Son dakika: Küba Devlet Başkanı Ankara’da… Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ticaret hacmimizi 200 milyon doları teyit ettikleri

class=”medyanet-inline-adv”>

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

2015 senesinde Küba’ya ilk resmi ziyareti deneyimim. Sayın devlet başkanının ziyareti ayrı bir önem taşıyor. Bu tarihi ziyaretin yeni bir dönüm noktası teşkil etmesine yol açacaktır. Bu oluşumuyla ağustos oluşumu meydana gelen patlama ve kasırga felaketinde hayatını kaybedenler için taziyelerimi iletiyorum. Küba ile işbirliğimizi artırmayı özellikle önemsiyorum.

TİCARET HEDEFİ 200 MİLYON DOLAR

Bu yıl içinde bakanları ağırladık. Devlet başkanı ile görüşmelerimizde Türkiye Küba ulaşımı tüm cepheleriyle ele alındı. İlişkilerimizin gerçek güvenliğin altında tutulmasında yasal düzenlemelerin bloklarının bulunduğu aşikardır. 200 milyon dolarlık ticaret hacmimizi teyit ettikleri.

Yaptırımlardan kaynaklanan zorluklara rağmen firmalarımızın etkilerinin görüldüğünü görüyoruz. İstanbul Havana arasında haftada 3 sefer düzenleyen THY ilişkilerimizin her boyutuna katkı yapıyor. TİKA’nın kalkınmada artışta teknik desteğini sürdüreceğiz. Ortak aşı yatırımlarına girmeyi görüşmede ele alındı. Bu birlikteliğimizi de ileri seviyelere taşıyacağız.

class=”medyanet-inline-adv”>

Türkiye’de Afrika’da aynı çaba anlayışıyla yardımcı olmak için yoğun sarf ediyor. Dost Küba halkına şahsım ve milletim adına selamlarımı iletiyorum.

“BURADA BULUNMAK ONURDUR”

Küba Devlet Başkanı Bermudez’in konuşması şöyle:

Türk halkına çok teşekkür ediyoruz. Bizler için burada bulunmaktan onurdur. Bu ziyaretin muhafaza ilişkilerimizin 70.yılına denk gelmesi önem taşıyor. Politik ilişkiler geliştirmede ortak düşüncelerimizi gördük.

İyi bir tempo oluşturduğumuzu düşünüyoruz. Son aylarda ticari ilişkiler konusunda rehberlik olsa da çeşitlendirme konusunda mutabık kaldı. Sayın Erdoğan’a birçok konuda çalışmaya devam konuşması konusunda Küba’nın taahhüdünü ifade ettik. TİKA’nın sonuçlarını görmek ve diğer konularda şükran duygularını ifade etmek istiyorum.

Ekvador Ginesi’nde yapılanlar buna örnektir. ABD tarafından uygulanan finansal ablukaya karşı desteklerinden dolayı Ekonomik olarak teşekkür etmek isterim. Castro’nun ziyareti gerçekleşmişti. Burada çok güzel anılarımız var. Sayın Erdoğan’ın Havana ziyaretinin de bizde önemli yeri oldu. Sizi yeniden davetler Küba’ya.

class=”medyanet-inline-adv”>

6 ANLAŞMA İMZALANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Küba Devlet Başkanı Miguel Mario Diaz-Canel Bermudez’in Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki baş başa ve heyetler arası görüşme görüşmelerinin ardından çeşitli anlaşmalar imzalandı. Bu kuruluşların iki ülke arasında, “Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) ile Küba Radyo Televizyon Enstitüsü (ICRT) Arasında İşbirliği Protokolü”nü, TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı ile Küba’nın Ankara Büyükelçisi Alejandro Francisco Diaz Palacios tarafından imzalandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ve Küba Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi ve Planlama Bakanı Alejandro Gil Fernandez tarafından “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Küba Cumhuriyeti Merkez Bankası Arasında İşbirliği Anlaşması” altına alındı.

“Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ile Küba Cumhuriyeti Ulusal Arşiv Kurumu Arasında Ulusal Arşivler Arasında İşbirliği Protokolü”ne, Devlet Devlet Arşivleri Başkanı Uğur Ünal ve Küba’nın Ankara Büyükelçisi Alejandro Francisco Diaz Palacios tarafından imzalar atıldı.

“Türkiye Cumhuriyeti Türk İşbirliği Ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile Küba Cumhuriyeti Dış Ticaret ve Yabancı Yatırım Bakanlığı (MİNCEX) Arasında Mutabakat Zaptı”nı, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Küba Dış Ticaret ve Yabancı Yatırım Bakanı Rodrigo Malmierca Diaz imzalanırken, ” Türkiye Cumhuriyeti Devleti Bakanlığı ile Küba Cumhuriyeti Devleti Bakanlığı Arasında Diplomatik Arşiv Alanında İşbirliği Konusunda Mutabakat Zaptı”, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Küba Devlet Bakanı Bruno Rodriguez Parilla tarafından imzalandı.

“Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile Küba Cumhuriyeti Devlet Bakanlığı Arasında Protokol Konularında Eğitim Verilmesi Maksadıyla Mutabakat Muhtırası”nı da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Küba Devleti Bakanı Bruno Rodriguez Parilla imzaladı.

.

Leave a Comment