Sisi ile el sıkışmanın hatırası olmalı – Sözcü

Suudi Arabistan’ın TCMB’de 5 milyar vade hesabı açmasını değerlendiren Ekonomist Atilla Yeşilada, “Anlaşma Sisi ile el sıkışmanın evi olabilir” yorumu yaptı.

Sisi ile el sıkışmanın hatırası olmalı

Suudi Arabistan’ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda (TCMB) 5 milyar gidiyor (yaklaşık 93 milyar lira) mevduat hesabı açmasının son dönemlerinin ölçüldüğü dış politika U dönüşünün bir sonucu olabileceği vurgulandı. Ekonomistler, büyük merkez bankalarının mevduat hesabı açmadığına dikkat çekti. Ekonomistler, 5 milyar işletme hesabı yürüten Suudi Arabistan’ın faiz geliri de elde edeceği ancak bunun için bir dostluk anlaşması kapsamında atılan bir adımın genele dikkat edilmesi, faiz hanesinin düşük tutulabileceğine de işaret etti.

DÖVİZİ TUTMA ÇABASI

Daha önce Suudi Arabistan’ın zor durumdaki Pakistan ve Mısır’a da benzer bir şekilde sona erdiğini hatırlatan Ekonomist Atilla Yeşilada, “Mevduat hesabını açmak Swap anlaşmasından farklı bir yöntem. Swap anlaşmalarındaki tutarlarının TCMB tarafından kullanılabilmesi mümkün değil, Ancak burada farklı bir durum var. Bu 5 milyar doları, mevduat hesabına yatırıldığı için TCMB bunu kullanıyor. Anlaşma Sisi ile el sıkışmanın hatırası olabilir” değerlendirmesini yaptı. TCMB’nin bu kaynağı yine döviz kurlarını kontrol altında tutmak için değerlendirebileceğini ifade eden Yeşilada, döviz kurlarını kontrol altında tutma çabasının çok yönlü sıkıntıları da beraberinde getirdiğini ifade etti.

Atilla Yeşilada

PARA DÖVİZE DÖNER

Kur Korumalı Mevduatlar’ın getirisinin kalmadığına işaret eden Yeşilada, “Yakın dönemde bu hesaplardan çıkışların görüldüğünü gözlemleyin. Bu para için adres Borsa İstanbul olarak gösteriliyor. Ancak, böyle olmayacak. Borsada düşüş başladığında, para dövize yönelecektir” ifadeleri kullanılacaktır.

Yeşilada, “TL değer kaybetmesin diye ihracatçı ihracat yetkilileri hale geldi. Sanayici üretim kısıtlaması. Girdi maliyetleri sürekli artıyor.

Sanayiyi canlandırmak için kredi muslukları açılıyor. Bu kez de bastırmayı kontrol altına almak giderek güçleniyor” yorumunda bulundu.

İktidar, önce Suudi Arabistan ile daha sonra Birleşik Arap Emirlikleri ile ilişkilerini normalleştirmek için baş döndürmek için bir dış politika yürütmeyi başlattı. Son olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hafta sonu Mısır Devlet Başkanı Abdulfettah es Sisi ile Katar’da sıkıştı.

Rus’tan, Arap’tan gelen para ile bu ekonomiyi çevirmezsiniz

Mevduat hesabı açan Suudi Arabistan’ın bir faiz getirisi de elde edeceğine göre Ekonomist Atilla Yeşilada “Bu faiz yüksek olmayacak. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz oranı yüzde 3,75 seviyesinde, bu saldırgan yapılanan anlaşmada bunun biraz üzerinde yaklaşık yüzde 4 gibi bir izlenim olması çok mümkün” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimlerinden önce şapkadan sürekli bir tavşan üretmeye çalıştıklarını söyleyen Yeşilada, “Yaklaşık 818 milyar getirdiği büyüklüğe sahip bir ekonomiye sahip bir ülkez. Böylesine büyük bir ekonomi için 5 milyar göndermek bir para girişinin ne kadar önemi olabilir. Rus’tan, Arap’tan gelen para ile bu ekonomiyi çevirmezsiniz” dedi.

Akşener, Erdoğan'ın Sisi'yle ilgili şeyleri dinletti İlginizi Çekebilir Akşener, Erdoğan’ın Sisi’yle ilgili şeyleri dinletti Sisi İlginizi Çekebilir Sisi

.

Leave a Comment