şaibeli yanları aydınlatılmış, onlarca soru işareti ve yerleşimi varlığını sürdürmektedir. Buna rağmen hakimiyetin katliamdan Kuzey Suriye Özerk bölgesini sorumlu tutması ve ilk elden Kobanî’yi işaretlemesi, diye adlandırılan hazırlığı yapılan dünkü saldırılara ve savaş politikalarına zemin yapılmak istenmiştir.

Yıllardır Kürt düşmanlığı, toplumsal kutuplaştırma ve savaş politikalarıyla devam etmeye çalışan AKP-MHP hakimiyetine, seçimlere yaklaşırken iktidarını korumanın tek aracı olarak savaş siyasetini görüyor. Kuzey-Doğu Suriye’ye yönelik hava saldırıları ve işgal tehditleri AKP-MHP iktidarının seçim kampanyasıdır. İktidarın amacı siyaseti savaş politikaları üzerinden tekrardan dizaynı sağlamaktır.

Kuzey-Doğu Suriye halklarına yönelik operasyon ve saldırıları aynı zamanda muhalefete ve Türkiye halklarının geleceğine yönelik de bir tuzaktır. Alternatif güç olma iddiası taşıyan ve Türkiye’nin liderliğini düşünen tüm muhalefet odaklarının bu tuzağa düşmemesi gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz. İktidarın bu politikalarına alet olan kesimlerin tarihi karşısında ve Türkiye toplumunun nezdinde de sorumlu öngörülerini yönlendirmek istiyoruz.

“Rojova’dan Türkiye’ye yönelik tek bir saldırı dahil olmamıştır”

Kürtlerin ve Rojava’da yaşayan diğer halkların birlikte kurduğu demokratik kadın özgürlükçü sistem, Ortadoğu’nun demokratik geleceğinin teminatıdır, Özgürlüğün sembolüdür. Rojava’yı ve IŞİD vahşetine karşı insanlık sembolü olan Kobanî’yi savunmak evrensel insanlık değerlerini savunmak içindir. HDP olarak Kobanî’yi ve Rojava’yı savunmaktan ve sahiplenmekten bir an bile vazgeçmeyeceğiz.

AKP-MHP iktidarının iddia ettiği gibi Kuzey-Doğu Suriye’deki yaşam ve yönetim modeli Türkiye için bir tehdit değildir. Bugüne kadar hükümdarın her türlü savaş politikasına ve amaçlı sivilin konut mal olan saldırı ve işgal gözetmesine rağmen Rojava’dan Türkiye’ye yönelik tek bir saldırı dahi olmamıştır. Ancak iki gün önce TSK tarafından bulunan hava saldırısında, basının yansıdığı gibi su depoları, elektrik üretim tesisleri, hastane ve toplanma ambarları gibi insanların yaşam alanlarında büyük hasar gördü.

“Sorunların diyalogu ve barışçıl buldukları çözümesini için mücadeleye çağrı yapıyoruz”

Türkiye’deki tüm vicdan sahibi insanlar ve güçler, iktidardaki savaşın tuzağına karşı durmaya, savaş ve saldırıyla değil diyalog ve barışçıl toplantılarını elde etmek için mücadele etmeye çağırıyoruz.

HDP olarak bütün bu oyunların kaldırılması, Türkiye’nin bu savaş ve çatışma cenderesinden çıkması ve demokratik bir geleceğin inşa edilmesi için üzerimize düşen her türlü koruyucusunu yerine hazırız. Bunu yaparken haklının yanında durmaktan, demokratik olanı savunmaktan ve inandığımız değerler uğruna mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz.”

PKK'nın Gaziantep Karkamış'a saldırısı HDP'den sonra açıklama #1

Leave a Comment