Siyasi partilerden hava harekatı açıklamaları: Kim ne dedi?

DUVAR – Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) Suriye’nin kuzeyi ve Irak Kürdistan Bölgesi’ne hava harekatı başladığının yayınlanmasının ardından siyasi partilerden operasyona açıklamalar geldi.

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye ve Irak’ın kuzeyine yönelik yayın operasyonlarında kahraman Mehmetçiğimize başarı diliyoruz. İYİ Parti olarak siyaset üstü gördüğümüz terörle mücadelede hudut güvenliğimizi, sınır ötesi operasyonlar için vazgeçilmez kabul ediyoruz” ifadesini kullandı.

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray ise, “Pilotlarımız aslan gibi Suriye’nin kuzeyine hava operasyonlarını yürütüyorlar. Ancak, ABD 18 Kasım’da geçici olarak vatandaşlarını uyardı ve ‘önümüzdeki günlerde Kuzey Suriye ve Kuzey Irak’ta Türk askerinin harekat edeceğini’ duyurdu. ABD’ye bilgi verildiği mi? teröristler ne yaptı?” dedi.

AK Parti MKYK Üyesi Şamil Tayyar da paylaşımda, “Türk jetleri, Suriye ve Irak’taki terör örgütü PKK/YPG hedeflerini vuruyor. Türkiye’deki her eylemin bedelini misliyle kendi inlerinde ödeyecekler.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü ömer çelik de, “Teröre nerede olursa olsun bedel ödemeye devam ediyoruz. PENÇE KILIÇ HAVA HAREKÂTI ile bir kere daha gösteriyoruz; teçhizate diken gözler en ağır bedelleri bedelleri” dedi.

Demokratik Bölgeler Partisi ise TSK’nin hava harekatını başlatmasına tepki gösterdi.

“Katliamlardan yöneten ve giderek devletin geneli ile hakimiyeti indirmeye başlayan savaş kliği kendi ömrünü uzatmayı Kobanê ve Rojava’ya saldırmakta buldu” ifadelerine yer verilen devam açıklamasını yaptı:

“Kürdün Özgürlüğü, eşitçe yaşamı inkarı ve imhası üzerine kendinden tahkimmiş olan bu kuvvet, yüzyıllık sömürü düzenine, yeni bir yüzyılın eklemenin peşindedir. Yüzyıllık acılara, katliamlara, kıyımlara yeni bir yüzyılda daha kapılarını aralamanın amacını gütmektedir. Taksim katliamında da görmek gibi hiç bir mantığa sığmayan akla ziyan komplolarla Kürdü Özgürlük ve eşitçe yaşam katletmenin zeminini ve meşruiyetini yaratmanın peşindedir. Kobanê DAIŞ ile düşmedi seninle düşmeyecek.” (HABER MERKEZİ)

HDP: TSK’NİN HAVA SALDIRILARI BİR AN ÖNCE OĞUL BULMALIDIR

Halkların Demokratik Partisi Merkez Yürütme Kurulu TSK’nin hava harekatını başlatmasına tepki gösterilmesini, “TSK’nin hava saldırıları bir an önce son bulmalıdır” açıklaması yaptı.

Parti Merkez Yürütme Kurulu’nun yarın gökte toplanacak olması beklenmeyecek, “Karanlık IŞİD çetelerine karşı yürüttüğü destansı direniş ve kurmuş olduğu yeni yaşam modeliyle dünyanın bütün ezilenlerine ilham kaynağı olmuş başta Kobanê olmak üzere Kuzey ve Doğu Suriye’nin birçok sivil yerleşim bölgesi dün gece uçaklarla bombalandı . Karanlık bir tezgahın olduğu anlaşılan İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırı bahane edildi dün gece Kuzey ve Doğu Suriye topraklarına bombalar yağdırılmıştır” denildi.

HDP MYK’nin açıklaması şu şekilde yayınlandı:

SINIR GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK İÇİN DEĞİL: Açık ki, IŞİD’in bu topraklarda başaramadığı iktidar uluslararası hukuk ayaklarını elinde bulundurmak istiyor. Kuzey ve Doğu Suriye bir güvenlik tehdidi değil insanlık için bir umuttur! Asıl güvenlik tehdidi, ‘Sınırın öteki geçidinden geçen iki füze yollarız ve savaşı başlatırız’ diyerek karanlık emellerini hayata geçirmek isteyenlerin dinlenmesidir. Daha önce Afrin ve diğer Kürt bölgelerine yönelik işgal işgal saldırıları, işgal bölgeleri IŞİD ve türevleri için yaşam alanlarına dönüştürmüştür. Saldırılar, yetkin iddia ettiği gibi sınır kısıtlamalarını elde etmek için değil, aksine Türkiye’ye yönelik tehdit ve tehlikeleri artırmaktadır. Türkiye’ye tehdit unsuru Kürtler değil, Kürtlerin işgal edilen yaşam kullanımları palazlandırılan IŞİD ve türevi örgütlerdir.

AKP-MHP İKTİDARI ÜLKEYİ BATAKLIĞA ÇEKİYOR: Ülkeyi yönetemeyen, yaşanan büyük ayrılık krizinin faturasını halklara çıkararak, baskı ağırlıklarının çatışmasıyla ömrünü uzatmaya çalışan AKP-MHP hakim, ülke gününü elinde tutan büyük bir bataklığın içine çekiliyor. Kuzey-Doğu Suriye topraklarına tamamen meşruiyetten yoksun bu saldırı karşısında ulusal ve uluslararası demokratik çevreler, savaş karşıtlarını ve duyarlı kesimleri bu saldırıyı kınamaya ve bu nihai olarak karşı seslerini yükseltmeye davet ediyoruz. İktidar bu tehlikeli bölgelerden vazgeçmeye, uluslararası güçler bu komplonun bir parçası olmayamaya çağırıyoruz. Kobanî, Tel Rıfat ve Şengal’e yönelik olarak gittiği eş zamanlı hava saldırılarını son derece yanlış ve tehlikeli buluyor, saldırılarda hayatını kaybedenleri rahmetle anıyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz. (HABER MERKEZİ)

Leave a Comment