Son dakika… İŞKUR’u zarara uğratanlara 10 ilde operasyon: Çok sayıda gözaltı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yapılan soruşturma kapsamı, yapılan ihbarlar sonucu İŞKUR Genel Müdürlüğü’nde çalışanların ihale yoluyla düzenledikleri meslek edindirme ve işbaşı eğitim programlarında usülsüzlükler yaparak sahte belgelerle kursa verdiğin kişiler ödemeler verme sağladıkları ve bu şekilde 2014-2018 yılları arası 20 milyon TL’ye zarara uğratılacağı belirlendi.

Bu düzeltme kurum müfettişinin de inceleme sonucu raporun düzenlendiği, yine düzenlenen raporda ihalelerdeki usülsüzlüklerle ihaleye fesat karıştırma suçlarının da işlendiği tespit edildi. İletişimin dinlenmesi sonrasında bir kısım şüpheliler tarafından rüşvet alındığı da teyp kayıtlarıyla belgelendi.

RÜŞVET DE VAR

Tanık ve şikayetçi beyanları, müfettiş raporları, kriminal inceleme raporları, yapılan tespitler ve elde edilen deliller sonucunda organize şekilde hareket eden şüphelilerin “suç işlemek amaçlı örgüt kurma ve örgüte üye olma”, “nitelikli dolandırıcılık”, “resmi belgede sahtecilik”, “rüşvet” , “ihaleye fesat karıştırma” suçlarını işledikleri tespit edildi.

24 AYRI SUÇA KARŞTILAR

24 ayrı suça karışan 21’i İŞKUR çalışanı, 17’si şirket/firma yetkilisi, 13’ü sahte kursiyer, 7’si usülsüz kursiyer ve kimlik temin eden toplam 58 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. 10 ilde düzenlenen operasyonlarda 35 şüpheli yakalandı. Diğer şüphelilerin yakalama incelemeleri devam ediyor.

.

Leave a Comment