Simülasyonda Yaşayıp Yaşamadığımız Kanıtlanabilir mi?

Alman fizikçi Melvin Vopson, 2019’da ortaya koyduğu ilkene dayalı olarak insanlığa bir mantıkta yaşamayıp yaşamadığını kanıtlayabileceğini iddia etti. Hatta Vopson, deneyecekleri için onları bağış toplamaya başladı bile.

Antik Maya ve Aztek uygarlıklarından beri insanlık, içinde yaşadığımız dünyanın gerçek olup olmadığı sorguluyor. O zamanlar dünyanın bir resminin içinde iddiası vardı. Daha sonraları ise bu soru “Acaba bir simülasyonda mı çalışıyorsorusuna evrildi.

Geçen gün Alman fizikçi Melvin Vopson, insanlığın bir bilimda yaşamayıp yaşamadığını kanıtlayabilecek bir deney yapacağını açıkladı. Hatta Vopson, bu deney için gereken para bağışlarla toplamaya başladı bile.

Peki bunu nasıl kanıtlayacak?

Vopson, 2019’da ortaya çıktı ve Einstein’ın genel görelelik kuramına dayandırdığı Evrendeki her bilgi parçasının sonunun olduğu ve ölçülebilir olduğunu ortaya koymuştu. Bu teoriye göre koleksiyonlarında bir kütle vardı ve gerekli teknoloji sayesinde bu kütle hesaplanabilirdi. Ünlü fizikçi de bu kütleyi hesaplamak ve normalde erişilemeyen bilgileri incelemek bu sayede “elde ederek” sorgulamak arasından, bu sayede Bina yapısını olup olmadığını kanıtlayacağını iddia ediyor.

Elektronların bile bilgi depoladığını ve tüm göreceğini bu bilgi parçaları nedeniyle var iddiası olan Vopson, bu bilgi görüntüleme bilgisayar programlarındaki bitlere benzetiyor. Teoride bu bilgiyi bir araya getirerek birleştirerek Binaların sırrını çözebileceğine inanan fizikçibu prensibini yetersiz teknoloji nedeniyle kanıtlayamadığını ancak yakın dönemini ve gelecek bağışları sayesinde kanıtlayabileceğini de belirtiyor.

Bir kere de böceklerle açıklayalım

Vopson’ın mantığı gerçekten de oldukça karmaşık ve bir noktadan sonra anlaşılmaz hale gelebiliyor. Doğumdan gelinen bir simülasyon örneğini üzerinden açıklayalım. Diyelim ki gerçekten de bir simülasyon içinde yaşıyoruz. O zaman bu mantığa göre kendi kendimize de dahil olmak üzere çevremizdeki her şey hakkında aslında Matrix filmindeki gibi birer kod organları. Vopson’ın prensibine göreyse bu kod parçalarının belirli bir ağırlığı var ve eğer yeterince hassas ölçüm yapıyorsa bu kodları tespit edebilmek. Doğru koşulları sağladığımızda bu kodlara ulaşabileceğimizi iddia eden Vopson, bilgisayar programlarındaki gibi “olası mühendislik” yaparak bu kodların özelliklerini öğrenerek Programı görmek gibi manipüle etmeyi iddia ediyor.

Daha sonrasında ise tek yapılması gereken işletim sistemi bu şekilde baştan yazılacak. GTA’da hile yazmaya benzer bir şekilde insanlığın dünyayı değiştirebileceğini iddia eden Vopson’a göre çok yakında bu söylediklerimizin hepsi gerçek olacak.

İLGİLİ HABER

Yaşadığımız Dünyanın Gerçekliğini Sorgulatan, Beyin Bükücü 5 Simülasyon Teorisi

Tabii ki Melvin Vopson’ın mantığının henüz kanıtlanmadığını ve bilim dünyası bile bu teoriye biraz şüpheci liderliğini belirtmemiz gerek. Ancak kendisi hükümetinin sistemlerinden oldukça emin ve gerekli teknolojiyle birlikte bunu kanıtlayabileceğini iddia ediyor. Peki sizce gerçekten bir simülasyonda mı yaşıyoruz?

:
https://theconversation.com/how-to-test-if-were-living-in-a-computer-simulation-194929

Leave a Comment