Son dakika… Bakan Akar’dan F-16 anlatımı: Dört toplantı yapıldı, güzel sonuçlar geldi

class=”medyanet-inline-adv”>

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bakanlığının 2023 bütçesinin görüşüldüğü TBMM Planı ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Bakan Akar’ın burada yaptığı konuşmada, “Büyük bir devletimiz var. Tabii ki bu asil milletin, hiçbir ayrım yapmadan 85 milyon sürücüümüzün yarışına çıkacağız. Tabii ki güvenlikçi olacağım. Bu hiçbir kenarda özgürlüklere mani değil. Konuşmamın kesinlikle dikkat buyurun” diye konuştu.

“BİZİM TEK DERDİMİZ TERÖRİSTLER”

Pençe Kılıç Hava Harekatı Operasyonlarına ilişkin gelen soruları yanıtlayan Bakan Akar, “Bizim burada bulunduğumuz son derece temiz. Bunun dışında bizim talimat vermemiz asla söz konusu değil. Bütünleştirmeyi başarıyor, 51. Madde, meşru müdafaa, insan hakları. Buna karşı yapılacak. Gerçekten biz bütün insanları taşımak. İnancımız da, emir ve talimatlarımız da yasalarımız da bu. Kimsenin etnik, mezhepsel yapısıyla derdimiz yok. Bizim tek derdimiz teröristler. Yurtiçinde evi” kullanıcıları kullandı.

class=”medyanet-inline-adv”>

“HUDUTLARDAN KİMSE GEÇMESİN DİYE GECE GÜNDÜZ KENDİMİZİ YIRTIYORUZ”

“Hudutlar kevgire döndü” cümlesini eleştiren Bakan Akar, “Bu çok zararlı bir kelime. Bunun kullanılmaması lazım. Varsa bir şey bizim görevimiz bu zaten. Hudutlardan kimsenin kavrayamadığın diye gece gündüz yırtıyoruz. Bundan çok kısa bir süre önce burada huduttaki nöbetçilerimiz ‘amca nereye gidiyorsunuz’ dediğinde adam nöbetçiye kızarak ‘ne karışıyorsun. Tarlamaya gidiyorum’ sığınması. Çünkü evi Türkiye’de tarlası Suriye’de. Şimdi böyle bir şey asla söz konusu değil. gerçekleştirmek çok ileri düzeyde uygulamalar, uygulamak var” diye konuştu.

SADAT’a ilişkin konuşan Bakan Akar, “Milli Savunma Bakanı olarak, bakanlık bünyesi olarak hiçbir ilişkimizin olmadığını kesinlikle belirtiyor. Bu tamamen bizim dışımızda bir hadise. Bunun lazım olması” muhafazasında bulunuyor.

“F-16 KONUSUNDA SONUÇLAR GÜZEL”

Bakan Akar, F-16 görüşmelerine ilişkin gelen varlıklar ise, “F-16 konusunda ihtiyaçlarımızı ilgili kuruluşlarımızla amaçladık. Bu yabancı askeri satışlar kapsamındaki Amerikalılara müracaatımızı yaptık. Onlarla 3’ü Türkiye’de 1’i ABD’de olmak üzere 4 askeri heyetler arası toplantısı yapıldı. Bizim muhatabımız olan ABD askeri heyeti ve onların içinde olduğu ABD Savunma Bakanlığı sorumlu olduğu görüşmede bu üretimi ve modernizasyonu desteklediklerini söylüyorlar. Gayet de güzel sonuçlar alındı. Bu uluslararası bir ilişki. Muhataplarımıza bunun önemli olduğunu, zaman kaybetmemek gerektiğini diğer hususları açık ve net bir şekilde söyledik. Oluşturulması için mümkün olan gayreti gösteriyoruz” yanıtını verdi.

“S-400 YERİNDE VE KULLANILMAYA HAZIR”

class=”medyanet-inline-adv”>

S-400’le ilgili gelen eleştirilere yanıt veren Bakan Akar, “S-400’lerle ilgili bir sorunumuz yok. Biz zamanında NATO üyesi olmaktan dolayı işe başlarken çalıştırmanın hava savunmasını temin etmek için ABD’den başladık, olmadı. Ne görüşme? O günkü şartlar S-400 oldu. S-400 yerinde ve çalıştırma hazır. S-400’ün giriş süresi var. İntikal süresi gördükten sonra gittiğin yerde 1 saat içinde her şey hazır. “Bir tehdit savunmasını bu şekilde koruyor ve kullanırız” dedi.
“Bizim terörle mücadele konusunda operasyon yapmak için gerçekten ama gerçekten hiçbir güneşi yansıtmaya yok” diyen Bakan Akar, “İstiklal Caddesi’nde ‘şu oldu, bu oldu’ kesinlikle böyle bir şey söz konusu değil. Bizden beri beri söylüyoruz. En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar bu mücadele devam edecek. Tek yol adalete teslim olmak. Buyurun teslim olun” ifadesini kullandı.

class=”medyanet-inline-adv”>

Bakan Akar’ın konuşmasının ardından Milli Savunma Bakanlığı ile bağlı ve ilgili süreçte 2023 yılı bütçeleri kabul edildi.

.

Leave a Comment