Solunum yolu enfeksiyonunun yaklaşık yüzde 5’inde aynı anda en az iki virüs bulunuyor

Azap uyardı! Covid-19 dışında dört virüs daha…

AÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof.

Azap, Covid-19 salgını öncesinde de geçerli olan, havanın soğumasıyla kapalı ortamlarda daha fazla vakit geçirme, mekanların daha az havalandırılması gibi gösterimin, virüslerin neden olduğu solunum yolunu tüketmenin neden olduğunu vurguladı.

Kış mevsiminde en sık görülen koruyucu kavrama ve nezle olduğunu ifade eden Azap, “Bu kış, bu durum daha da belirgin olacak. ve daha çok kişinin hastalanması bekleniyor ve nitekim de öyle oluyor” diye konuştu.

COVID-19 DIŞINDA DÖRT VİRÜS DAHA DOLAŞIMDA

Azap, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün takip sonuçlarına göre, Türkiye’de 3 Ekim’den 6 Kasım’a kadar Covid-19’a ek olarak sık görülme sırasına göre nezle virüsünün (rinovirüs), nezle benzeri hastalık yapan insan koronavirüslerinin, Respiratuar Sinsisyal Virüs (RSV) ve grip (influenza) virüsünün bazında olduğunu bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) politikalarına göre kuzey yarımküredeki pek çok ülkede bu virüslerin dünya çapındaki bilgisayarları çizen Azap, “Çoğunlukla bir hastada tek bir virüs hastalığı yapıyor. Hastaların yüzde 5’inden azında birden fazla virüs aynı anda bulunabiliyor” diye konuştu.

“KESİN TANI İÇİN TEST YAPMAK GEREKİR”

Dr. Azap, bu virüslerin neden olduğu virüslerin belirtilerinin birbirine çok benzediğine dikkati çekti.

Belli bir şikayete ya da muayene bulgusuna bakarak, kesin tanı koyabilmenin mümkün olmadığını dile getiren Azap, “Belirtilere bakarak ayırt edemediğiniz. halsizlik varsa kavrama, Covid-19, RSV’den biri olabilir diyebiliyoruz. Ancak kesin tanı için test yapmak gerekir” dedi.

Azap, solunum yolu virüslerinin tümünün insandan insandan solunum damlacıkları ile bulaştığına işaret ederek, Covid-19 için yaklaşık üç yıl süren maske, havalandırma, temas mevsimi kısa tutma, mesafeyi koruma, el ve yüzey temizliğini kapsayanın sınırlarının sona ermesinin önemine dikkati çekti. Azap, sözlerine şöyle devam etti: “Bu beş maddeden özellikle bu haftalarda gördüğü gibi hasta sayılarının göründüğü dönemlerde kapalı alanlarda maske takmak, ortam iyi havalandırmak büyük önem taşıyor.

Kapalı darbe az kişi maskesi takması, önlem için yeterli değil. Çünkü, az kişinin maskesi takması, bilgisayarların kullanımını çok azaltmıyor. Ortamdaki herkesin takması halinde virüslerin çoğalması belirgin olarak azalıyor. Bu nedenle maske, bireysel bir tercih değil bir kural olarak yaygın şekilde toplanmalı.”

RİSK GRUBUNDAKİLERİNİN KORUNMASI ÖNEMLİ

Alpay Azap, bu virüslerin genç, sağlıklı etkilerinin daha hafif seyrettiğini ve kişilerin yatış gerektirmediğini ancak risk altındakilerin koruma açısından virüslerin ele geçirilmesiyle kontrol altına alınması gerektiğini bildirdi.

Azap, “Özellikle altı yaş grubu çocuklar, gebeler, tüketim sistemi baskılanmış kişiler, kalp, birikim, yaygın hastalıklar, kontrolsüz beslenme gibi çocukların yatan ciddi hastalıkları olanlar risk altında bulunuyor. Bu hücreleri korumanın yolu da insanları korumak kendini koruma, virüslerin hedeflenmesinin azaltılmasıdır” diye konuştu.

MUTLAKAŞI YAPTIRILMALI

Bu dokudan korunmada en önemli silahın aşı olduğunu dile getiren Azap, şunları kaydetti:

“Nezle virüsleri ve insan koronavirüslerine karşı ne yazık ki aşı yok. RSV’ye karşı bir aşıya sığınmak üzere, ama henüz dünyada bu aşı da yok.

En saklama risk vücuttaki kişilerin grip ve Covid-19 aşılarını yaptırmalarını mutlaka öneriyoruz. Kavrama aşısını altı yaş sahip çocuklar, 65 yaş üzerindeler, gebeler, bağışıklığı baskılanmış olanlar, yatan küçük ciddi hastalıkları olanlar ve vücut kitle indeksi 30’un üzerinde olan aşırı şişmansı bulunanlar mutlaka olmalıdır. Covid-19 aşısını çocuklar hariç yine aynı grupları kısıtlama dozlarıyla birlikte yaptırmalı.”
Leave a Comment