Rus petrolüne yaptırım planında yumuşama

Petrol muhafazalarının Rusya ham petrol fiyatlarını kısıtlama planına ilişkin daha fazla ayrıntı beklemesi ve Kovid bakımlarıyla Çin’deki talep görünümünün değerlendirilmesi ile istikrar kazandı.

ABD ham petrolü hissedince ve diğer emtiaların da etkisiyle bir önceki seansta yüzde 1’den fazla yükseldikten sonra varil başına 81 dolar civarında işlem gördü. AB’nin hükmünde esnemeyi ile birlikte Brent petrol satış bedeli yüzde 1 artışla 88,36 dolardan kapadı. Bu sabah ise hafif düşüşle 88,20 dolardan alıcı buluyor.

Avrupa Birliği, oğlu Rus petrolüne yaptırım planında öncekilere göre yumuşamaya gitti. Bloomberg tarafından görülen belgeye göre Avrupa Birliği’nin 5 Aralık’ta idam cezası için 45 günlük dönemin geçişini öngördü.

Geçiş süreci 5 Aralık’tan önce petrol yüklenen ve 19 Ocak’a kadar yükü teslim edecek gemilere gidecek. Bu gemilere yaptırım uygulanması planlanıyor. AB elçilerinin bugün son tesisi onaylaması hedefleniyor.

Diplomatlar ayrıca Rus petrolüne tavan fiyat seviyesinde de bu toplantıda görüşecek. AB ve G7 ülkeleri en erken bu akşam fiyat tavanını açıklayabilir.

ING Groep Emtia Stratejisi Başkanı Warren Patterson, “Rusya’nın şu anda almakta olduğu koruyucun çok uzakta olmayacak gibi görünüyor.

Ham petrol fiyatları, dünyanın en büyük ithalatçısı olan Çin’deki talebin, ülke Sıfır – Kovid kısıtlamalarına devam ederken zarar göreceği endişeleriyle bu ay düşüşü gösterdi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve ittifaklarından gelen elektrikler de odak taramasıydı ve üyeler, Aralık toplantılarında üretimi artırmayı kabulleri yönündeki spekülasyonları reddediyor.

Patterson, “Petrol, varlık varlıklarındaki daha geniş ralliden fayda sağlarken, diğer OPEC+ talebi arz artışına ilişkin raporların muhafazası biraz hariç tutulması sağlandı. Ancak, özellikle Çin’deki Kovid durumuyla birlikte talep riskleri devam ediyor” dedi.

Leave a Comment