Savaş çıkaracaktı! Ey gazeteci işinden kovuldu

The Daily Beast’te yer alan habere göre, AP muhabiri James LaPorta, 2 kişinin hayatını kaybettiği patlamanın, üst düzey bir ABD istihbarat yetkilisine dayanarak “Rus füzesi” kaynaklı yazması nedeniyle işinden oldu.

abone ol

AP’den, The Hill’e ilişkin yapılanma hakkında, “Haberlerimizin doğru, adil ve gerçeklere dayalı olmasını sağlamak için anonim kaynaklardan yararlanmayı da dahil olmak üzere, izliyor ve uyguluyoruz” ifadesi paylaşıldı.

LaPorta’nın, adının açıklanmasını istemeyen bir kaynatmaya dayandırdığı haberinin daha sonra yanlış olduğu ortaya çıkmış, AP haber verilerinin raporların füzenin “Ukrayna tarafından Rus saldırısına karşı savunma amaçlı ateşlenmiş” ortaya koymayı yerleştirmeti.

Rusya savunma bakanlığı “provokasyon” demişti

ve NATO tarafından yapılan incelemelerde, düşen füzenin Ukrayna hava savunmasına ait olduğu Polonya’ya açıklanmıştı. 15 Kasım’da Polonya’da kaynağı belirlenemeyen bir füzenin yollandığı ve 2 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Pek çok NATO ülkesi, söz konusu füzelerin Rusya tarafından atılmış olabileceği iddiaları üzerine, gelişimin kaygı verici olduğu kaygılar dile getirilmişti. Olayın ardından Rusya Savunma Bakanlığından yapılması gereken, “Polonya krizine Rus füzelerini düşürmeye yönelik suçlamalar amaçlı provokasyondur” ifadesi kullanıldı.

NATO olayını düşünmemişti

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, söz konusu füzenin Ukrayna hava savunma sisteminin Rusya’nın seyir füzesine karşı ateşlenmiş olabileceği, olayı amaçladığı bir saldırı olmamış. Başbakan Mateusz Morawiecki de “Rusya saldırılarına Polonya karşılık veren Ukrayna kuvvetleri, rakiplerin savunmak için füze fırlattı. Bu füzelerden biri yanlışlıkla Polonya topraklarına düştü” ifadelerine ev sahipliği yapıyor.

.

Leave a Comment