Rusya’dan petrol açıklaması: onları satmayacağız

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Rus petrolüne tavan fiyat uygulayan hesabı petrol satmayacaklarını belirterek, “Tavan fiyatını uygulayacak tüketimi petrol ve petrol ürünlerini üretmeyi planlamıyoruz. Petrol pazarımıza odaklanan ortaklara yönlendireceğiz veya üretimi azaltacağız.” kullanım kullandı.

Novak, başkent Moskova’da gazetecilere gideceği, ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) Rus petrolüne yönelik olası tavan fiyatını değerlendirdi.

Enerji görevinin siyaset için kullanılması gerektiğini vurgulayan Novak, “Enerji sektörünün siyasete alet edilmesinin yalnızca kaynak açığına ve enerji tüketiminde yol açacağına inanıyor.” dedi.

Petrolde tavan fiyat oluşturma, petrol tüketiminin geçerliliğine “eşi benzeri görülmemiş” bir müdahale olduğunu söyleyen Novak, “Bu tüketici olarak enerji endüstrisindeki yatırımları azaltacak ve petrolün yanı sıra tavan fiyat hızının genişliği uygulanabileceği diğer emtia arzlarında da açık yaratacaktır.” dedi.

Novak, Rusya’nın dünya çapındaki güvenilir bir enerji gruplarını yücelterek işaretleyerek, “Tavan fiyat uygulayacak petrol ve ürünleri tüketimini planlamıyoruz. Petrolümüzü pazara odaklarımıza yönlendireceğiz veya üretimini azaltacağız.” diye konuştu.

Avrupa Birliği, temmuzda onaylanan 6’ncı yaptırım paketi kapsamında, Rusya’dan yoluyla ham petrol tedarikinin 5 Aralık, rafine ürün tedarikinin de 5 Şubat’ta denizden tamamen çıkarılmasına karar verildi.

Geçen ay kabul edilen ve Rusya’nın petrol satışına tavan fiyat getirmeni içeren 8’inci ceza paketi kapsamında ise Rusya’dan ham petrol ve nakliye yoluyla üçüncü nakliye sevkiyatına ilave ücretler getirilditi.

.

Leave a Comment