Rus savaş uçakları NATO güçlerine emniyetsiz şekilde yaklaşıyor

Baltık Denizi’nde gerilim

NATO okuluna ait 5 uçak gemisinin de içinde bulunduğu çok sayıda savaş gemisi, Atlantik bölgesi ve Akdeniz’de tatbikatlar düzenliyor.

NATO’dan yapılan gemilere göre, kasım boyunca yapılan tatbikatlarda ABD, İngiltere, İtalya ve Fransa’ya ait uçak gemilerine çok sayıda savaş gemisi ve savaş uçağı inşa ediyor.

Askerlerin yer aldığı tatbikatlarda ABD’ye ait dünyanın en yeni ve en büyük savaş gemisi sayılan USS Gerald R. Ford uçak gemisi gidiyor. Diğer uçakları yine ABD’ye ait USS George HWBush, İngiliz HMS Queen Elizabeth, Fransız Charles De Gaulle ve İtalyan Cavour’dan oluşuyor.

Fotoğraf:AA

Fotoğraf:AA

Bu uçak gemilerine Kanada, Danimarka, Almanya, Hollanda, İspanya, Fransa, Yunanistan, İtalya ve ABD’den diğer savaş gemilerinin gemilerinin bulunduğu bildirildi.

Tatbikatlarda denizaltılarla mücadele ve hava muharebe manevralarının yanı sıra deniz ikmal çalışmaları yapıldı. Ayrıca savaş uçakları uçak gemisinden kalkarak diğer uçak gemilerine ait çalışmaları gerçekleştirdi.

ABD GEMİSİ İNGİLTERE’DE, İNGİLİZ GEMİSİ OKYANUSTA

USS Gerald R. Ford uçak gemisinin tatbikatlarından sonra İngiltere’ye gittiği, HMS Queen Elizabeth gemisinin bulunduğu F-35 uçaklarını ise Portsmouth limanından ayrılarak Atlas okyanusunun kuzeyindeki tatbikatlar yaptığı belirtildi.

Fransa’nın Charles De Gaulle gemisinin Akdeniz’de devriye görevi ve Orta Doğu’da terörle mücadele operasyonları yürüttüğü, İtalyan Cavour ve ABD’ye ait USS George HW Bush uçak gemilerinin de Akdeniz’de bulunduğu saklanıyor.

George HWBush gemisinden kalkan uçakların son haftalarda Litvanya ve Polonya’da devriye uçuşları yaptığı bildirildi.

NATO Sözcüsü Oana Lungescu, bu görev ve intikallerin NATO’nun düşmanlarını hızla güçlendirme ve NATO’nun sınırlarını içinde güç sevk etme yeteneğini gösterdiğini belirtti.

Lungescu, uçak gemilerinin caydırıcılık sergilemeni ve denizde iletişim kompleksinin açık olduğunu ifade etti.

RUS UÇAKLARI 75 METRE YAKLAŞMIŞ

Öte yandan NATO, iki Rus savaş uçağının Baltık Denizi’nde rutin operasyonlar yürüten NATO Daimi Deniz Görev Grubu 1 gemilerine emniyetsiz şekilde yükünü bildirdi.

17 Kasım’daki olayda Rus savaş uçaklarının rakip güçlerinin iletişimine karşılık vermediği ve yaklaşık 100 metre yükseklikteki gemilerin 75 metreden çıktığı belirtildi.

Rus uçaklarının NATO güçleriyle etkileşiminin yanlış hesaplara, hatalara ve kazalara neden olabileceği bir davranış olduğu vurgulandı.

*Haberin görseli Associated Press tarafından servis edilmiştir.
Leave a Comment