Samsun’da okul öğretmenleri öğretmene darp! -Güncel haberler

Samsun’da, okul tatili öğretmeni darbettikleri iddiasıyla 2 öğrenci yakını gözaltına alındı. Öğretmenin darbedildiği anlar, okulun güvenlik kamerasına yansıdı.

İddiaya göre, Çarşamba ilçesindeki Atatürk Ortaokulu’nda çalışan bir öğrenci, dün akşam eve gittiğinde ailelerde beden eğitimi öğretmeni Murat Atay’ın kendisine tokat attığını söyledi. Bunun üzerine okula giden velisi E.Ç. ve oyun ağabeyi F.Ç., okul dışında Atay ile tartışmaya başladı.

ÖĞRENCİNİN YAKINLARI GÖZALTINA ALINDI

Tartışmanın birliği üzerine E.Ç. ve F.Ç., Atay’ı darbetti. İhbar üzerine okula giden Çarşamba İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri E.Ç. ve F.Ç.’yi gözaltına aldı. Atay ise, Çarşamba Devlet Hastanesine giderek sağlık raporu aldı.

EĞİTİM-BİR-SEN, OKULUN ÖNÜNDE OLAYI KINADI

Eğitim-Bir-Sen Samsun İl Başkanı Hamdi Yıldız, Atatürk Ortaokulu önüne çıkacağını, meslektaşlarına yönelik saldırının meslek kanununun ne kadar eksik olduğunu ortaya çıkardığını savundu. Mesleki kanunda şiddete yönelik her türlü eylem caydıracak yasal düzenlemenin getirilmesini şart koşan Yıldız, şunları söyledi:

“SALDIRI TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARINA YAPILMIŞTIR”

“Eğitim ortamında öğretmenlerin bütün enerjilerini muhafazalarının geleceklerine aktarımı, bu düşünce ile çalışması gerekir. Velinin veya bir başkasının okula gelmesi bu durumu yaşatma kaygısının oluşmasını artık istemiyoruz. Hem Murat öğretmenimize hem burada çalışan kişilere bir geçmiş olsun diyoruz. Bu saldırı sadece Murat öğretmene değil, tüm eğitim İşçilere yapılmıştır. Bu saldırıyı gerçekleştirenlerin cezasız kalmaması için konuyu takip teslimimizi ifade ediyoruz” diye konuştu.

“GÜVENLİK PERSONELİNİN BULUNDURULMASI ZARURİDİR”

Eğitim-Bir-Sen Çarşamba İlçe Başkanı Hasan Demir de Murat Atay’ın saldırmasının, öğretmen şiddet yasasının ortadan kaldırılması gereğini ortaya koyduğunu dile getirdi. Sağlık eğitimleri gibi öğretmeni güçlendirecek, koruma tedbirlerinin Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda yer alması gerektiğini anlatan Demir, “Tüm okullarımızda güvenlik personelinin bulundurulması zaruridir” dedi.

Açıklamaya, Eğitim-İş Çarşamba İlçe Başkanı Ali Demirci ile sendika üyeleri ve öğretmen katıldı.

Leave a Comment