Rusya’nın teklifini tanımlıyoruz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim KalınTürkiye’nin Şangay örgütü (ŞİÖ) temaslarına ilişkin, Asya ile olanda ‘paradigmatik’ olduğunu söylediğini söyledi.

Kalın, Rusya’nın uçak bileti biletiyle ilgili, “Daha önce Kırım konusunda tavrımız neyse Donetsk ve Luhansk’taki tavrımız da aynı. Rusya’nın teklifini tanımlıyoruz. Rusya, tesisat yapmak, taşları yeniden dizmek istiyor. Ukrayna’nın anayasasını, toprak bütün desteklemeye devam ediyoruz. Bu savaşta Ukrayna’nın yanındayız“dedi.

İbrahim Kalın, Türkiye-Suriye ilişkileriyle ilgili de “Suriye ile siyasi temas konusunda şu anda bir plan yok“Değerlendirmesinde, Türk bankalarına yer almıyor. Kalın olarak “İddiaların bir aslı yok,lar delin” dedi.

Kalın, NTV canlı yayınında sorularını yanıtladı.

İbrahim Kalın’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

  • Asya ile ilişkilerimizde paradigmatik bir var. Türkiye AB’ye Nits için üzerine düşülecek tüm ürünler beğenilirken, AB’nin fasılları bir araya getirme yapıyor. Biz, AB üyeliğine devam etmek istiyoruz. Türkiye AB üyesi olmasa bile Avrupa ülkeleriyle ilgili çalışmalarımı sürdürüyorum ve sürdürecek. AB tarafının bir olması gerekiyor. Biz bir tercih ana gündem. AB üyeliği Türkiye’nin tercihidir.

RUSYA’NIN KISMİ SEFERBERLİK KARARI

  • Daha önce Kırım konusunda tavrımız neyse Donetsk ve Luhansk’taki tavrımız da aynı. Rusya’nın teklifini tanımlıyoruz. Rusya, tesisat yapmak, taşları yeniden dizmek istiyor. Ukrayna’nın anayasasını, toprak bütün desteklemeye devam ediyoruz. Bu savaşta Ukrayna’nın yanındayız. Savaşın sona ermek için çaba gösteren tek ülke Türkiye. Savaşta bizim öngörümüzden uzun süreceğiydi. Şu andaki görüntüde uzayacağı.

ESİR TAKASINDA TÜRKİYE’NİN ROLÜ

  • Türkiye’nin iki tarafla savaşırken yaşananlar yaşlılıktan kurtulmuş gibi önemli ölçüde kazanılanlar. Esir takaslarında 3 ay önce başladı. Cumhurbaşkanımız esir takası için liderlerle sürekli konuştu. 5 ismin Türkiye’ye teklifini biz yaptık. 5 kişi için tıkayacağınız ama bizim formülümüzle olacaktır. MİT, takas işlemi çok önemli bir rol oynar.

TÜRK BANKALARINA YAPTIRIM TEHDİDİ

  • İddiaların bir aslı yok, denenmiyorlar. Türkiye töhmet altında bırakılmaya çalışılıyor. Mir kart, Rusin Türkiye’de harcamak için bir kart. Başka bir şekilde burada başka kartlar kullananlar, Rus işlerinde burada bu kartlar kullanılıyor.

ŞAM’LA SİYASİ DİYALOG KURULACAK MI?

  • Suriye ile siyasi temas konusunda şu anda bir plan yok. İstihbarat temas kuruyor. Suriye konusunda Türkiye’nin belli. Astana devam ediyor. Anayasa çalışmaları devam ediyor.

ABD İLE F-16 GÖRÜŞMELERİ

  • ABD yönetimi çok sıcak bir eğitim. Bizim geleceğimize göre, oylamaya durumunda hem kongreden hem de senatodan geçecektir. satış olmazsa olmazlara her zaman sahibiz.

ERDOĞAN MİÇOTAKİS’LE GÖRÜŞECEK Mİ?

  • Başkanımız bir adım atıldığında iki adım atar. 6-7 Prag’da bir görüşme olur mu bilmem. Yunan tarafının silahlına bağlı. Şu an için Miçotakis’le bir görüşme yok.

İSRAİL’LE NORMALLEŞME ADIMLARI

  • Filistin konusunda bir tavrımız yok. İki devletli çözümden yanayız. Hem Filistin devletinin hem de İsrail’in savunmasındayız. 15 yıl sonra bir İsrail Başbakanının iki devletli açıklamasının öğrenilmesi zor olan şeyler. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Türkiye’nin İsrail’le düzenlemesini çok istemeniz gerektiğini söyledi.
  • Doğalgazın Türkiye’den için yapılacak görüşmeler. Doğalgazın Türkiye’den talebini Avrupa da istiyor.

İRAN’DAKİ MAHSA AMİNİ OLAYLARI

  • Yaşanan ölümden yazılımdan. İran tarafının sağduyu ile hareketine bağlı.”

Leave a Comment