Rusya ve ABD Pençe-Kılıç operasyonu sonrası ‘itidal’ operasyonunda bulundu

Rus elçisi Alexander Lavrentyev, Suriye’nin kuzeyinde bulunan terör örgütü PKK/YPG üyelerini etkisiz hale getirmek için düzenlenen Pençe-Kılıç operasyonunun ardından “gelgit” idamda bulundu.

Ria’nın haberine göre, Suriye özel temsilcisi Lavrentyev, Türkiye’nin ölçülü davranmasını gerektiğini belirtirken “Türk arkadaşlarımıza, sadece Suriye’nin kuzeyinin ve doğu bölgeleri değil, tüm toprak gerilimlerde tırmanmasını gizlemek için belirli bir itidal göstermeleri sonuçlarında bulunacağız” dedi.

Lavrentyev, Rusya’nın “Kürt sorununa” barışçıl bir çözüm bulmak için ilgili sözcüklerle birlikte çalışacağını da sözlerine ekledi.

Lavrentyev, Türkiye’nin Suriye ve Irak’a yönelik saldırıları konusunda Rusya’yı genel olarak bilgilendirmediğini söyledi.

Rus TASS haber ajansının bildirdiğine göre Lavrentyev, ABD’nin Suriye’nin harekete geçmesinin bölgesel “istirara kavuşmasına” katılımda bulunacağını söyledi.

ABD’DEN TAZİYE

ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye’de sivillerin korunması ve IŞİD ile mücadele amaçlı olarak kısıtlamaların kaldırılmasını sağladı.

Dışişleri Bakanlığı, YPG/PKK terör düzenlemelerinin Türkiye’ye yönelik roket saldırılarını kınamazken açıklamalarının yazılı hükümleri “Türkiye ve Suriye’de can kaybı yaşayan siviller için mahrem taziyelerimizi iletiyoruz” ifadesine yer verdi.

Bakanlık, Türkiye’nin, Irak ve Suriye’nin karasal terör saldırısına yönelik Pençe-Kılıç Hava Harekatı ile terör örgütü YPG/PKK’nin Gaziantep’in Karkamış ilçesi ile Kilis’teki sivilleri hedef alan saldırılarına açıklama yazılı açıklama yaptı.

Bakanlık, Suriye ve Türkiye’deki sivil can kaybı için en içten taziyelerini ifade eder. devamı varlık bulundu.

.

Leave a Comment