“Tanı Kondan Sonra Çöktüm Tabii..”

Malatya’da yaklaşık 40 yıl sigara içen ve ağır mezar kanseri ameliyatı olan hasta, tedavisinin ardından sağlığına kavuştu, sigarayla harcanan mesafeye koydu.

Ocak başında aşırı halsizlik nedeniyle hizmetli personel olarak yürütülen Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde doktora giden 54 yaşındaki Erdoğan Kapusuz’un taramasında kitle tespit edildi ve ameliyat kanseri muayenesi konuldu.

Ameliyata alınan ve daha sonra doğum tedavisiyle akciğer kanserini yenen Erdoğan, yaklaşık 9 ay sonra çalıştırmaya başladı.

Mesai arkadaşlarıyla tekrar bir araya gelmenin sevincini yaşayan Erdoğan, sigarayla mesafe koydu.

Erdoğan Kapusuz, AA muhabirine, 15 yaşında sigara içmeye muhafaza ettiğini, yaklaşık 40 yıldır günde en az bir paket sigara içtiğini anlattı.

Yaşam boyu sağlık harcamaları nedeniyle hastanede doktora tedavisi görenler Kapusuz, gerçek tomografide yumurta boyutunda kitle tespit edildiğini söyledi.

Kapusuz, şöyle konuştu:

“Tanı konduktan sonra çöktüm doğal, evdeşinin, annemin üzüntüsü, insan ister istemez yıkılıyor. eskisi gibi değilim.Sigaradan uzak duruyorum, oturduğumda sigara içtiğimde rahatsız edici değildim.Sigara içenler mutlaka onu bırakmalı.”

– 45 yaş uyarı uyarısı

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Eğitim Hastalıkları Uzmanı Orhan Yücel, akciğer kanserinin sık görülen kanser türü olduğunu söyledi.

Yücel, sigaraya küçük yaşta başlayan 45 yaş ile içindeki kişiler genellikle bu tanıyı koyduklarını ifade etti.

Tanı konan kişinin akciğer kanseri olduğunu söylemenin kolay olmadığını dile getiren Yücel, şunları kaydetti:

“Ne yazık ki tanı koyduklarımızın çoğu sigara tüketicisi. Hastaya bunu söylemek çok zor bir iş çünkü araştırma bölümünün ne kadar kötü olduğunu biz yönetiyoruz. Tedaviye girdiğinde kişi psikolojik olarak yıpranıyor, kabullenmesi zor aslında. En başta psikolojik çöküntü oluyor. , başka bir doktora teyit amaçlı gidiyorlar. Koyduğumuz tanıklar yüksek oranda doğru.

– Sigara içenlere tomografi kullanım mesafesi

Medikal Onkoloji Uzmanı Dr. Emre Çakır ise Erdoğan Kapusuz’a ameliyatın ardından çalıştırma işlemini uyguladıklarını, şu anda çok sağlıklı olduğunu belirtti.

Mezarların tekrarlama inancını her zaman işaret eden Çakır, “Hastalarımızın birçoğu sigarayı bırakıyor, böyle zorlu süreçlerden sonra sigara içen çok hastam yok. Direkt sigarayı bırakan birçok hastam var. Özellikle 20 yıl boyunca günde bir paket sigara içenler ile 10 yıl boyunca günlük iki paket sigara içlerinin tomografisi yaptırmaları gerekiyor.Erken tanı hastalıktan kurtulma ihtimalini her zamanı arttırıyor.” kullanım kullandı.

AAA

UYARI: Sitemizde beğenilen muhabir arkadaşların imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kullanıcı kaynak kullandıklarıek yayınlanan üstteki haber benzeri deneyler, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” – sıklıkla de biri sürekli olarak- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya benzer ya da küçük bazı değişiklikler yapıyor, kendi özel araştırmaları ya da haberlermiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabiliyor. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgilenmeyen, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik dış zanneden ve dolayısıyla dış dünyalarını da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, geçen söz öğelerini da ‘gerçek gazetecilerin Çalışmayı çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, belirleyici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanımının ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Leave a Comment