Reuters duyurdu! Türkiye ile Katar 10 milyar göndermek için kaynak için görüşüyor

Katar’ın Türkiye’ye 10 milyar dolara ulaşabilecek yeni kaynak girişi için görüşmelerde son aşamaya gelindi.

Reuters’a bilgi veren üst düzey bir yetkili sonuç “liderler bölümünde yapılan ziyarette ele alındığını” söylerken bir başka yetkili ise yıl bitmeden 2-3 milyar dolarlık bölüm Eurobond şeklinde olabileceğini söyledi. Üç kişiyi doğruladığı haber için Katar ve Hazine ve Maliye Bakanlığı bir yorum yapmadı.

Ekonomi yönetim sistemi düzenlemeleriyle döviz arz ve talebini dengede tutacak bir kur politikası gözlemcisi. Batı sermayesinin ise mevcut tercihlerle yatırımlarını sınırlandırması nedeniyle ise AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “dost” diye tabir ettiği genel dış kaynak yaparak kur başta olmak üzere ekonomi politikalarını gösteriyor.

Bu akrabalar Katar ile Türkiye ekonomik ve akraba ilişkisi, komşuları tarafından Katar’a yönelik ekonomik genişleme kesmesi ile birlikte hız kazanmıştı.

“EN AZ 8 MİLYAR DOLARLIK BİR TUTAR ÖNGÖRÜLÜYOR”

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır 2017 merkezlerinden 2021 başına kadar Katar’la olan toplama, ticaret ve ulaştırma ulaşımı kesmişti.

Türkiye ile Katar bu dönemde ekonomik yükü artırmış TCMB Katar Merkez Bankası ile önce 5 sonra 15 milyar harcamayı genişletilen takas anlaşması imzalamıştı. Katar bu dönemde Borsa İstanbul ve Avrasya tünelinde de hisse sahip olmuş, ülkeler liderler düzeyinde ekonomik yaklaşımı daha da artıracağını söylemişlerdi.

DİKKAT ÇEKEN İKİ OLASILIK!

Reuters’a bilgi veren üst düzey yetkili, “Katar’dan Türkiye’ye yeni bir kaynak sağlanmasına ilişkin görüşmelerin son aşamasına gelindi. En az 8 milyar civarında bir tutar öngörülüyor. Toplam 8-10 milyar dolar arasında rakam miktarı” dedi ve ekledi:

“Neticede 2-3 milyar doları yıl sonuna kadar, rekor ise gelecek yıl olmak üzere kaynak sağlayacak temin edilecek. Burada (toplam kaynağın içinde bazı kısımlar) swap ya da eurobond olabilir. Birkaç yöntem üzerinde duruluyor. Karşılıklı mutabakat sağlanması. Liderler mevkiinde yapılan ziyaretlerde de bu konu ele alındı.”

Hazine ve Maliye Bakanlığı 2022’de 11 milyar dolarlık harcama öngörmüş ve bunu 9 milyar dolarını tamamlamıştı. Dolayısıyla Hazine yıl bitmeden 2 milyar doları daha ihraç edebilir. Önümüzdeki yıl uluslararası ticaretin getirisi ise 10 milyar dolar olan Hazine bazı yıllarda önfinansman için borçlanabilmesini ön plana çıkarıyor.

ERDOĞAN KATAR’A GİTMİŞTİ

Erdoğan oğlu Dünya Kupası’nın açılışını bu haftasonunda Katar’a yaptı.

Konu hakkında bilgi bir başka yetkili ise Katar ile Türkiye arasında ekonomik kapsamlı artmaya devam ettiğine dikkat edilmesi, “Hazine’nin bu yıl vergisinde 2 milyar ölü bir bölümde kaldı. . Daha sonra da gelecek yılın ilkini yaşamaya devam edecek.”

Yetkili, “Swap, eurobond, şirket ortaklığı ya da süreci içinde genişletilebilecek diğer amaç Katar’ın önümüzdeki dönemde Türkiye yatırımlarını daha da artıracağını” söyledi. Aynı kaynak bankaların sendikasyonlarına katılımların toplantı yöntemlerin çalışmalarını da söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise Katar Maliye Bakanı Al-Kuwari ile son olarak geçen ay bir araya geldi.

Suudi Arabistan da bu hafta Türkiye’ye 5 milyar dolarlık yatırımı gerçekleştirmek için nihai hedeflerini gerçekleştireceğini açıkladı.

TCMB’nin Çin ile 6 milyar dolar, Katar ile 15 milyar dolar, Birleşik Arap Emirlikleri ile yaklaşık 5 milyar dolar ve Güney Kore ile de 2 milyar dolar olmak üzere toplam 28 milyar dolar karşılığında takas yerleşimi bulunuyor. Bankacıların hesaplamalarına göre swapların 23-24 milyar dolar rezervlerinde bulunuyor. Suudi Arabistan ile bugüne kadar takas ya da depo/mevduat ilişkisi ise bulunmuyordu.

Katar’ın takas anlaşması ise aynı tutarlarla bir kaç ay önce yenilenmişti.

.

Leave a Comment