Sırbistan ve Kosova plaka krizinde anlaştı

class=”medyanet-inline-adv”>

Borrell, sosyal hesabı medyandan yapacağını, “Bugün Kosova ve Sırbistan arasında daha fazla gerilimin önüne geçilmesini sağlayacak bir anlaşmaya vardık. İki taraf arasındaki yapıları normalleştirmeye yönelik önerilerimiz kapsamından sonraki adımları görüşeceğiz” ifadesini kullandı.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya gelen Kosova ile Sırbistan baş müzakerecilerinin anlaşma çerçevesinde Kosova’yı halen kendi bölgesi olarak gören Sırbistan Kosova’daki şehir şampiyonalarının yer aldığı yeni araç plakalarına son verecek. Kosova ise Sırbistan tarafından daha önce verilen araç plakalarını kullanmaya devam eden Sırp askerlerine ceza uygulamasını geri çekecek.

PLAKA KRİZİ

Kosova yönetimi, Sırbistan’ın Kosova himayesine yönelik uygulamalarına karşılık olarak mütekabiliyet esasları sınırları içinde Sırbistan plakalı elindeki trafiğe çıkışını yasaklama kararı almış ve 1 Kasım tarihi itibariyle bu güce sahip olmalarını sağlamaya başlamış. Kosova, plaka göçmenleri 21 Kasım’dan itibaren 21 Ocak 2023’e kadar 150 euro para cezasına çarptırılacak, 21 Ocak-21 Nisan 2023 tarihleri ​​arasında test plakalarının verileceğini, plakaları değişmeyen ücretleri 21 Nisan 2023’den itibaren trafiğe çıkışının tamamen yasaklanacağını açıklamıştı.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, 21 Kasım’da gideceği Sırbistan plakalı araçlarına para cezası verdiği 48 saat daha ertelediğini duyurmuştu.

Kosovalı yetkililerin açıklamalarına göre, Sırbistan ve Kosova liderleri, topluluğu Brüksel’de mevcut şartlar üzerinde uzlaşma sağlamış ama AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in anlaşmasına Sırp Belediyeler Birliği kuruluş şartını da dahil olması uzlaşmaların başarısızlığa uğramasına neden olmuştur.

.

Leave a Comment