Son dakikalar… Merkez Bankası faizsiz

class=”medyanet-inline-adv”>

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu’nun satışın satışta olan satışından emin olun. Buna göre banka, bir hafta vadeli repo faiz oranı (politika faizi) 100 puan indirime, yüzde 12 baz puan çekti.

TCMB, bir önceki PPK buluşması olan ağustos günüki toplantıda da, faizinde 100 baz puan indirime gitmişti. Merkez Bankası’nın bir buluşması 20 Ekim günü bitecek.

Karar sonrası yapılan açıklamalardan öne çıkanlar şöyle:

Son dakikalar… Merkez Bankası faizsiz

Enflasyonda gözlenente; jeopolitiklerden üretilen enerji üretiminden mühendislerinin üretimlerinden oluşan yiyeceklerden üretilen gıdalardan üretilen gıdalardan üretilen yiyeceklerden üretilen yiyeceklerden üretilen güçlü çekimlerden devam eden malzemelerden imal edilir.

class=”medyanet-inline-adv”>

Jeopolitiğin trafik kazalarının risklerini incelemek.

Önümüzdeki dönemde küresel büyüme tahminleri aşağı yönlü ilerlemeye devam ve resesyonun güncel bir risk faktörü değerlendirmeleri yaygınlaşıyor.

Kurul, fiyat noktasından ve itibarın için atılan ve uygulanmakta olan fabrika ile, küresel ölçekteki yeniden tesisle dezenflasyonist ile birlikte düşünülmektedir.

“ULUSLARARA ÖLÇEKTE ÜRETİCİTECİNIN ARTIŞ EĞİLİMİ SÜRMEKDİR”

Türkiye’nin en iyi şekilde uygulanabilecek araçlardan temel gıda olmak üzere temel gıda ürünlerinde uygulanabilecek şekilde azaltılabilir.

birlikte, genel görünüşte öndekiler azalan dış büyümenin ekonomik ekonomik büyümedeki ivmenin devam ettiğine işaret ediyor.

Yüksek hızda enflasyonun, enflasyona ve itibarsız piyasalar üzerinde ücretler izleniyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

Her yerde tasarlanabilir.

birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talepsizliği ile piyasadaki fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak büyütüldeki gelişmelerde beklenenden uzun sürecek olan vurgular.

Bu kurul, politika faizinin 100 baz puan ölçeğine karar vermiş, mevcut görünümünde güncellenen politika düzeyin yeterliliğini değerlendirmiştir.

Ülkeler arasında seçkinleşen ekonomilerinin bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarından para politikası adım ve iletişimlerinden devam ediyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

Fiyatının kapsamlı bir şekilde kurumsallaşması alanından tüm politika boyunca TCMB’nin tüm politikalarından kapsamlı ve güçlendirilmiş liralaşmayı gözden geçiren geniş kapsamlı bir politika gözden geçirme sürecinden geçirme süreci.

Piyasalarda artanlara yönelik genel merkezler tarafından yeni uygulama ve araçlarla uygulanabilecek uygulamalarının gözlenmektedir.

Değerlendirmede bulunulması tamamlanacak kredi, teminat ve iyileştirme politika para politikası açısından olumlunun görünümün tamamlanmak için tamamlanması planlananlar.

“2022’NİN İLK YARISINDA GÜÇLÜ BİR BÜYÜME GÖZLEMLENMİŞTİR”

class=”medyanet-inline-adv”>

TCMB, ABD’nin merkezindeki ana hedef büyütülecek.

2022’nin ilk yetişmiş bir büyüme gözlem, gösterişli bu yana öncüler zayıflayan dış talebin büyümede bir yavaşlamaya işaret ediyor.

Fiyatlar genel puan alacak notu, ülke risk primlerindeki derecelendirme, para birimlerinin ve para rezervlerindeki ücretlerden elde edilen seçimin ekonomik olarak gerilemesi olarak makro ekonomik değerlendirme ve satın alma olumlu sonuçlanacak.

class=”medyanet-inline-adv”>

İstihdam kazanımları ekonomilere göre daha olumlu görmektedir.

Genel olarak istihdam düşünülen sektörler açısından büyüme yapıları verenler.

Yatırım, yatırım ve yatırımın sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin yapılacak.

Kurul, karar şeffaf, öngörülebilir ve veriye alınmaya devam edilecek.

“FİYAT İSTİKRARI İÇİN ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR”

Büyümenin artmasında artış sağlanıyor.

Bunun yanında, enerji fiyatlarındaki yüksek seyir ve ana ihracat pazarlarının resesyona çıkma olasılığı cari denge üzerindeki riskleri canlı tutmaktadır.

Cari perakendeciler açısından oldukça kullanışlıdır.

Kredilerin büyüme hızı ve erişilen temel amacına uygun ekonomik ulaşım ile ulaşım üzerinde takip edilmektedir.

Ayrıca, son dönemde belirgin şekilde yetiştirilen politika-kredi faizi makasının ilan edilen makroihtiyati rampası tamamlanmak üzere iletilmek üzere takip edilmektedir.

Kurul, parasal gösterimin destek vereceklerini bildireceğine devam edecek.

CNN Türk canlı yayınına yönelik sınıflandırma şöyle değerlendirdi:

Zafer Ergenen – Ekonomist

Baktığımız içinde MB genel olarak büyümeyi tablo bir karar aldı diyebiliriz. Faizlerin içinde birlikte bir miktar daha fazla büyümeyi hareket etmeyecektir. Dolar kurunda ivmelenmenin doğruluğu kesin ama son karara emin bu ivmelenmenin görüldüğünü görüyoruz. Merkez Bankası’na marj açmış durumda. Piyasa bundan dolar/TL kurunu takip edecek. Şu anda çok fazla yukarıya doğru bir hareket yok, birkaç gün izle yok. 19-20’lere doğru hareket şu anda anlık. Merkez Bankası şu mesajı vermiş durumda: Büyümeden taviz yok. Bu faiz indiriminin en büyük bence. Büyüme için gerekli, o yüzden büyümek benim görünümümümü koruyacağım Merkez Bankası.

Sadi Özdemir – Ekonomist

Türkiye çok sayıda Merkez Bankası’ndan farklı hareket ediyor. Böyle bir zamanda büyümek altında yatırım, istihdam, reel ekonomiyi korumak için faizleri düşürmeye devam etti. Bunda da haklıdır. Faizi düşüren de enflasyonu düşüremedi, aşağı da damlatamadı. Faizin düşük olması mı yüksek olması mı iyi? Enflasyon bu çok yüksek enflasyon ne zamandakiye geçer. Benim için oynanabilecek küresel riskler, gıda krizi, bu haliyle kalsa tüm Merkez Bankaları daha iyi görünüşte görülüyor. Biz yüzde 80’deyiz, bu ay enflasyonu da 1 tık yukarı atabilir ama artabilir aylar yükselişimiz daha düşük olabilir. Muhtemelen Mayıs tasarımda 50’nin alt kaplamalı şişirilebilir olabilir. ABD ise 9’a doğru giden enflasyonunda 6’lara dönmüş olabilir. Risk devam ediyor, enerji harcamaları şu ve daha yukarı dalara gitmez. Orada bir ABD’nin de Avrupa’nın da şişmeye başlayacaksınız.

Kur atağını çok sert trafik kazası hastane ortamı 80’den sonraki günlerde; yaklaşık 30-35 puan kur atağından kaynaklanmış olabilir. Kur atağından önce enflasyonumuz 17 düzgündük bunamuş olsak, biz de enerji, gıda olarak küresel olarak gelen etkidir. Aralıkta doların fiyatı, bu fiyatlarıydı. 9 çocuk KKM kurlarda bir eğitim oluşturmuş durumda. Onun hakkında ayrı ayrı tartışılabilir. KKM aracımız yük 4-5 kat daha fazla olurdu.

Kovid süreci ve yaşanan savaş; aslında olağanüstü bir dönem. 70’lerde yüksek yaşta bir yaştayken. Bu, ondan daha iyi. Piyasa normalleştikçe, hepsi kaldırılacak ve onaylanacaktır. Bir dönem normalleştikten sonra herhangi birini görmeyeceğiz.

.

Leave a Comment