PSG’den stratejik ortak hamlesi – Bloomberg HT

Fransa’nın en büyük futbol kulüplerinden Paris Saint-Germain (PSG) uzun süredir oynadığı maçlarını oynadığı stadyumu Parc des Princes’ten ayrılmayı ve ülkedeki ulusal stadyuma taşınmayı değerlendiriyor.

PSG Başkanı Nasser Al-Khelaifi Doha’da verdiği bir röportajda “Paris daha iyi bir stadyumu hak ediyor” dedi. Lionel Messi, Kylian Mbappe ve Neymar gibi mega yıldızların oynadığı takıma ev sahipliği yapan Parc des Princes 48 bin seyirciyi ağırlamaya sahip” dedi.

“Stratejik ortak değerlendirmeleri değerlendiriyoruz”

Al-Khelaifi ayrıca bir yatırımcının PSG’de eski hissini satın alma olasılığını görüştüklerini ve stratejik bir merkeze değer katabileceğini söyledi. Son dönemde Avrupa rakipleri Manchester United ve Liverpool da olası stratejik seçenekler veya potansiyel hisse satışlarını değerlendiriyor.

Fransa’nın futbol liginin şampiyonu PSG, 1974’ten beri şu anki sahasında oynuyor. Al-Khelaifi, tesisleri, stadların sahibi Paris Belediyesi ile tesislerini yürütüyor ve geliştirme konusunda son dört beş yıldır geliştirmek için görüşmelerde bulunuyor ancak stadın sahibi olan yerel yönetimin yardımcı görevlilerine inandığını söyledi.

“İlk seçeneğim mevcut binadan taşınmak. Ancak Paris Belediyesi bizi taşınmaya zorluyor” diyor.

Bilgi sahibi kaynakları, bu seçeneklerden 80 bin birim ulusal ev Stade de France’ı satın almayı veya daha fazla yeri belirlenmemiş yapılaşmanın olmadığı bir alana taşınmayı giderlerini söylüyor.

“Satın almak istemek ama fiyat çok yüksek”

Al-Khelaifi inşaatı ile ilgili olacağı, “Parc des Princes’i yenilemek için 70 milyon euro kalmış ama bu bizim stadımız değil” dedi. Başkanlık evlerini satın almayı almayı teklif ettiklerini ancak belediyenin çok fazla para istediğini söyledi.

Fransız ekibinin hiçbir zaman kazanamadığı UEFA Şampiyonlar Ligi’ndeki PSG karşılaşmalarının birçoğu, ekstra gelir elde etmeye yardımcı olmak için koltuk ekledi veya tesislerini modernize etti. PSG, bu yılın başında art arda 100 maç için tüm yönetmenin satıldığını açıklamıştı.

Al-Khelaifi, PSG’nin tesislerinin gösterim süresinin ağır, kulüplerin kazandıklarından çoğunu harcamasını sınırlamaya çalışan UEFA kurallarından kaynaklandığını söyledi. PSG bu yılın başında, finansal fair play’in çiğnediği için 10 milyon euro para cezasına çarptırılmıştı.

Bilgi sahibi kaynaklara göre PSG, sezonu 700 milyon euro (721 milyon dolar) gelirle bitirmeye hazırlanıyor. Gerçekleşmesi halinde bu kulüpler rekoru olacak. Avrupa’nın en başarılı klüplerinden biri olarak ilan edilen Manchester City de, bu ayın başlarında 613 milyon sterlinlik rekor gelir bildirmişti.

Leave a Comment