Sırt Çantalarındaki Priz Benzeri Bu Tasarım Ne İşe Yarıyor?

Çeşit çeşitleri çantalar ve tasarımları görüyoruz. Ancak farklı marka olsalar da bazı sırt çantalarındaki küçük ayrıntılar neredeyse aynı. Prize eşi bu tasarımda da olduğu gibi…

Herhangi bir sırt Çantasında görebileceğiniz ödüllü sevgili bu tasarım, aslında oldukça güzel bir kullanım alanına sahip. Ayrıca pek çok insan, bu parçaları kullandığı halde üzerinde bu detayın ne işe yaradığının sahipliği bile değil.

Pek çoğumuzun bir amacı olmadığını düşünsek de koruyucular, bunun bir gönderme olduğunu ve bir amaca hizmet aldığını belirtiyor. Hepimizin en az bir kez gördüğü bu girişin bir tarihi bile var.

İlk sırt çantalarına bir bakalım.

ilk sırt gönderileri

Tarihte bilinen ilk sırt mesajları askeri kullanım amaçlı Henry Merriam tarafından 1878 yılında kullanılmıştır. Ancak askerlerin gövdelerinden uzak duracak şekilde kullanılan bu çanta, başarısız oldu ve kısa süre içinde kullanımda son bulundu.

Merriam’ın bu kötü niyetli girişiminin ardından farklı sırt Çantaları doğdu. Avcılıkla uğraşan Ole Bergan ve doğayla iç içe yaşayan Lloyd Nelson, iki başarılı olamadı imza attı. Nelson’ın Alaska ziyaretinden sonra tasarladığı sırt Çantası, ilk seri üretim çantalardan biri oldu. Ancak hala çantaların tasarımlarında bazı eksiklikler vardı.

…Ve ilk fermuarlı sırt Çantası ortaya çıktı.

fermuarlı ilk çanta

  • Cunningham’ın ilk fermuarlı çanta tasarımı.

Gerry Cunningham’ın kendi ihtiyaçlarını karşılayacak tasarım yön veren bir başka isim oldu. kamp, doğa yürüyüşleri ve tırmanışla ilgilenen Cunningham, 1938 yılında, hem eşyalara rahat erişebileceği hem de güvenli bir şekilde taşıyabileceği fermuarlı sırt Çantasını üretti.

Yapıldığı materyallerin nefesi de oldukça hafif olan bu çanta, doğa yürüyüşlerinde büyük bir kolaylık sağlıyordu. İlk kez bir sırt Çantasında yer alan fermuar detayı de Cunningham sayesinde adeta tarih yazdı.

Peki ilk fermuarlı sırt Çantasının tasarımında bir eşyaya dikkat ettiniz mi?

ilk sırt gönderileri

Cunningham’ın tırmanış ve doğa yürüyüşleri yaptığından bahsetmiştik. Bu günlerde bazı eşyalara kolay bir şekilde ulaşmasi gerekiyordu ve anne dikiş makinesini kullanarak ilk prototipini yaptı. Cunningham’ın tasarımı, kayışın deri taşıyıcısı hem dayanıklı hem de adeta hayat kurtarıcı olmuştur.

Hayatın modern halini gördüğümüz bu tasarım, işte ilk kez o dönemlerde popülerlik kazandı. Nesiller boyunca da insanlar sırt çantalarının dış tasarımına yenilikler eklemeye devam etti. Bunun birçok örneğini hala görüyorum. Örneğin prize evsahipliği, çoğu insanın adını bile bilmediği bu eklentiler gibi.

Priz hükmü bu detayın bir amacı ve hatta bir adı bile var.

çantalardaki ödül gibi şey

Biraz önce de düzenlememiz gibi; zaman içinde dağcılık, yürüyüş gibi yürüyüşlerle ilgilenen insanlar için sırt çantası çeşitlilerine ayrıntılar eklendi. Ödül canavarı ve asıl adı ‘kirpik sekmesi’ veya ‘domuz burnu’ olarak geçen bu bölme de benzer bir amaca hizmet ediyor.

İlk kez ‘buz baltası’ amacıyla tasarlandı.

çantalardaki ödül kurtuluş şey

Dünyaca ünlü giyim ve aksesuar markası Herschel’in kurucu ortağı Jamie Cormack, bu tasarımın buz baltasını hedefleme amacının ortaya çıktığını belirtiyor. Büyü bu eklentilere bir buz baltası takmak çok da mümkün olmasa da ip, ayakkabı bağcığı veya kulaklık gibi eşyalarını elden çıkarmak amacıyla kullanılabiliyor.

Dağcılıkla uğraşan kişiler için ne kadar verimli olur bilinmez. Zira dağcılık, kamp ve benzeri çalışmalarda kullanılan eşyalar bu çantalar için oldukça yetersiz. Ancak küçük ve avuçlarınızın altında durmasını istemediğiniz eşyalarınızı çantanızın domuz burnu kısmını asabilirsiniz.

Pek çok marka, bu tasarımı çeşitlendirmeye devam ediyor…

çantalardaki prize canavar şey

Tasarım dünyası düzeni oldukça değişti. doğum, ihtiyaçlarımıza yönelik ve aynı zamanda göze batmayan şekiller ön plana çıkmış durumda. sonraki bu örnekte de olduğu gibi; Birçoğumuzdaki aksesuar ve eşyalardaki tasarım detaylarının ne işe yaradığını bile farkında olmuyoruz. Peki siz domuz burnu adı verilen bu detayın ne işe yaradığını biliyor musunuz?

İLGİLİ HABER

Kot Pantolonlarda Bulunan Bu Minik Metal Parça Aslında Ne İşe Yarıyor?

İLGİLİ HABER

Kadın Pantolonlarının Cepleri Neden Erkeklerinkine Kıyasla Bu Kadar Küçük?

İLGİLİ HABER

Ayakkabı Kutularından Çıkan Bu Poşetler Aslında Ne İşe Yarıyor?

Leave a Comment