Taksim’deki bombalı açıklamalar WhatsApp yazışmaları ortaya çıktı

İstanbul Emniyeti’nin sürdürdüğü teröristlerin hain saldırısının öncesi ve sonrasında yaptıkları WhatsApp yazışmaları tespit edildi. Terörist Ammar Jarkas’ın saldırısının ardından kız kardeşine, “Gadir kız eski elbiselerini, geldiği elbiselerini çıkarsın atsın.

PATLAMA SONRASİ GELEN MESAJ

İktidara yakınlığıyla bilinen Sabah’tan Atakan Irmak’ın ve Emir Somer’in haberine göre, Ammar Jarkas’ın huzurunda ayrıca Halil M. adlı bir kişiyle yazışmada dikkat çekti. Jarkas’ın, terörist Albashır’ın kaçarken tüm hayatını içine alarak ‘Bu o’ dediği, Halil M.’nin ise; “Allah için beni Bilgilendir kardeşim, kardeşim vallahi aklım seninle meşgul, vallahi öleceğim, benim ve ailen için bilgi ver” yazdığı görüldü.

TAKSİCİYLE YAZIŞMASI DA ORTAYA ÇIKTI

Terörist Albashır’ın tutuklanmasından kısa süre önce kendisini Esenler’den Küçükçekmece’ye götüren korsan taksici Ahmet C.’ye “Merhaba”nın yazdığı, Ahmet C.’nin ise, “Merhaba ablacığım bana durumu hakkında bilgi ver” şeklinde yanıt verdiği görüldü.

Öte yandan soruşturmada bilgiye başvurulan Zınab H; Albashır ve Bilal Hassan’ın oğlu Ahmed Haj H. ile birlikte 14 Ekim’de evlerine geliyor, oğluna ‘Bunlar kim’ diye sorduğunda Bilal’le aynı yerde yapılıyor, Albashır’n Bilal’le evli olduğu, kalacak yerlerin olmadığı için verdiği yanıtını vereceğini aktardı.

Zınab H, “Bilal, Albashır’ı bırakıp gitti. Şüpheli gezerken olduğu için banyodayken Kafede neler biliyor. Bakmak Çantada Arapça yazılı bir kağıt gördüm, bu kâğıdın defterini telefonumla çektim. Daha sonra evlilik döngüsünü anladım” dedi.

Albashır ve Hashan’ın terör örgütü PKK/YPG tarafından 2021’de Suriye’de sınır sahte evlilik cüzdanıyla yasa dışı yollardan geldikleri İstanbul’da kendilerini ‘evli çift’ süsü buldukları tespit edilmişti.

“SELİFE” ÇEKMİŞ

Suriye uyruklu, Halep 10 Nisan 1999 doğumlu ve Saleh-Fatma’dan terörist Albashır’ın bankasında yaşıyor bombanın yanında 41 dakika boyunca cep telefonuyla kendi çektiği, görüntülü görüşme yaptığı, alıcı Esenler’den Küçükçekmece’ye götüren Ammar Jakkas’ın bu telefonu yolda kırıp imha edeceği öğrenildi.

İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısının kilit rolü Bilal Hassan’ın kaçışının saldırısı hemen önce ortaya çıktı. Bulgaristan’a kaçtığı değerlendirilen Hassan’ın korsan taksicisi Yasir El Korali ile birlikte bombacı Ahlam Albashır’ı Taksim’e bırakıldıktan sonra Esenler’e götüren eşyalarını tespit ettiği topladığıdı.

Esenler’de göçmen kaçakçısı Ammar Jarkas olduğuen bir kişiyle bir iş yerinde güvenlik kamera görüntülerine yansıdı. Kaçış güzergâhı deşifre edilen Bilal Hassan ve yanında kişinin ellerinde poşetler ve bir sırt Çantası olduğu görüldü. İkilinin saat 16.10’da kahverengi Fiat Doblo ile hareket görüldü.Edirne’ye giden Bilal Hassan’ın numarası tespit edilen cep telefonunu Edirne’ye gittikten sonra kapattığı belirlendi. Tunus-1995 doğumlu Jawaher Rzagnia adlı kişiye rast kendi cep telefonunda aktif arama kaydına alınmazken, sadece WhatsApp ve Signal programları üzerinden mesajlaşma ve görüşmelerin yapıldığı tespit edildi.

.

Leave a Comment