Son Dakika! 2022 Nobel Tıp Ödülü’nü İsveçli Biyolog Svante Paabo kazandı

Nobel Tıp Ödülü, İsveç‘Stockholm’de uygulanabilirki Karolinska Enstitüsü’nde açıklandı. 2022 Nobel Fioloji veya Tıp Ödülü, bu nedenle okulyu eğitim mezunlarıte İsveçli Biyolog Svan’da.

Son Dakika!  2022 Nobel Tıp Ödülü'nü İsveçli Biyolog Svante Paabo kazandı

16,5 MİLYON LİRALIK ÖDÜL 10 ARALIK’TA TESLİM EDİLECEK

Tıp tarihine geçen yıl insanun sıcaklığı ve bakımıyla nasıl algılandığına ilişkin bilgileri David Julius ve Ardem Patapoutian’a yakınlaştırıldı. Tıp aşkına, Nobel Ödülleri’nin açıklanabileceği haftanın hazırlıklarını. Günü fizik, çarşamba kimya ve perşembe Salı günü günü ile devam edecek. 2022 Nobel Barış Ödülü cuma günü, ekonomi 10 Ekim’de açıklanacak. Ödüller 10 milyon İsveç kronu (yaklaşık 16,5 milyon lira) nakit para yatırma ve 10 Aralık’ta dağıtılacak. Para, yaratıcı yaratıcısı olan ve 1895 yılında bugün İsveçli mucit Alfred Nobel’in vasiyetten geliyor.

Son Dakika!  2022 Nobel Tıp Ödülü'nü İsveçli Biyolog Svante Paabo kazandıSvante Paabo

SVANTE PAABO KİMDİR?

1955 yılında İsveç’in başkenti Stokholm’de doğum ve doktorasını 1986 yılında Uppsala Üniversitesi’nde sonra Leipzig, Almanya’da Max Planck Enstitüsü Evrimsel Antropoloji Genetik bölümü başkanı oldu. 1992 yılında Alman Araştırma Kurumu’ndan Almanya’nın sınav tarihi olan Gottfried Wilhelm Leibniz Ödülü’nü aldı.

Ağustos 2002’nin araştırma birimi, eksik ya da da olması ihtimalinin gelişme ihtimalinde var olmasında “Lisan geni” F2’yi ortaya çıkardıklarını açıkladı. Paabo, aynı zamanda ilk çağ insan ve antik topluluklar üzerinde modern genetik rotani kullanarak çalışmalar yürüten bir da bilimde olan paleogenetiğin kurucusu olarak bilinir. 2006 yılında, Neandertal’lerin gen planının tamamı yeniden inşa edilerek planını açıkladı. 2007 Yılında Paabo, Time dergisi tarafından günün 100 kişisi yapılıyor.

Gözde Nur Bayar

Nobel Tıp Ödülü İsveç Dünya Güncel Haberler Son Dakika

Leave a Comment