SON DAKİKA HABERİ: Düzce’de 5,9 büyüklüğünde deprem! İstanbul ve çevresinde de hissedildi

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) alınan bilgiye göre düz merkezli Depremde İç Anadolu ve Marmara bölgesi sallandı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi BaşkanlığI’ndan (AFAD) etkileri göre saat 04.08’de merkez üretim Düzce ili Gölyaka ilçesinde 5,9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Zeminden 6.81 kilometre derinlikte meydana gelen deprem, başta Düzce olmak üzere Bolu, Ankara, Eskişehir, Kütahya, Bursa, Kocaeli, İstanbul, Edirne illeri ile ilçelerinde hissedildi.

“GELİŞMELERİ TAKİP EDİYORUZ”

Depreme ilişkin AFAD’dan yapılacak olan, “Düzce ili Gölyaka ilçesinde saat 04.08’de 5,9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Gelişmeleri takip ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

“99 DEPREMİNDE KIRILMAYAN BİR PARÇA VARDI”

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Kenarlardaki bir parça var o kırıldı.Bu bölgedeki depremler maalesef yapılara zarar verebiliyor.İnşallah büyük bir hasar oluşmamıştır.Düzce’nin zemini çok iyi değil.Kırılmayan kısa bir parça vardu büyük mülk sahipleri bu kırılmışa varlar.Marmara’da en aşırı bölgelerdeki mevcut Düzce çevreleyen tehlikeli .Artçılar mutlaka olacaktır.Zemin de çok olmaması için Düzce Ovası’nda bulunanların özellikle dikkatli olması gerekmektedir.” kullanım kullandı.

“CAN KAYBI BİLGİSİ BULUNMAMAKTADIR”

AFAD ekiplerinin saha binalarının devam ettirdiği yapılar Bakan Süleyman Soylu, “Düzce’nin Gölyaka ilçesinde, saat devam 04.08’de gerçekleşti 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından Valiliğimiz, AFAD ve 112 ekibine ulaşan bilgisini kaybedebilir. varlık bulundu.

Bakan Soylu, CNN TÜRK canlı yayınında olacağı, “Hepimize geçmiş olsun. Bölgelerle kurduğumuz irtibatta can kaybımız yok. Depremin merkezi olan Gölyaka’da köylerde yapılan tarama da hemen hemen sona erdi. larla yapılan görüşmelerde herhangi bir olumsuz bilgi tarafımıza ulaşmış değil.Panik sonucu bazı yaralanmalar söz konusu.Hastanelerimiz teyakkuz halinde.Konferans merkezi Gölyaka’da özellikle köylerde taramalar yapıldı olumsuz bilgi söz konusu değil.Artçı depremler devam ediyor.21 artçı deprem oldu en büyük 4, 2 deprem meydana geldi.” dedi.

VALİ YERLİKAYA: İSTANBUL’DA DA HİSSEDİLDİ, TAKİP EDİYORUZ

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da sosyal medya hesabından çıkacağı, “AFAD etkilerini göre saat 04.08’de Düzce Gölyaka merkezi 5.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem İstanbul’dan da tısladı. dedi.

“ARTÇI SARSINTILAR DEVAM EDİYOR”

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, depremin ardından CNN TÜRK’te çıkacağı, “Depremi çok hissettik. Elektrikler kesti şu anda. İnsanlar sokaklarda doğal olarak tekrarlamalarından çekindikleri için. Bir korku hali söz konusu. Bize ulaştığı bilgiye göre kötü bir durum yok. Son yıllarda. Yapılan yapılaşmada deprem yönetmeliğine tam uyduğumuzu izlemek isterim. 12 Kasım’da bir tatbikat yapıldı. Panik olmamalarını soğukkanlı olmalarını tavsiye ederim” dedi.

DÜZCE’DE BAZİ BİNALARDA ÇATLAKLAR OLUŞTU

Depremin merkez üretimi Düzce’de bazı binalarda ve parçacıklarda çatlaklar oluştuğu öğrenildi. AFAD ve belediye ekipleri Düzce merkez ile ilçe ve köylerle danışma çalışmaları sürdürülmektedir.

BAKAN KURUM: EKİPLERİMİZ SAHADA ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Düzce merkezli deprem birçok ilimizde de tısladığı takımların sahada olmadığını açıkladı.

Bakan Kurum sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Düzce merkezli deprem birçok ilimizde de hissedildi. Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Ekiplerimiz sahada savunmaya başladı. Gelişmeleri takip ediyoruz. Allah memleketimizi korusun” ifadesini kullandı.

“HASTANEYE GELENLER PANİK HALİNDE YARALANANLAR”

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemalettin Şahin, Düzce depremiyle ilgili CNN TÜRK’te önemli açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Şahin’in açıklamaları şöyle:

İstanbul depremini tetiklemesi şu an için pek mümkün değil. Düzce’de bir panik havası var. 5,9 büyüklüğünde deprem büyük bir deprem değil panik olmaya gerek yok. Eğer 5,9’dan bizim binalarımız yıkılıyorsa sormamız gereken soru ‘neden yıkılıyor?’ olmalı. Halk panik halinde kendini dışarı atması ve ufak tefek yaralanmalar var. Geçtimiz gün devletimiz bir tatbikat yaptı. Onun ne kadar önemli olduğunu bugün görüyoruz. Düzce’de yaratıklardan gelen insanlar genellikle panik halinde yaralananlar. Bu tip deprem binayı yıkmaz, ufak tefek hasarlar verebilir. Bina çok kötü yapıldıysa hasar fazlaysa evlere girenler.

DÜZCE NEDEN SÜREKLİ SALLANIYOR?

Türkiye bir deprem merkezi. Düzce Ovası dediğimiz yer doğun ve güneyden geçen faylardan oluşan bir nokta. Düzce Ovasında 250-300 metre kalınlıkta alüvyal dolgu var. Doğal afetlerle ve depremlerle yaşamayı öğrenmeliyiz. Panik halindeyken hareketler yaralanmaların sebebidir.

.

Leave a Comment