Soğuk havadan korkmayın. Mucizevi etkisi ortaya çıktı

DHA’nın haberine göre; Diyetisyen Serenay Bender, doğru beslenerek sağlıklı kilo vermek isteyenlerin ise çözümü diyetisyenlere başvurmakta bulduğunu, tüm zamanını sağlıklı kilo vermenin yolları hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Bender, “Kilo vermek için kış aylarının çıkmasının nedenleri arasında ilk olarak soğuk havanın kalorilerinin daha hızlı yakılmasını sağlama yer alıyor. Kış aylarındaki meyve ve sebze liflerinin çok olması da kilo vermeyi kolaylaştırıyor” ifadesini kullandı.

Sosyal medyada yaklaşık 4 bin kişinin katıldığı bir anketin muhafaza edildiğine göre, kullanıcıların yüzde 63’ü kilo vermek isterken yüzde 46’sı da kullanmak kiloya bir yıl içinde ulaşmayı amaçladı.

Ankete katılanların yüzde 50’si kilo vermesini desteklemek için en az bir ürün kullanarak, 10 kullanıcı 9’u doğru beslenmeye ilişkin kavramlar hakkında yalnızca temel bilgilere sahip olduğunu ifade etti.

ÜŞÜMEK KİLO VERMEYİ HIZLANDIRIYOR

Vücutta bulunan yağlardan elde edilen yavruları yolcuları Serenay Bender “Vücudumuzdaki beyaz gövdeden daha çok ve çabuk kilo alınmasına yol açarken, kahverengi gövde ise yağları kısa sürede yakarak vücut ısısını dengede tutmaya çalışıyor. Bedenimizi üşüdüğünüzde anda, ısıyı dengede tutmak amacıyla kahverengi hücreleri harekete geçirme. Başlangıçta beyaz yağ hücreleri yakılırken, bu da kayıp enerji olarak açığa çıkıyor ve metabolizma hızı artıyor. Oysa birçok kişiye kilo verme sürecini hızlandırmak için bu onları yerine yanlış yönlendirmeye başvuruyor ve kendilerine uzun süre aç bırakıyor” kullanıyor.

“ÜŞÜMEK YAĞ YAKMAYI YÜZDE 3 İLA 30 ARALIĞINDA ARTIYOR”

Diyetisyen Serenay Bender, kış aylarının kilo vermek için en ideal dönemin yaşamına dikkat etmeyi ele almak şu sözlerle değerlendirdi:

“Kilo vermek için kış aylarının düşmelerinin nedenlerinin arasında, soğuk havanın kalorilerinin daha hızlı yakılmasını sağlama ilk sırada yer alıyor. Kış meyve ve sebzelerinin liflerinin çok olması da kilo vermesini kolaylaştırıyor. Yapılan yapılandırmalar, üşümenin yağ yakmayı yüzde 3 ila 30 aralığında artırdığını gösteriyor. Ancak soğuk havayı avantaja çevirmek isteyen kişiler zayıflamak için çabalarken, beslenmeye ilişkin önemli hususları da gözden kaçırıyor.”

UZUN SÜRELİ AÇLIK DAHA ÇOK YAĞ DEMEK

Uzun süre açık kalmanın insan sağlığına zarar vermesi gerektiğini söyleyen Diyetisyen Serenay Bender, “Aç kalmak kilo vermeyi hızlandırıyor gibi görünse de sonrasında alınan az kalorili besinler bile metabolizmanın başından kalkması için daha yavaş harcanıyor. Çünkü vücudun kendini koruma altına yerleştiriyor ve aldığı kaloriyi yağ olarak depoluyor. Bu tür bir beslenme alışkanlığına vücut uzun süre dayanamıyor ve eski yeme yoluna döndüğünüzde de verilen kilolar hızla geri alınıyor. Aslında çeşitli sağlık hizmetlerini tetikleyen bu durumu önüne geçmek ve ulaşılan kiloyu sabit tutmak için sağlıklı beslenmeye odaklanmak yeterli” şeklinde konuştu.

“DOĞRU MEYVE VE SEBZELERİ DOĞRU ZAMANDA TÜKETMEK LAZIM”

Her gün 2 litre su içmenin ödem ve toksinlerin atılmasına yardımcı akşamlarını çizen Serenay Bender, tüketilebilecek meyve ve sebzeleri de şu şekilde sıraladı:

“Sağlıklı beslenmenin ilk adımında doğru meyve ve sebzeleri doğru zamanda tüketmek bulunuyor. Özellikle kış mevsiminde ortaya çıkan tutuş, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı mevsim meyvelerini tüketerek vücut direncini artırmamız gerekiyor. Bunun için çocukların tüketilmesi gereken meyvelerde portakal, mandalina, nar, elma, armut, bal kabağı ve limon ilk sıralarda yer alırken, sebzelerde ise öncelikle ıspanak, havuç, pırasa, turp, lahana, yer elması ve kara lahana yenmesi şartı oluyor.”

“KIŞ AYLARINDA CEVİZ VE KETEN TOHUMU TÜKETMEK GEREKİYOR”

Hiçbir besinin diğerinden üstün olmadığını vurgulayan Serenay Bender, sağlıklı beslenmeye dair şu bilgileri paylaştı:

“Herhangi bir besinin ve yemeğin atılması günlük rutinlerin oluşmasına yol açarken, hastalık riskini de artırıyor. Çünkü her besin grubunu ayrı bir işlevi bulunuyor. yanı sıra şeker kullanmamak, bol bol yürüyüş yapmaları kritik bir önem taşıyan.Özellikle ortadan kaybolduğu kış döneminde ceviz, keten tohumu, semizotu gibi OMEGA 3 yağ asitlerinin zengin olduğu besinler fayda sağlıyor.”

.

Leave a Comment