TCMB faizi 2 yıl sonra tek haneye indirdi, idamı bitirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini yüzde 9 politikası indirdi.

Bloomberg HT anketine katılanların tahmini politika faizinin 1,5 puan düşüşüyle ​​yüzde 9’a indirilmesi yönündeydi.

Kararın ödenmesinde faiz indiriminin sonlandırılmasına karar verileceği belirtildi. Mevcut politika faizinin yeterli düzeyini bilmek dikkat çekici TCMB parasal yürütme koruyucusu ek önlemlerin alınacağını ve politikaların 2023 para-kur yapısında yayımlanacağını belirtti.

“Küresel resesyonun bir risk faktörü olduğu değerlendirmeleri yaygınlaşıyor”

Jeopolitik risklerin dünya çapında tahmini kullanım faaliyeti üzerindeki zayıflatıcı çerçeveyi artarak sürdüğünü söyleyen TCMB’nin gelecek döneme ilişkin küresel büyüme tahminlerinin aşağı yönlü güncellenmeye devam etmeye yönelik ve yeniden değerlendirmenin bir risk faktörü olduğu değerlendirmelerinin yaygınlaştığını ifade etti.

TCMB, Türkiye’nin geliştirdiği strateji niteliğindeki çözüm araçları sayesinde temel gıda başta olmak üzere bazı bölümlerdeki arz kısıtlamalarının olumsuz etkilerinin azaltılmış olsa da uluslararası üretici ve tüketici fiyatlarının dizinin ortaya çıkmasının sürdüğünü belirtti.

“Yüksek küresel tüketimin etkileri yakından izleniyor”

Yüksek küresel enflasyonun, tahminlerin ve uluslararası finansal piyasaların etkilerinin yakından izlendiği ifade eden TCMB ile birlikte, gelişmiş ülke merkez bankalarının yüksek enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğu ile piyasalarındaki katılıklara bağlı olarak kapsamada görüldüğü yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini vurguladıkları belirtildi.

Ülkeler arasında farklılaşan tasarruf görünümüne bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adım ve iletişimlerinde ayrışmanın artarak devam ettiğini vurgulayan TCMB finansal piyasalarda artan incelemelere yönelik merkez bankaları tarafından elde edilen yeni depolama uygulama ve araçlarla çözüm üretme gayretlerinin sürdüğünü söyledi.

“Öncü göstergeler yılın ikinci yarısı için yavaşlamaya işaret ediyor”

TCMB karar metninde Türkiye’nin büyüme görünümüne de değindi. Banka talebi ile ilgili olarak, “2022’nin ilk yarısında güçlü bir büyüme yapıları. Yılın ikinci yarısından itibaren öncü göstergeler ise zayıflayan dış talebin alıcılardaki büyümedeki yavaşlamanın yönlendirdiğine işaret etmektedir. Bununla birlikte, birlikte imalat sanayi üzerindeki dış talep kaynaklı baskıların iç talep ve arz kapasitesi şimdilik olan etkileri daha belirgin hale gelmektedir. İstihdam kazanımları benzer ekonomilere göre daha olumlu seyretmektedir.

Büyümenin büyümesinin sürdürülebilir maliyetinin sağladığı TCMB turizmin cari operasyonlarının netliğine beklentilerin ötesine geçen güçlü katkısının devam ettiği, bunun yanında, enerji fiyatlarındaki yüksek seyir ve ana ihracat pazarlarının resesyona girme sürecinden cari denge üzerindeki riskleri canlı özelliklerini ifade etti.

TCMB’ye göre araba işletimlerinin ömrünün kalıcı hale gelmesi, fiyat istikrarı için önem arz ediyor.

Kredi vurgusu

Önceki karar metinlerinde olduğu gibi bu metinde de TCMB kredi büyüme hızına vurgu yaptı. Karar vermede kredilerin büyüme hızı ve erişilen finansmanın tüketilmesi amacına uygun şekilde harcanması ile elde edilmesinin yakından takip edildiği belirtildi.

TCMB son dönemde belirgin şekilde açılan politika-kredi faizi makasının ilan edilen makroihtiyati etkilerinin katkısı ile geldiği dengenin de yakından takip edildiğini vurguladı.

Dezenflasyon için küresel barış vurgusu devam etti

TCMB’nin nüfuz ve para politikasına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

Enflasyonda gözlenen yükselişte; jeopolitik gelişmelerin yol açtığı enerji maliyeti dizilerinin gecikmeli ve yön etkileri, ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının etkileri, küresel enerji, gıda ve kalıcı emtia fiyatlarındaki dizilerin oluşturduğu güçlü olumsuz arz şokları etkili olmaya devam etmektedir.

Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güvence altına alınması için atılan ve savunuculukla uyguladığı düşüncelerle birlikte, küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesiyle dezenflasyonist gidişatını sürdürdüğünü öngörmektedir.

Azalan dış talebin toplam talep koşulları ve üretim üzerindeki kısıtlamalar yakından izlenmektedir. Küresel çevreye yönelik çerçevelerin ve jeopolitik risklerin daha da etkilediği bir dönemde sanayinin ele geçirdiği ivmenin ve istihdamdaki dizinin trendinin sürdürülmesi ile arz ve yatırım kapasitesindeki kazanımların sürekliliği açısından finansal ortamların ağırlığını taşıması kritik önem arz etmektedir.

TCMB’nin tüm kullanımda kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesini gözden geçirme süreci devam etmektedir. Değerlendirme süreçlerinin tamamlanan kredi, teminat ve likidite politikası yöntemleri para politikası kullanımlarının performansının üzerinde çalışmak için devam etmesi.

Boğaziçi Üni./Saltoğlu: Buradan çıkış çok kolay olmayacak

Bloomberg HT’ye konuk olan İş Portföy Genel Müdürü Nilüfer Sezgin ve Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Saltoğlu, TCMB’nin faiz muhasebesini değerlendirdi.

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Saltoğlu, faiz kararına ilişkin yaptığı yorumda, “Politika sunumunda, genişleyici bir mesaj mı, yoksa kontrol edici bir mesaj mı çıkıyor? bunu anlayamıyoruz. İlk çıkış, eğer ihracatta ve yurt içinde bir yavaşlama olacaksa, burada bir adım atabilir şeklinde düşünüyoruz.” dedi.

Özellikle kur volitesini düşürmenin ve faizi indirmenin geçici bir dönem için yürütürler Saltoğlu, genel seçim sonrası ekonomi politikasının nasıl çevrileceğinin en önemli olayından biri olduğunu söyledi.

Saltoğlu, ekonomi politikasının geleceği hakkında yapacağı yorumda, “Muhalefet partilerinin iyi ne kötü muhafazakarları ama iktidar partisinin göreve gelme durumunda nasıl bir iktisat politikası izleyeceği kısmı ilginç geliyor. Çünkü buradan çıkış çok kolay olmayacak. Çünkü biz bu tabloyla 2-3 sene yaşayamayacağımıza göre bir tedbir olacak.” kullanım kullandı.

İş Portföy Genel Müdürü Nilüfer Sezgin, para politikası metninin tamamına yönelik net bir mesajın silinmesi ve faiz indiriminin şu anda “son faiz indirimi” olduğunu söyledi. Sezgin, PPK metnini yorumladığı konuşmasında, “Metin bir yandan faiz tarafındaki son adımı attık, ancak TCMB tarafından gelecek anda da son verilmediğini söylüyor. Gelecek dönem makro ihtiyati tedbirlerin sürebileceğini söylüyor. Ek tedbir gelecek ama ne yönü gelecek? Buna ilişkin çok net bir mesaj verilmekle birlikte daha öncekilerin devamı gibi lanse edilmiş.” dedi.

Leave a Comment