Rus saldırıları nedeniyle Ukrayna’da birçok bölge karanlığa gömüldü

Rus güçlerinin kritik enerji altyapılarını hedef alan saldırıları nedeniyle Ukrayna’nın birçok bölgesindeki şehirler ve farklı yerleşim yerlerinde elektrik kesintileri yaşandı.

Ukrayna ordusundan yapılanmış gövdelerine göre, Rus kuvvetleri, gövdeleri sivil ve kritik altyapılara yönelik 70 seyir füzesi ve 5 insansız hava aracıyla (İHA) saldırı düzenledi.

Saldırılar nedeniyle Ukrayna’nın Kiev, Lviv, Çernihiv, Kirovograd, Odessa, Dnipro, Donetsk ve Harkiv bölgelerinde elektrik ve su kesintileri meydana geldi.

Rus saldırıları nedeniyle Ukrayna da birçok bölge karanlığa gömüldü #1

Karanlığa bürünen kent Dnipro

Rus güçlerinin uyguladığı saldırılarda özel elektrik altyapılarının hedef alınması sonucu Ukrayna’nın diğer şehirleri gibi Dnipro’da elektrik kesintileri yaşandı.

Nüfusu bir ölüm aşkın olan, Ukrayna’nın en büyük üçüncü kenti Dnipro’da sokaklar, caddeler ve evler karanlığa gömüldü.

Rus saldırıları nedeniyle Ukrayna da birçok bölge karanlığa gömüldü #2

Elektriğin beklenmedik anda kesilmesiyle şehrin ortasında seyir halindeki belediyeye ait tramvay ve troleybüsler yolda kaldı.

Oldukça kalabalık şehir parklarında dolaşan veya evcil hayvanlarını gezenler ise karanlık savaş el fenerlerini kullanıyor.

Rus saldırıları nedeniyle Ukrayna da birçok bölge karanlığa gömüldü #3

Donetsk’teki elektrik kesintileri

AA’nın aktardığına göre; Rusya’ya karşı savaşı devam ettiriyor Ukrayna’da en sıcak çatışmaların yaşandığı Donetsk bölgesinde meydana gelen elektrik kesintileri sonraki şehirler ve kasabalar karanlığa teslim oldu.

Yoğun çatışmaların yaşandığı Bahmut’a yaklaşık 40 kilometrelik bölgede bulunan Kramatorsk şehrin sakinlerinde, elektriğin kesilmesi nedeniyle evlerden karanlık sokaklara çıkmamayı tercih ediyor.

Savaşın yaralarını taşıyan Kramatorsk şehrin sakinlerinden birçoğu, karalığa karşı mumların kullanıldığı görüldü.

Rus saldırıları nedeniyle Ukrayna da birçok bölge karanlığa gömüldü #4

“Evde sadece 2 anne kaldı”

Orta yaşlarındaki kadın Mila, savaş alanlarında yaşadıkları için genellikle sık sık elektriklerin yönetimini daha belirterek çok planlı kesintilerin algılamasını söyledi.

Mila, Rusya’nın son saldırıları nedeniyle sadece Donetsk değil birçok bölge acil durum elektrik kesintilerinin meydana geldiğini aktararak “Evde sadece iki tane mum kaldı. Elektrik kesintisi ne kadar sürecek ama mumlar sadece bu gece yeter.” dedi.

Ayrıca Donetsk’te Dobropilliya’yı durdurmak elektrik kesintilerinin gece saatlerinde yaşama olumsuz etkilerini AA ekibi tarafından görüntülendi.

Rus saldırıları nedeniyle Ukrayna da birçok bölge karanlığa gömüldü #5

Leave a Comment