Rus ekonomisi savaşının ağır grafiğini kullanma

Kuruluş Tarihi: 22 Kasım 2022 11:47

Rusya’nın Ukrayna topraklarında sürdürdüğü savaş 10’uncu ayına devam ediyor, ülke ekonomisi büyük bir borç bataklığına inmeye devam ediyor. 2023 yılında askeri bütçenin en az yüzde 40 kadro iskeleti tahmin ediliyor. İngiliz istihbaratının ulaştığı son bilgileri Rusya’nın sıcak para cezası için önüne koydu.

class=”medyanet-inline-adv”>

Ukrayna topraklarında uzun süredir savaş sürdüren Rusya, Batı’nın yaptırımları ve savaşla birlikte gelen ekonomik yükleri daha fazla depolamaya başladı. Savaşın ağır yükünü taşımata zorluk çeken Moskova 1918’den bu yana ilk kez elde ettiğimiz yükü ödeyemez duruma düştü.

İngiltere Savunma Bakanlığı’nın açıkladığı son raporda, Rusya’nın tahvil satarak 12 milyar euro borç edindiği açıklandı.

İKİNCİ RESESYON BEKLENTİSİ

Geçen hafta, ülke ekonomisi bu yılın ikinci yarısında yüzde 4,1 küçüldükten sonra resmi olarak resesyona girdi ve sonraki üçüncü çeyrekte yüzde 4’lük bir düşüş daha yaşadı. Savaşın peşinden koşmak büyük şirket ülkesinde kaçtığı için ihracatta çok büyük yolculuklar kaydedildi. Savaşla birlikte artan petrol ve gaz satışları bu yıl ülkesinde ayakta tuttu, ancak şu anda büyük ölçüde ABD ve AB ambargosu altında ve gelirlerinin 2023’te dalgalanması bekleniyor. Consensus Economics’e göre Rusya ekonomisinin yıl boyunca yüzde 4,6 oranında küçülmesi ve üç yıl içinde ikinci resesyona girmesi bekleniyor. Düşüş, daha önce tahmin edilenlerden daha hızlı ve Kovid-19 durgunluğunun hiç olmadığı buradan çıkış yolunun daha zor olduğu söyleniyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

SAVAŞA HARCANAN RAKAM BEKLENENDEN DAHA FAZLA

Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının tam maliyetini hesaplamak zor, ancak Forbes tarafından yapılan bir ağustos ziyareti Rusya’nın en az 15 milyar euro değerindeki donanımını kaybettiğine gitmişti. Bu süreler, durum Kharkiv’deki bozgun veya Herson’dan geri çekilme noktasına katılmadan önce hesaplanmış bir bütçe.

Uzmanlara göre yaptırımlar, çalışma aşamalarındaki aksamalar ve çalışma süreçlerindeki süreçler gibi savaşın gerçek maliyet kayıp ekipmanından çok daha büyük bir etki içerir.

RUSYA YAPTIRIMLARI

Rusya’ya gelen yasal düzenlemelerde ülkede ithalat ve ihracattan neredeyse etkilenen bir dönem yaşanıyor. Özellikle savunma sanayi için gerekli olan tedarik edilememesi durumunda savaş yükümlülüğü olan envanterin yerine koyulmasında gecikmeler bekleniyor.

.

Leave a Comment