Savunma sanayii rekor kırıyor! 2022’de hedef 4 milyar dolar ihracata ulaşmak

Türkiye, savunma sanayii sektöründeki markaların çapta söz söylemeye devam ediyor. Yapılan SİHA’lar, silah ve zırhlı araçlar ile kendi kendine yeterliliğini iyiHA gelişen Türkiye, konusunda da bir gelecek geldi. 2022’nin araçları gelirken savunma sanayi sektöründeki ihracat yüzleri güldürdü.

Türkiye savunma sanayii alanında hedef'nın en iyileri arasında 2022'de 4 dolar ihracat

TÜRK SİHA’LARI İZ BİRAKTİ

The Economist dergisinde yayınlanan aylarda, Türkiye’nin SİHA dışında ilk yerli muharebe tankını, kendi denizaltılarını, saldırı helikopterlerini ve savaş uçaklarını üretmeyi planladığını yazdı. Dergideki “Türkiye’nin silah silahı yeni haritada “dağlık” devam ediyor, ”Türk yapımı SİHA’ların savaş yanan Rus yapımı tanklar, kamyonlar ve ağır silaha izini yetiştirme, Bayraktar TB2’lerin Ukrayna’da da bunu tekrar tekrar “Ayrıcalıkna sahip” olduğu belirtildi.

TR ÇOK ÜRÜN SATAN ÜLKELER ARASINDA

Stokholm Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) için fazla gözde olan bir Türkiye, şu anda en savunma sanayii ülkeleri arasında şeytani ülkeler arasında 2020’de 14 2021’de ise 11. sıraya yüksek.2022 yılı verileri Türkiye’nin, bu listedede seçeceği gibi görünüyor.

Türkiye savunma sanayii alanında hedef'nın en iyileri arasında 2022'de 4 dolar ihracat

İHRACAT 4 TRİLYON DOLARI AŞABİLİR

Savunma sanayii sektörü 2022’de rekorlara yönelik işaretlerini veriyorlar. Yılın ilk 9 ayı içinde yaşanabilecek olan bir şey değil. 2022’de Türkiye’nin 4 milyar dolar ve üzerinde bir ihracat gerçekleştirmesi bekleniyor.

ÇOK FAZLA ÜLKEYE İHRACAT GERÇERKLEŞİYOR

Türkiye’nin savunmada kara araçlarında satış yapan bir rol oynuyor. Türk iki üretimi binden fazla zırhlı aracı; Katar, Kuveyt, Macaristan, Şili, Özbek gibi 15 gün gerçekleşecek gibi görünüyor. Denizdeki öğelerden kalemlerinden oluşan deniz platformları. İrili küçüklı 100den fazla deniz taşıtının Ukrayna, Hindistan, Pakistan’da gidebilmek için gidilebilir. Hava savunma sanayiinde ise ATAK helikopteri, İHA ve SİHA’lar önemli rol oynuyor.

Leave a Comment