Şüpheli Bozkır, Hablemitoğlu cinayetiyle ilgili konuşmak istemiş, kimse dinlememiş

Cumhuriyet aydını Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu’nun 2002’de bir suikast sonucu katledildiğinde 20 yıl sonra ağır iddianameyle ilgili tartışma sürüyor. Şüpheli Gökhan Nuri Bozkır, Türkiye’ye getirildikten sonraki ifadesinde, 2014’te Zihni Çakır’ın ısrarı sonucu dönemi İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan ile görüştüğünü, Hablemitoğlu cinayetiyle ilgili her şeyi anlatacağını söylediğini, bunun üzerine görüştüğü polis memuruna her şeyi bitirmeyi ancak gelişme olmadığını iddia etti. etti.

Hablemitoğlu cinayetine ilişkin iddianamede, Bozkır, yaşadıklarını kaydetti:

“Fidan, FETÖ ana davasını güçlendirecek, FETÖ yapısını çökertecek iki önemli olay olduğunu, bir tanesinin MİT TIR’ları, diğerinin ise Hablemitoğlu cinayeti olduğunu söylemesi üzerine bu konu hakkında bilgim verdi. MİT TIR’ları davasında önemli bir tanığı yönlendirdim. Resmi olarak beni kimse davet etmedi.”

‘BİLDİKLERİMİ YAZDIM’

2015’te Türkiye’den mahkumunu, 2017’de ise Çakır tarafından cinayete ilişkin sorumluluğuna ilişkin soruşturmanın yeni savcısına hırsızlığının istendiğini işaret eden Bozkır, “O dönem Ukrayna Büyükelçi Türklüğü’nde görevli Emniyet Ateşesi Fahrettin Karadeniz ve Kiev Büyükelçiliği’nde görevli Özel Harekât Polisi Alper Duruşmada bu cinayet hakkında tüm belgelerimi, adlarını içeren bir dilekçe dilekçesi. Yazdığım dilekçeyi ‘Whatsapp’ üzerinden Alper ve Fahrettin Karadeniz’e verdim. Çakır, savcının savcı beye ulaştığını söyledi. Bütün yazışmaları ispatlayabilirim” dedi.

İKİNCİ SUİKAST ŞÜPHESİ

İddianamede, 3 Mayıs 2004’te İstanbul’un Tuzla ilçesinde emekli Binbaşı İhsan Güven ile eşi Sibel Güven’in Mustafa Levent Göktaş tarafından kurulan silahlı suç örgütü tarafından öldürüldüğüne yönelik şüphenin bulunduğu belirtildi.

Suç teşkilatının, “TSK ile iş yaptığı iddia eden şüpheli Aydın Köstem gibi sözde ‘paramiliter’ gruplar ile ev ofislerinde olan bir yapı” dini işaret edilen iddianamede, “Göktaş, yönetici olarak işlenen suçlardan sorumludur. Örgütün amacı örgüt liderinin yönetmeliği ile adam öldürme şeklindeki cezaları icraya götürmek. Amaç işlemeye elverişli bir örgüttür. Hablemitoğlu öldürüldükten sonra maktul ile ölümünden önce yakın ilişki içindeki emekli Binbaşı İhsan Güven ve eşi de benzer şekilde 2004’te Tuzla’da öldürülmüşlerdir. Söz konusu cinayeti, soruşturma dosyamız şüphelilerinin teşkilat faaliyetlerinin altında işlemleri yaptıkları şeylerden şüphe duymakta olup, cumhuriyet başsavcılığımızca resen soruşturmaya konu olmuştur” denildi.

.

Leave a Comment